۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۰
بازدید:۴۳۹۴
یک کارآزمایی بالینی جدید نشان می دهد که ورزش شدید بیش از یک بار در هفته می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش دهد.
کد خبر : ۹۱۰۵۰

ورزش هفتگی خطر فشارخون بالا را برای مغز کاهش می دهد

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین،   به گفته انجمن قلب آمریکا، نمونه‌هایی از فعالیت‌های شدید عبارتند از پیاده‌روی در سربالایی، دویدن، دوچرخه‌سواری سریع، شنا، طناب زدن و کارهای سنگین در حیاط.


دکتر «ریچارد کازیبو»، استادیار پزشکی داخلی در دانشکده پزشکی دانشگاه ویک فارست کارولینای شمالی و محقق ارشد این مطالعه، گفت: «ما می‌دانیم که ورزش فواید بسیاری از جمله کاهش فشار خون، بهبود سلامت قلب و به طور بالقوه به تأخیر انداختن زوال شناختی دارد.»

کازیبو افزود: «این مطالعه جدید ایده‌ای را ارائه می‌دهد که چقدر ورزش برای به دست آوردن این فواید لازم است.»

این کارآزمایی بالینی شامل بیش از ۹۳۰۰ شرکت کننده با فشار خون بالا ۵۰ ساله و بالاتر بود.

به گفته محققان، نتایج اولیه منتشر شده در سال ۲۰۱۹ نشان داد که کنترل شدید فشار خون به طور قابل توجهی خطر ابتلاء به اختلالات شناختی خفیف را کاهش می‌دهد که پیشروی زوال عقل اولیه است.

برای این گزارش جدید، محققان تأثیر ورزش بر سلامت مغز این افراد را تجزیه و تحلیل کردند.

کازیبو خاطرنشان کرد: نزدیک به ۶۰ درصد از شرکت کنندگان در مطالعه، حداقل یک بار در هفته، حتی در بین افراد ۷۵ سال و بالاتر، فعالیت بدنی شدید را گزارش کردند.

او در یک بیانیه خبری گفت: «این خبر خوشایند است که تعداد بیشتری از افراد مسن در حال انجام تمرینات بدنی هستند. این موضوع همچنین نشان می‌دهد که افراد مسن که اهمیت ورزش را درک می‌کنند ممکن است تمایل بیشتری به ورزش با شدت بالاتر داشته باشند.»

با این حال، نتایج نشان داد که تأثیر محافظتی ورزش شدید بر سلامت مغز برای افراد پایین‌تر از ۷۵ سال بارزتر بود.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها