Sadonline | صدآنلاین | اخبار روز ایران و جهان

آخرین اخبار
افریقا
امارات ناجی شد

فرار مصر از فروپاشی اقتصادی ظرف چند هفته

طی چند هفته در ماه مارس، مصر از بدترین بحران ارزی خود در دهه‌های اخیر جان سالم به در برد و به جذاب‌ترین و داغ‌ترین بازار نوظهور تبدیل شد.

امضای توافقنامه استراتژیک میان مصر و اتحادیه اروپا

صد آنلاین | رئیس جمهور مصر با بیان اینکه در نشست قاهره و اتحادیه اروپا، توافقنامه استراتژیک میان دو طرف به امضا رسید، اعلام کرد اعضای نشست هرگونه عملیات نظامی رژیم صهیونیستی به رفح را رد کردند.

مردم بورکینافاسو قتل عام شدند+ جزئیات

«آلی بنجامین کولبالی» از مقام‌های قضایی بورکینافاسو یکشنبه گفت که این حمله هفته گذشته رخ داد و «حدود ۱۷۰ نفر اعدام شدند.» این در حالی است که تعداد زیادی نیز زخمی شده و خسارت‌های مادی به آنها وارد شده است. مقام‌های بورکینافاسو در مورد تعداد زخمی‌ها و عاملان این حملات جزئیاتی منتشر نکردند.
با اعمال نفوذ روسیه و چین از یک سو و امریکا و اروپا از سوی دیگر

جنگ سرد و بلوک بندی های جدید در قاره آفریقا

علیرضا محمدی در یادداشتی می نویسد: بلافاصله پس از شروع تهاجم روسیه به اوکراین، تقسیم بندی بین کشورهای آفریقایی در جریان رای گیری در ۲۴ مارس ۲۰۲۲ در مورد پیش نویس قطعنامه سازمان ملل متحد "پیامدهای بشردوستانه تجاوز به اوکراین" (قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد A/ES-۱۱) به وضوح قابل مشاهده است. از ۱۴۰ رای موافق، تنها ۲۷ رای آفریقایی بود. بسیاری از ناظران در مورد یک «جنگ سرد جدید» در آفریقا صحبت می کنند و شکاف بین کشورهای طرفدار روسیه و غرب تا حدودی از خطوط گسل قبلی جنگ سرد پیروی می کند. در طول این رای گیری سازمان ملل به عنوان نشانه ای از موضع طرفدار روسیه، به نظر می رسد بوتسوانا و مراکش (و برخی کشورهای کوچکتر) به سمت طرفداری از روسیه رفته اند، اما بنین و به ویژه مصر علیه موضع روسیه رأی دادند.
معضل طرف سوم

عامل خارجی، مانع توسعه روابط ایران و مصر

اگرچه هیچ مانع واقعی برای تقویت روابط مصر و ایران در دوره پس از کودتا (در مصر) وجود نداشته؛ اما وابستگی حکومت مصر به اسرائیل، عربستان، امریکا و امارات مانع مهمی بوده است.

کشته و زخمی شدن ۹ نظامی مصر

سخنگوی نیروهای مسلح مصر از کشته و زخمی شدن ۹ افسر و سرباز این کشور در جریان تمرینات این نیروها خبر داد.

افزایش تلفات سیل در لیبی؛ اجساد 4 هزار نفر شناسایی شد

سازمان جهانی بهداشت خبر داد که در جریان سیل لیبی، تا کنون، جنازه حدود چهار هزار نفر بیرون کشیده شده و هویت آنان معلوم شده است.

پیدا شدن مقدار زیادی طلا در بین آوارهای سیل لیبی + فیلم

صد آنلاین | تیم‌های امدادی در لیبی مقادیری طلا و جواهر در بین آوار پیدا کردند.

لیبی: شهر سیل‌زده درنه تخلیه شد

مقامات لیبی با اعلام تخلیه و بسته شدن شهر سیل‌زده درنه با هدف تکمیل جست‌وجوهای امدادی، خبر دادند که شمار قربانیان به ۱۱۳۰۰ نفر رسیده و ۱۰۱۰۰ نفر هنوز مفقود هستند.

افزایش تعداد قربانیان طوفان در لیبی به ۲ هزار نفر

دولت لیبی اعلام کرد که تعداد قربانیان طوفان «دانیل» در شهر «درنه» این کشور بیش از ۲۰۰۰ نفر است.