Sadonline | صدآنلاین | اخبار روز ایران و جهان

آخرین اخبار
سایر حوزه ها
پا در رکاب توهم

اسرائیل، نبردی با فلسفه و تاریخ

احسان ابوسحقی در یادداشتی می نویسد: چرا موجودیت رژیم اسرائیل اعلان جنگ و خدشه بر تن فلسفه و تاریخ است و چگونه این اندیشه‌ی بازگشت به پیشینه‌‌ی منجمد و تباه بشر، دخیل بستن بر دیواریست که پیشتر بیشینیانی از ریزش آن مدفون شده‌اند.

ادعای ناو فرانسوی درخصوص رهگیری دو پهپاد در دریای سرخ

یک ناو فرانسوی در حال گشت‌زنی در دریای سرخ مدعی شد دو پهپاد را رهگیری کرده است.

پایان سلطه بانکداری غرب نزدیک است

رئیس‌جمهور روسیه اظهار کرد که سیستم مالی غرب به دلیل فناوری‌های جدید در حال منسوخ شدن و ممکن است در آینده نزدیک موقعیت غالب جهانی خود را از دست بدهد.
پا در رکاب توهم

اسرائیل، نبردی با فلسفه و تاریخ

احسان ابوسحقی در یادداشتی می نویسد: چرا موجودیت رژیم اسرائیل اعلان جنگ و خدشه بر تن فلسفه و تاریخ است و چگونه این اندیشه‌ی بازگشت به پیشینه‌‌ی منجمد و تباه بشر، دخیل بستن بر دیواریست که پیشتر بیشینیانی از ریزش آن مدفون شده‌اند.

محمدعلی الحوثی خطاب به جهان عرب: به جای گذرگاه دریای سرخ از گذرگاه مرزی رفح حفاظت کنید

رئیس شورای عالی سیاسی یمن از کشورهای عربی خواست به جای حفاظت از گذرگاه دریای سرخ از گذرگاه مرزی رفح حفاظت کنند تا از این طریق کمک‌هایشان وارد نوار غزه شود.
حمله به سفارت آمریکا در بغداد همزمان با حملات اسرائیل به غزه

غرب آسیا در نقطه جوش

در حالی حملات اسرائیل به غزه ادامه دارد که به موازاتش تنش های منطقه ای بین گروه های مسلح و نیروهای امریکایی عملا به نقاط حساس و باریک کشیده شده است تا جایی که اکنون سفارت ایالات متحده در بغداد هم در امان نیست و هدف این دست حملات قرار گرفت. پیرو این اتفاق، سفارت آمریکا در بغداد تایید کرد که دیروز، جمعه مورد حمله موشکی قرار گرفت. پیشتر یک رسانه عربی به نقل از مقامات عراق اعلام کرده بود که اطراف ساختمان سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد هدف حمله راکتی قرار گرفته‌است. آن طور که ایسنا گزارش داده، سفارت آمریکا در بغداد به شبکه الجزیره گفت که بامداد روز جمعه پس از شنیدن صدای انفجار در نزدیکی سفارت متوجه شده که هدف موشک قرار گرفته‌است.
دو ماه بعد از هفتم اکتبر

جنون کشتار ادامه دارد

طی دو ماهی که از جنایت ها و کشتار صهیونیست ها در نوار غزه می گذرد، استفاده از سلاح های ممنوعه علیه ساکنان این باریکه به امری عاد برای اشغالگران بدل شده است.  در تازه ترین مورد آن طور که خبرگزاری مهر به نقل از المیادین گزارش داده است، اشغالگران صهیونیست تعداد زیادی از بمب های حاوی فسفر و بمب های دودزا را به سمت مرکز اردوگاه جبالیا واقع در شمال نوار غزه شلیک کردند. هم چنین جنگنده های ارتش رژیم صهیونیستی مناطق مختلف نوار غزه را بمباران کردند. در این حملات مناطقی از جمله الفالوجا، بیت لاهیا، تل الزعتر، اردوگاه جبالیا و بیت حانون در شمال غزه هدف حملات قرار گرفتند.  انجام دادند.
میزگرد اندیشکده آمریکایی "شورای روابط خارجی"

اشغالگری جواب نمی دهد/حکومت خودگردان فاسد است/محبوبیت فزاینده مروان البرغوثی

در این میزگرد درباره جنگ غزه و آینده آن و همچنین راه های پیش روی اسرائیل و فلسطین و امریکا به عنوان حامی و پشتیبان اصلی اسرائیل در این جنگ گفت وگو شده است.
کابوس های نتانیاهو

چرا اسرائیل عوض نمی شود

به طور کلی، حمله حماس نشان داد که این ایده‌ که مسئله سیاسی فلسطینیان می تواند بدون هیچ هزینه‌ای برای اسرائیل به طور نامحدود کنار گذاشته شود، به شکست فاحشی منتهی شده است.
شباهت و تفاوت های حکومت های عثمانی و صفوی

اندیشه مشروطیت ایران در کشاکش سنت و مدرنیته و تأثیرپذیری آن از جنبش تنظیمات عثمانی

عباس ترابی در یادداشتی می نویسد: ی توان چنین نتیجه گیری کرد که میان مشروطه خواهی در ایران به عنوان یک جنبش توده ای و از پایین که بدون همکاری فقها هرگز میسر نمی شد، با جنبش تنظیمات خیریه در عثمانی که با ابتکار شخص سلطان و دربار برای رهایی از خطر شورش نظامیان و مفتی اعظم و همچنین گسترش جنبش ملی گرایی، از بالا و به عنوان یک اصلاحات حکومتی انجام شد، تفاوت ماهوی و معناداری وجود دارد.