Sadonline | صدآنلاین | اخبار روز ایران و جهان

آخرین اخبار
تحلیل بین الملل

الهام علی اف چگونه علیه تهران در آمریکا لابی می‌کند؟

صد آنلاین | هرچند چالش مداخله نابجای خارجی در عرصه سیاسی آمریکا موضوع جدیدی نیست، اما مورد آذربایجان نشان دهنده یک نقطه ضعف ویژه در سیاست خارجی آمریکاست: اینکه تمرکز واشنگتن بر اتحادها و خصومت های غیرمنعطف محیطی مساعد را برای سوء استفاده بازیگران خارجی جهت پیشبرد برنامه های منطقه ای خودشان که ارتباط چندانی با منافع ایالات متحده ندارد فراهم ساخته است .
دیپلماسی آمریکا، کلید پایداری در منطقه

چه شد اسرائیل و ایران از آستانه جنگ، پا پس کشیدند؟

ولی نصر در یادداشتی می نویسد: چشم انداز یک تشدید خطرناک دیگر بر منطقه سایه افکنده است. حمله اسرائیل به رفح می تواند رویارویی تازه ای را کلید بزند اگر ایران و متحدانش احساس کنند که برای جلوگیری از نابودی حماس و با توجه به وخامت شرایط انسانی در باریکه غزه، ناچارند که دست به کار شوند.
رویکرد بلندپروزانه ای که مسقط دارد

تکاپوی عمان برای ورود به بازار گاز جهانی

عمان با پیش گرفتن یک رویکرد راهبردی بلندپروازانه در بخش انرژی به دنبال تقویت حضور و نقش خود در صحنه بین‌المللی به عنوان تولیدکننده و تامین‌کننده گاز طبیعی است.
عقب نشینی ناوشکن کارنی و سنگین تر شدن کفه معادلات به سود یمنی ها

دست برتر انصارالله

در طول ۸ ماهی که از آغاز کشتار و جنایت رژیم صهیونیستی در باریکه غزه می‌گذرد، انصارالله یمن قدرت عمل و توان تاثیرگذاری خود بر معادلات منطقه را ثابت کرده است. با این حال طی روزهای اخیر سطح دیگری از بازیگری غیرقابل انکاره یمن به نمایش گذاشته شد؛ آنجا که جمعه گذشته و به رغم تمام حملات آمریکا و بریتانیا، ارتش یمن آغاز مرحله چهارم عملیات خود را در پاسخ به ادامه تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه اعلام کرد و یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در بیانیه ای عنوان داشت که «ما تحولات نبرد نوار غزه و ادامه تجاوزات رژیم صهیونیستی و آمریکا و مقدمه چینی آن‌ها برای انجام عملیات نظامی در رفح و همچنین پیشنهادات ارائه شده به مقاومت را که دشمن می‌خواهد از طریق آن پرونده اسرا را از دست مقاومت بدون توقف دائم جنگ بگیرد، پیگیری می‌کنیم.»
پای اولویت‌های حزبی در میان است یا منافع کُردها؟

بارزانی در ایران، طالبانی در امریکا

بسیاری از تحلیلگران سیاسی تحرکات اخیر دو حزب دموکرات و اتحادیه میهنی را در راستای اهداف سیاسی احزاب آنان و نه منافع کُردها ارزیابی کرده‌اند و خواستار سروسامان دادن به اوضاع داخلی هستند.
آنچه پکن را جذب می کند

سناریوی پر رمز و راز چین برای اروپا

شکاف بین اروپا و آمریکا و شکاف در درون اروپا موضوعات جالب و جذابی برای چین است که در پی دنیای چندقطبی است.
کمونیست‌ها زیرپوستی نفوذ کرده‌اند

امریکا در دام کمونیسم

بیژن اشتری در یادداشتی می نویسد: چندی پیش کتابی خواندم از دیوید هاروویتز که یک تحقیق مفصل و علمی درباره گرایش‌های سیاسی در دانشگاه‌های آمریکاست. هاروویتز در این کتاب ثابت کرده که بیش از نود درصد اساتید آمریکایی چپ‌گرا هستند که خود این بازتابی از گرایش‌های سیاسی دانشجویان دانشگاه‌های آمریکاست.
تل آویو در تله مانده است

اسرائیل گرفتار ایستار کنونی غزه

ایران به کنار، اسرائیل، هم در واقع و هم نمادین، در غزه گیر افتاده است. بدون یک راه حل سیاسی برای غزه، اسرائیل "گروگان" ایستارِ کنونی منطقه ای و بین المللی اش خواهد ماند.

نشست اضطراری اردوغان در پی هشدار درباره وقوع کودتای احتمالی

پس از هشدار «دولت باغچلی» رهبر حزب جنبش ملی‌گرای ترکیه درباره آماده شدن برخی از نهادهای امنیتی برای اجرای کودتای احتمالی، «اردوغان» با روسای اطلاعات و وزارت دادگستری کشورش جلسه اضطراری برگزار کرد.

بورل: آمریکایی‌ها در دیپلماسی خاورمیانه «خستگی» نشان می‌دهند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن آنکه خواستار تلاش‌های بیشتر این اتحادیه در مسیر تشکیل کشور فلسطین شد، گفت به نظر می‌رسد که آمریکا در دیپلماسی خاورمیانه «خسته» شده است.