۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۰۰
بازدید:۵۶۶۰
شاید برایتان سوال باشد که برنج پخته تا چه مدت قابل استفاده است. این زمان بسته به اینکه برنج را خودتان در خانه پخته باشید یا از بیرون تهیه کرده باشید، بین سه تا چهار روز یا چهار تا شش روز متغیر است.
کد خبر : ۹۰۹۳۷

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، شاید برایتان سوال باشد که برنج پخته تا چه مدت قابل استفاده است. این زمان بسته به اینکه برنج را خودتان در خانه پخته باشید یا از بیرون تهیه کرده باشید، بین سه تا چهار روز یا چهار تا شش روز متغیر است.


برنج پخته چقدر در یخچال ماندگاری دارد؟

گرم کردن مجدد برنج و بیرون گذاشتن آن برای مدت زمان طولانی نیز بر ماندگاری برنج پخته تأثیر می گذارد. در این مقاله به نکاتی در مورد اینکه برنج را تا چه مدت می توانید با خیال راحت نگهداری کنید، چرا مصرف برنج مانده می تواند باعث مسمومیت شود و برای جلوگیری از بیماری چه نکاتی را باید رعایت کنید، می پردازیم.

 

آیا برنج پخته خراب می شود؟
بله، برنج پخته نیز می تواند خراب شود، زیرا تازگی آن حداکثر تا شش روز محدود است. برنج مانند بسیاری از غذاهای دیگر، در صورتی که به درستی آماده یا نگهداری نشود، ممکن است فاسد شود یا برای مصرف بی خطر نباشد.

 

چگونه بفهمیم که برنج خراب شده است؟
برنج خراب شده دارای ویژگی های خاصی در ظاهر، بو و طعم خواهد بود. به طور کلی، علائم غذای فاسد شده عبارتند از:

تغییر رنگ، به خصوص نسبت به زمانی که برای اولین بار پخته شده است
تغییر بافت، مانند نرمی و لزجی بیشتر
طعم نامطلوب
بوی نامطبوع

 

چرا برنج می تواند باعث مسمومیت شود؟

برنج حاوی باکتری های خاصی است که در صورت نگهداری و گرم نکردن مناسب ممکن است باعث بیمار شدن فرد شود. به طور خاص، برنج پخته با باسیلوس سرئوس مرتبط است. این باکتری در خاک یافت می شود و سمی تولید می کند که در صورت بلعیده شدن باعث بیماری های گوارشی می شود. همچنین به طور شایع باعث بیماری های مرتبط با غذا می شود.

 

هنگامی که برنج پخته و بدون اینکه دوباره فرآوری شود، در یخچال نگهداری نمی شود، باسیلوس سرئوس می تواند تکثیر پیدا کند. این باکتری همچنین ممکن است سمومی تولید کند که شما را بیمار کند زیرا گرما نمی تواند آنها را از بین ببرد.


برنج و مسمومیت غذایی

بیماری که می توانید از خوردن برنج فاسد شده بگیرید، مسمومیت غذایی نامیده می شود. مسمومیت غذایی بیماری است که پس از مصرف غذا یا آبی که با برخی باکتری ها، انگل ها، ویروس ها یا سموم بالقوه مضر آلوده شده باشد، ایجاد می شود. این بیماری همچنین بسیار شایع است – هر ساله در ایالات متحده حدود 48 میلیون نفر دچار مسمومیت غذایی می شوند.

 

افراد آلوده هنگام دفع مواد خارجی از بدن ممکن است دچار استفراغ، اسهال، تب و گرفتگی معده شوند. اکثر موارد مسمومیت غذایی ظرف یک هفته به طور خود به خود برطرف می شوند.

 

قرار گرفتن در معرض این مواد مضر به ویژه برای افراد دارای نقص ایمنی، زنان باردار یا افراد زیر پنج سال خطرناک است. بدن آنها ممکن است به درستی مجهز به مقابله با این ارگانیسم های ناخواسته نباشد. در موارد شدیدتر، مسمومیت غذایی حتی می تواند باعث مرگ شود – سالانه در ایالات متحده حدود 3000 مرگ با آن مرتبط است.

 

طرز پخت برنج

روش های مختلفی برای تهیه برنج در انواع مختلف آن از برنج سفید یا قهوه ای تا برنج یاسمین یا باسمتی وجود دارد. به عنوان مثال، می توانید آن را با یا بدون بخارپز یا قابلمه بجوشانید.

 

زمان پخت نیز بسته به نوع برنج و نحوه پخت آن متفاوت است. ممکن است نیاز باشد 15 تا 45 دقیقه آن را بپزید.

 

نکات نگهداری برنج پخته

مصرف برنج پخته و به درستی گرم شده خطر بسیار کمی دارد. با این حال، اگر برنج بعد از دو ساعت در محدوده دمایی 40 تا 140 درجه فارنهایت باقی بماند، خطر بیشتری به همراه دارد. این ترکیب دما و زمان می تواند منجر به افزایش رشد باکتری شود.

 

برنج پخته شده تا چه مدت در یخچال سالم می‌ماند؟بخوانید

همچنین برنج پخته نباید در دمای بالاتر از 90 درجه فارنهایت بیش از یک ساعت بیرون گذاشته شود. پس از اینکه دیگر داغ نیست، باید در ظرف دربسته قرار داده شود و در یخچال نگهداری شود. پس از سرد شدن و نگهداری برنج مانده در یخچال زیر 40 درجه فارنهایت، تا چهار روز در یخچال یا سه تا چهار ماه در فریزر قابل نگهداری است.

 

نکات تکمیلی در مورد نگهداری برنج پخته

طبق گفته ملیسا آزارو، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، برنج را فقط می توان یک بار گرم کرد. آزارو برای جلوگیری از گرم کردن مجدد، نگهداری و دوباره گرم کردن برنج، توصیه می کند که به جای گرم کردن کل قابلمه، تنها مقدار مورد نیاز خود را جدا کرده و گرم کنید. برای اطمینان از ایمنی غذا، غذاهای باقی مانده باید تا دمای داخلی 165 درجه فارنهایت (74 درجه سانتیگراد) گرم شوند.

 

جمع بندی

با در نظر گرفتن نکات مربوط به نگهداری صحیح، مصرف برنج باقی مانده از وعده قبل، کاملاً ایمن و سالم است. از مصرف برنجی که تغییر رنگ، بو یا طعم داده یا بافت آن نرم و لزج شده خودداری کنید.

 

به خاطر داشته باشید برنج پخته نباید در دمای بالای 90 درجه فارنهایت (32 درجه سانتیگراد) بیش از یک ساعت در فضای باز بماند و پس از سرد شدن حتما باید در ظرف دربسته در یخچال نگهداری شود.

21025/غ

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها