آخرین اخبار
۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۰
این نشانه‌ها یعنی کمبود ویتامین E دارید
بازدید:۳۳۶
علائم کمبود ویتامین E در بدن، چند مورد محدود، اما مشخص هستند. بدن برای عملکرد به ویتامین E نیاز دارد و همین، آن را به یک ویتامین ضروری تبدیل می‌کند. در این مطلب به علائم رایج کمبود ویتامین E پرداخته شده که آگاهی از آن‌ها می‌تواند از بروز مشکلات جدی در افراد پیشگیری کند.
کد خبر : ۸۹۰۷۸
به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، علائم کمبود ویتامین E در بدن، چند مورد محدود، اما مشخص هستند. بدن برای عملکرد به ویتامین E نیاز دارد و همین، آن را به یک ویتامین ضروری تبدیل می‌کند. در این مطلب به علائم رایج کمبود ویتامین E پرداخته شده که آگاهی از آن‌ها می‌تواند از بروز مشکلات جدی در افراد پیشگیری کند.

علائم کمبود ویتامین E در بدن، چند مورد محدود، اما مشخص هستند. بدن برای عملکرد به ویتامین E نیاز دارد و همین، آن را به یک ویتامین ضروری تبدیل می‌کند. ویتامین E محلول در چربی است، به این معنی که برای جذب مناسب نیاز به چربی از رژیم غذایی دارد. ویتامین E قبل از اینکه برای استفاده در جریان خون آزاد شود، عمدتا در کبد ذخیره می‌شود.

کمبود آن غیر معمول است و معمولا در نتیجه یک بیماری زمینه‌ای رخ می‌دهد. برخی از نوزادان نارس نیز سطح پایینی از این ویتامین را دارند.

زمانی که یک فرد بالغ کمتر از ۴ میلی گرم در لیتر ویتامین E در خون خود دارد، معمولا به مکمل نیاز دارد.

علائم و نشانه‌های کمبود ویتامین E 

سطوح پایین ویتامین E می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 ضعف عضلانی: ویتامین E برای سیستم عصبی مرکزی ضروری است. این ویتامین یکی از آنتی اکسیدان‌های اصلی بدن است و کمبود آن منجر به استرس اکسیداتیو می‌شود که می‌تواند منجر به ضعف عضلانی شود.

تحلیل عضلات با ۷ نشانه اولیه شروع می‌شود، آن‌ها را نادیده نگیرید!

 مشکلات هماهنگی و راه رفتن: کمبود ویتامین E می‌تواند باعث تجزیه نورون‌های خاصی به نام نورون‌های پورکنژ شود و به توانایی آن‌ها در انتقال سیگنال آسیب برساند.

بی حسی و سوزن سوزن شدن: آسیب به رشته‌های عصبی می‌تواند از انتقال صحیح سیگنال‌ها توسط اعصاب جلوگیری کند و در نتیجه این حالات را ایجاد کند که به آن نوروپاتی محیطی نیز می‌گویند.

ضعف بینایی: کمبود ویتامین E می‌تواند گیرنده‌های نور در شبکیه و سایر سلول‌های چشم را ضعیف کند. این روند می‌تواند به مرور زمان منجر به از دست دادن بینایی شود. بد نیست بدانید با این ۸ شیوه می‌توانید چشم‌ها و قدرت بینایی‌تان را تقویت کنید.

مشکلات سیستم ایمنی: برخی تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود ویتامین E می‌تواند سلول‌های ایمنی را مهار کند. افراد مسن‌تر ممکن است بیشتر از بقیه در معرض خطر باشند.

علل کمبود ویتامین E 
۱. ژنتیک
کمبود ویتامین E اغلب در خانواده‌ها دیده می‌شود.

اطلاع از سابقه خانوادگی می‌تواند تشخیص برخی بیماری‌های نادر و ارثی را آسان‌تر کند. یک مورد از این بیماری‌ها، آبالیپوپروتئینمی مادرزادی است که منجر به سطوح بسیار پایین ویتامین E می‌شوند.

۲. اختلالات پزشکی

کمبود ویتامین E همچنین می‌تواند ناشی از بیماری‌هایی باشد که جذب چربی را به شدت کاهش می‌دهند. زیرا بدن برای جذب صحیح ویتامین E به چربی نیاز دارد.

برخی از این بیماری‌ها عبارتند از:

پانکراتیت مزمن، بیماری سلیاک، بیماری کلستاتیک کبد، فیبروز سیستیک.

کمبود ویتامین E همچنین در نوزادان و نوزادان نارس متولد شده و دارای وزن کم و چربی پایین شایع است.

نوزادان نارس در معرض خطر بالاتر هستند، زیرا دستگاه گوارش نابالغ می‌تواند در جذب چربی و ویتامین E مشکل داشته باشد.

کمبود ویتامین E در این نوزادان همچنین می‌تواند منجر به کم خونی همولیتیک شود که گلبول‌های قرمز را از بین می‌برد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

زمانی که فردی سابقه بیماری ژنتیکی ندارد، اما علائم کمبود ویتامین E را تجربه می‌کند، باید به پزشک مراجعه کند.

سطح بسیار پایین ویتامین E در خون می‌تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی سلامتی باشد. آزمایش‌های بیشتر به تعیین علت و گزینه‌های درمانی کمک می‌کند.

۷ ماده غذایی غنی از ویتامین E که افزودنی عالی برای صبحانه‌های فصل سرما هستند

هنگامی‌که یک بزرگسال کمبود ویتامین E دارد، یک بیماری مزمن یا یک بیماری ژنتیکی احتمالا مسئول آن است. فرد باید به دنبال درمان نزد یک متخصص تغذیه واجد شرایط باشد. هنگامی که یک رژیم غذایی بسیار کم چرب مسئول کمبود باشد، می‌توان با افزودن چربی به رژیم غذایی مشکل را برطرف کرد.

مصرف مداوم ویتامین E برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و جلوگیری از عوارض و علائم کمبود ویتامین E ضروری است. وقتی فردی به موقع متوجه وجود مشکل شود و درمان مستمر دریافت کند، معمولا زودتر نتیجه می‌گیرد.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها