آخرین اخبار
۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۰
بازدید:۲۸۸
دو نوع بیماری کبد چرب وجود دارد؛ الکلی و غیرالکلی. بیماری کبد چرب، سلامتی افراد زیادی را تحت تأثیر قرار داده است و یکی از علل اصلی نارسایی کبد به شمار می‌رود. بیماری کبد چرب غیرالکلی بیشتر افرادی را درگیر می‌کند که چاق هستند، سبک زندگی غیرفعالی دارند و مقدار زیادی مواد غذایی فرآوری شده مصرف می‌کنند.
کد خبر : ۸۶۶۳۴

چهار روش خانگی و آسان برای درمان کبد چرب

به گزارش مجله سلامت صدآنلاین، دو نوع بیماری کبد چرب وجود دارد؛ الکلی و غیرالکلی. بیماری کبد چرب، سلامتی افراد زیادی را تحت تأثیر قرار داده است و یکی از علل اصلی نارسایی کبد به شمار می‌رود. بیماری کبد چرب غیرالکلی بیشتر افرادی را درگیر می‌کند که چاق هستند، سبک زندگی غیرفعالی دارند و مقدار زیادی مواد غذایی فرآوری شده مصرف می‌کنند.


به گزارش خبرآنلاین، کبد چرب وضعیتی است که با گذشت زمان، باعث تجمع چربی در کبد می‌شود. بیماری کبد چرب الکلی در اثر مصرف زیاد الکل ایجاد می‌شود. بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) مربوط به مصرف الکل نیست و علت آن ناشناخته است؛ اما بیشتر در افرادی مشاهده می شود که مبتلا به چاقی، دیابت نوع ۲، کلسترول بالا و فشار خون بالا هستند. در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان NAFLD موجود نیست. رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی از جمله مؤثرترین روش‌های درمان این بیماری است.

 

برای درمان کبد چرب می‌توانید علاوه بر رعایت رژیم غذایی مناسب، از روش‌های خانگی زیر کمک بگیرید.

 

۱)نوشیدن قهوه

 

طی تحقیق انجام‌شده در سال ۲۰۱۶، قهوه فوایدی برای کبد دارد و آنزیم‌های کبد را تحریک می‌کند که با التهاب مبارزه می‌کنند. این تحقیق نشان داد افراد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی که به‌طور منظم قهوه مصرف می‌کردند، کاهش روند آسیب به کبد را شاهد بودند. هر روز حداقل دو تا سه فنجان قهوه بنوشید تا خطر ابتلا به بیماری‌های کبد را کاهش دهید. قهوه‌ی تلخ بهترین گزینه است، زیرا چربی یا قند افزوده‌شده ندارد.

 

۲)کاهش وزن

 

افراد مبتلا به کبد چرب، باید ۳ تا ۵ درصد از وزن بدنشان را کم کنند تا تجمع چربی در کبدشان کاهش یابد. نشان داده شده که کاهش وزن ۷ تا ۱۰ درصدی می‌تواند علائم کبد چرب غیرالکلی (التهاب و فیبروزی کبدی) را کم کند. بهترین راه برای کاهش وزن، تعیین اهداف کوتاه‌مدت و منطقی است. دنبال کردن روش‌های دشوار کاهش وزن در بلندمدت سخت است و هیچ کمکی به شما نمی‌کند و ممکن است فشار بیشتری به کبد وارد کند.

 

۳)مصرف مکمل‌های امگا۳

 

اسیدهای چرب امگا ۳ از نوع چربی‌های غیراشباع هستند که در غذاهایی مثل ماهی چرب، مغزها و دانه‌ها وجود دارند و برای سلامت قلب مفیدند. توصیه می‌شود افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی از این چربی‌ها مصرف کنند. مصرف مکمل امگا ۳ می‌تواند چربی کبد را کاهش دهد و سطح کلسترول خون را بهبود ببخشد. البته باید در رابطه با دوز مصرفی مکمل امگا ۳ با پزشک مشورت کنید.

 

۴)دوری از محرک‌های کبدی

 

برخی از ترکیبات می‌توانند به کبد فشار وارد کنند. نمونه‌هایی از این ترکیبات شامل: داروهای بدون نسخه‌ی پزشک، بعضی از ویتامین‌ها و مکمل‌ها است. اگر مبتلا به بیماری کبد چرب هستید، پیش از مصرف هرنوع داروی بدون نسخه، ویتامین یا مکمل با پزشکتان مشورت کنید.

 

به‌طور کل، اگر دچار بیماری کبد چرب هستید، قبل از ایجاد تغییر در رژیم تغذیه‌ای یا سبک زندگی خودتان، با پزشک مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که خطری شما را تهدید نمی‌کند.

21025/ه

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها