آخرین اخبار
۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۴:۰۰
بازدید:۱۸۴
اکثر موارد سرطان روده بزرگ در بزرگسالان بالای 50 سال رخ می دهد، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که این نوع سرطان در جوانان و نوجوانان به شدت در حال افزایش است.  
کد خبر : ۸۵۹۸۷

 

زنگ خطر ابتلا به این سرطان خطرناک در جوانان!

 

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، هلث نیوز در مورد ابتلا جوانان به سرطان روده بزرگ نوشت: اکثر موارد سرطان روده بزرگ در بزرگسالان بالای 50 سال رخ می دهد، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که این نوع سرطان در جوانان و نوجوانان به شدت در حال افزایش است.

مطالعه نشان می دهد سرطان روده بزرگ در کودکان، نوجوانان و جوانان در حال افزایش است.


اکنون، یک مطالعه جدید از سال 1999 تا 2020 گزارش می دهد که میزان سرطان روده بزرگ در بین کودکان 10 تا 14 ساله 500 درصد، در بین نوجوانان 15 تا 19 ساله 333 درصد و در بین جوانان 20 تا 24 ساله 185 درصد افزایش یافته است.

 

این تحقیق در 20 می در هفته بیماری های گوارشی 2024 در واشنگتن دی سی ارائه شده است.

 

 

افزایش نرخ سرطان روده بزرگ در جوانان

 

برای این مطالعه، محققان از داده‌های پایگاه داده شگفت‌انگیز مراکز کنترل بیماری برای تجزیه و تحلیل روند نرخ سرطان کولورکتال برای افراد 10 تا 44 ساله از سال 1999 تا 2020 استفاده کردند.

 

 

 

اسلام محمد، محقق ارشد، پزشک متخصص داخلی در دانشگاه میسوری-کانزاس سیتی، در این باره گفت: «سرطان روده بزرگ دیگر فقط به عنوان یک بیماری جمعیت مسن تلقی نمی شود.

 

مهم است که مردم از علائم و نشانه های سرطان روده بزرگ آگاه باشند.

 

اما پرسش اینجاست که چرا سرطان روده بزرگ در جوانان افزایش می یابد؟

 

در حالی که سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ یک عامل خطر غیرقابل تغییر است، مطالعات گذشته نشان می‌دهد که چندین عامل خطر دیگر نیز وجود دارد، از جمله:

 

 رژیم غذایی

کمبود فعالیت بدنی 

چاقی 

خواب ضعیف 

نوشیدن الکل 

استفاده از تنباکو 

 

آنتون بیلچیک، انکولوژیست، رئیس پزشکی و مدیر بخش گوارش نیز گفت: «این واقعیت که افراد در سنین پایین‌تر مبتلا به سرطان روده بزرگ تشخیص داده می‌شوند، بینش زیادی به ما می‌دهد که باید نسبت به سبک زندگی هوشیار باشیم.

 

بیلچیک با اشاره به راهبردهای پیشگیرانه مانند فعالیت بدنی منظم و مصرف کمتر غذای فرآوری شده و گوشت قرمز گفت: «ما باید از کارهایی که می‌توان برای جلوگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ انجام داد، آگاه باشیم.»

21458/ه

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها