۲۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
دو بینی دارید ؟ نشانه این بیماری است
بازدید:۱۱۷
استاد چشم پزشکی گفت: دو بینی حالتی است که فرد بگوید اجسام را دو تا می‌بیند که باید بررسی شود این دوبینی تک چشمی است یا دو چشمی.
کد خبر : ۷۷۳۷۲

به گزارش مجله سلامت نیوز صد آنلاین ، محمد مهدی صدوقی، استاد چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره «دوبینی»،بیان داشت: فرد ممکن است بگویید اجسام را دو تا می‌بینم که اولین کاری که می‌کنیم فرد معاینه می‌شود؛ به طوری که بررسی می‌شود این دو بینی تک چشمی است یا دو چشمی؛ یعنی به فرد می‌گوییم یک چشم خود را با دست بگیرید، اگر دو بینی برطرف شد این نشان می‌دهد دو بینی فرد مربوط به دو چشم است.

 


وی اضافه کرد: اما اگر یک چشم خود را بست و گفت همچنان با  یک چشم هم دو تا می‌بینم تشخیص این دو حالت با هم فرق می‌کند. فردی که یک چشم خود را می‌بندد و با یک چشم دوبینی دارد ممکن است آب مروارید داشته و مشکلات شبیکه وجود داشته باشد که با معاینه مشخص می‌شود.

این استاد چشم پزشکی افزود:‌مهمترین مسئله این است که شما وقتی دوچشم تان باز است دو بینی دارید که نیاز به بررسی دارد؛ البته بیشتر مسائل عصبی است؛ یعنی اعصابی که در عضلات چشم کارهای عضلانی را انجام می‌دهند اختلالی در مغز پیش آمده و باعث شده کارکرد اعصاب و عضله چشم مختل شود.

صدوقی تصریح کرد: برخی اوقات عضلات چشم دچار مشکلاتی شده که ممکن است انحراف خفیفی ایجاد شود و متوجه می‌شویم یک عضله دچار ضعف شده که این ضعف مربوط به خود عضله بوده یا مربوط به عصبی است که به آن عضله می‌رسد.

وی ابراز کرد: خیلی موارد این حالتها با معاینه از سوی متخصص چشم پزشکی حل می‌شود و در برخی اوقات نیز باید با متخصص مغز و اعصاب صحبت کرده و ام آر آی و سی تی اسکن بگیریم و بررسی کنیم؛پس از بررسی توسط متخصص مغز و اعصاب یا متخصص چشم، این حالت درمان می‌شود.

این استاد چشم پزشکی متذکر شد:‌ یکی از مشکلات و مهمترین علت که در دو بینی وجود دارد در افرادی است که مبتلا به دیابت هستند.دیابت به همه جای بدن اثرات منفی می‌گذارد؛ از جمله در عروق و عصب‌هایی که عضلاتی به چشم می‌رسد و دچار اختلال کاری می شود و ممکن است باعث دو بینی شود.

صدوقی یادآور شد:خوشبختانه در دیابت دو بینی که وجود دارد گذراست و ظرف دو سه ماه برطرف می‌شود و نیاز به اقدام خاصی ندارد.

21458/غ

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها