۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۰
علائم هشدار دهنده سکته مغزی را بشناسید
بازدید:۱۱۲
صد آنلاین | هرگونه اشکال در خونرسانی قسمت های مختلف مغز ممکن است باعث اشکال در عملکرد سلول های مغزی شود ، سکته مغزی دو توع مختلف دارد که با گرفتن سی تی اسکن مشخص میشود که شامل :عدم خونرسانی به قسمت های مختلف مغز و نیز خونریزی در یکی از رگ های مغزی است.
کد خبر : ۷۰۰۰۲

هرگونه اشکال در خونرسانی قسمت های مختلف مغز ممکن است باعث اشکال در عملکرد سلول های مغزی شود ، سکته مغزی دو توع مختلف دارد که با گرفتن سی تی اسکن مشخص میشود که شامل :عدم خونرسانی به قسمت های مختلف مغز و نیز خونریزی در یکی از رگ های مغزی است.

به گزارش صد آنلاین ، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه سکته مغزی را سومین علت مرگ و میر در دنیا ، دومین علت مرگ و میر در ایران و اولین علت ناتوانی طولانی مدت دانست و گفت: در دنیا هر 2 ثانیه یک نفر دچار سکته مغزی میشود ، هر6 ثانیه یک نفر در دنیا و سالیانه ۶ تا۷ میلیون نفر بر اثر سکته مغزی  در جهان فوت می‌کند.


دکتر صوفیوند در گفتگو با سرویس علمی ، پژوهشی اخبار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه افزود: بطور میانگین 150هزار نفر در سال در ایران دچار سکته مغزی میشوند که 15% منجر به مرگ میشود.

 

وی با اشاره به اینکه از هر 6 نفر یک نفر در طول عمر خود مبتلا به این بیماری خواهد شد گفت: سن ابتلای آن در کشور ما یک دهه پایین تر از میانگین جهانی گزارش شده است و واضح است که برنامه ریزی ها و زیرساخت های مناسب برای مدیریت این بیماری مهم و ضروری هستند

 

معاون درمان دانشگاه گفت: علائم سکته مغزی که بطور ناگهانی ایجاد میشود شامل: ضعف یا هر گونه فلجی اندام ، ضعف در تکلم بیمار بصورت سنگینی زبان ، ضعف در عضلات صورت بصورت افتادگی گوشه لب ، سرگیجه خیلی شدید و تاری دید است.

دکتر صوفیوند با اشاره به اینکه  اهمیت سکته مغزی به این علت است که ما  زمان طلایی 4.5 ساعت از شروع علائم برای درمان بیمار را از دست ندهیم تاکید کرد:در صورت مشاهده هرگونه علائم سکته مغزی بیمار بایستی با اورژانس 115 تماس حاصل نماید.

 

وی  کنترل قند خون ، چربی خون و فشار خون و همچنین عدم استعمال دخانیات ، عدم استعمال الکل و مصرف لبنیات کم چرب ، مصرف انواع مختلف میوه و سبزی و مصرف متعادل برنج و سیب زمینی و مواد نشاسته ای را در پیشگیری از بروز سکته مغزی بسیار ضروری دانست.

 

 وی در خصوص مراکز ارائه دهنده مدیریت درمان سکته حاد مغزی گفت : 25 بیمارستان  استان بر حسب بخش،تجهیزات و نیروی انسانی تخصصی به چهار دسته تقسیم می شوند که به ترتیب شامل مراکز:  بدون قابلیت ارائه خدمات سکته مغزی(7 بیمارستان) ، دارای قابلیت ارائه خدمات سکته مغزی اولیه (دارای CT ) ( 13بیمارستان تله استروک) ، دارای قابلیت ارائه خدمات سکته مغزی تمام وقت (724 )(4 بیمارستان) و دارای قابلیت ارائه خدمات سکته مغزی پیشرفته(1 بیمارستان) می باشند.

 

گفتنی است برای اولین بار در کشور از ابتدای سال 1401 تاکنون 49 بیمار توسط روش تله استروک درمان موفقیت آمیز دریافت نموده اند که در روش تله استروک بیمار با هدایت متخصص مغز و اعصاب مرکز مقصد و با کمک پزشک عمومی/متخصص طب اورژانس مرکز مبدأ تزریق داروی حل کننده لخته را دریافت می نماید.

21458/غ

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها