۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۵
حتما اینگونه بخوابید
بازدید:۱۷۰
صد آنلاین |  نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد هر نوع قرار گرفتن در معرض نور در طول خواب می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به چاقی، دیابت یا فشار خون بالا را به خصوص در افراد مسن افزایش دهد.
کد خبر : ۵۴۳۷۶

به گزارش صد آنلاین،  بسیاری از افراد عادت دارند شب ها در کنار تلفن همراه خود به خواب روند و گاهی نور صفحه نمایش می تواند باعث بیدار شدن افراد در حین خواب شود.

 


تیمی از محققان دانشگاه نورث وسترن  در مطالعات جدید خود شرایط جسمی و سلامت بیش از ۵۰۰ مرد و زن مسن بین ۶۳ تا ۸۴ سال را بررسی کرده و دریافتند که قرار گرفتن در معرض هر نوع نور مضر از جمله نور خیابان، چراغ های اتاق و دستگاه های دیجیتالی که به طور نامتعارف روشن می شوند، انسان مضر است.

این تیم به مدت هفت روز افراد فوق را ردیابی کرده و میزان قرار گرفتن آنها در معرض نور را با استفاده از مچبندهای هوشمند، در شرایط واقعی اندازه گیری کردند.

آنها دریافتند که افراد مسن ‌تری که هر روز یک دوره پنج ساعته تاریکی کامل را تجربه نمی ‌کنند، بسیار بیشتر از کسانی که خواب بی ‌وقفه دارند، مستعد ابتلا به این شرایط هستند.
دکتر مینجی کیم، استادیار عصب شناسی در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن ، پژوهشگر ارشداین مطالعه در رابطه با تاثر منفی نور بر سلامت افراد می‌گوید: منبع نوری در هر شرایطی چه گوشی‌ های هوشمند، چه روشن ماندن تلویزیون در طول شب یا آلودگی نوری در یک شهر بزرگ باشد برای ما مضر است.

ما در میان تعداد زیادی از منابع نور مصنوعی زندگی می‌کنیم که ۲۴ ساعت شبانه ‌روز در دسترس هستند. در حال حاضر می توان گفت افراد مسن طی شرایط فوق، بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی عروقی هستند، بنابراین ما می خواستیم ببینیم که آیا تفاوتی در فرکانس این بیماری ها مربوط به قرار گرفتن در معرض نور در شب وجود دارد یا خیر.
محققان طی این پژوهش با استفاده از ردیاب ‌های نور، دریافتند که کمتر از نیمی از ۵۵۲ شرکت‌ کننده در مطالعه آنها به طور مداوم از یک دوره پنج ساعته در تاریکی مطلق هر شب لذت می ‌برند. علاوه بر این، نور در تاریک ترین دوره های شب و در اواسط چرخه خواب معمولی نیز به آنها می تابد.

با این حال، نویسندگان مطالعه هشدار می‌دهند که یافته‌های آن‌ها نشان نمی‌دهد که کدام شرایط باعث بروز این مشکلات به طور مستقیم می‌شود. محققان قصد دارند به این پرسش پاسخ دهند که آیا چاقی، دیابت و فشار خون باعث می شود افراد با چراغ های روشن بیشتر بخوابند یا نور باعث این تغییرات در بدن انسان می شود؟

 این تیم همچنین می‌گوید افرادی که مشکلات سلامتی فوق الذکر را دارند ممکن است بیشتر در نیمه ‌شب از خواب بلند شده و به دستشویی بروند و در نتیجه چراغ ‌های بیشتری را روشن کنند.

از سوی دیگر افراد مبتلا به بی حسی پا به دلیل دیابت، ممکن است چراغ های بیشتری را در شب روشن نگه دارند تا خطر افتادن را کاهش دهند.

دکتر فیلیس زی، رئیس بخش پزشکی خواب در دانشگاه فینبرگ در این رابطه  می‌گوید: برای همه افراد مهم است که از قرار گرفتن در معرض نور در طول خواب اجتناب کنند یا میزان قرار گرفتن در معرض نور را به حداقل برسانند.

دکتر زی چند توصیه کلیدی برای افراد مسن دارد:

در طول شب چراغ ها را روشن نکنید و اگر باید چراغ روشن داشته باشید، از نور کم  نزدیکتر به زمین استفاده کنید.
رنگ نور بسیارمهم است. از نورهای کهربایی یا قرمز- نارنجی برای شب ها استفاده کنید که تحریک کمتری برای مغز دارند. همچنین باید نورهای سفید یا آبی (مانند نور گوشی هوشمند) را از فرد خوابیده دور نگه دارید.
چشم بند می توانند عملکرد بهتری برای کنترل نور محیطی انجام دهند.
شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله تخصصی  SLEEP منتشر شده است.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها