۲۱ تير ۱۴۰۳ - ۰۵:۰۰
بازدید:۲۳۱
سن بیولوژیکی می تواند به سرعت در مواقع استرس زا افزایش یابد اما می تواند پس از یک دوره بهبودی به سرعت به حالت عادی برگردد.
کد خبر : ۱۴۴۱۹

استرس موجب افزایش سن بیولوژیکی می شود

محققان می‌گویند قرار گرفتن در معرض استرس می‌تواند باعث التهاب و آسیب به DNA در سلول‌ها شود که به نوبه خود می‌تواند پیری را تسریع کند.


سن بیولوژیکی پایین‌تر با خطر کمتر ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی، اختلال عملکرد سیستم ایمنی، اختلالات متابولیک و سایر مشکلات و بیماری‌های مرتبط با سن مرتبط است.

داشتن یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، مدیریت استرس و خواب خوب می‌تواند سن بیولوژیکی را کُند نماید.

«سن زمانی» تعداد سال‌هایی است که شما عمر کرده اید. از طرف دیگر، سن بیولوژیکی برای رمزگشایی سن بدن شما از لحاظ رفتاری و احساسی استفاده می‌شود.

این نوع سن، اغلب به عنوان نشانه‌ای از سلامت کلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند تحت تأثیر عوامل سبک زندگی باشد.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سن بیولوژیکی انسان دستخوش افزایش سریع در پاسخ به اشکال متنوع استرس است.

با این حال، مشخص شد این پیری پس از یک دوره بهبودی از استرس قابل برگشت است.

به گفته محققان، استرس مزمن "آبشاری از پاسخ‌های بیولوژیکی در بدن" را ایجاد می‌کند.

در مرحله اول ، باعث آزاد شدن هورمون‌های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین می‌شود که در صورت تولید بیش از حد برای مدت طولانی، می‌تواند باعث التهاب و آسیب به DNA و سلول‌ها شود.

ثانیاً، استرس طولانی مدت می‌تواند به استرس اکسایشی منجر شود.

محققان توضیح می‌دهند: «این عدم تعادل بین تولید گونه‌های اکسیژن فعال (ROS) و توانایی بدن در ترمیم آسیب‌های ناشی از این ROS است. استرس اکسایشی می‌تواند به سلول‌ها، پروتئین‌ها و DNA آسیب برساند و منجر به پیری زودرس شود.»

پس از رفع استرس، بدن می‌تواند شروع به بهبودی کند و فرآیندهای فیزیولوژیکی آسیب دیده می‌توانند به سطح طبیعی عملکرد خود بازگردند.

ترمیم این فرآیندها به سطح عادی می‌تواند به کاهش بار سلول‌ها و کاهش سرعت روند پیری کمک کند.

به عنوان مثال، سلول‌ها می‌توانند شروع به تولید آنتی اکسیدان های بیشتر و فعال سازی مکانیسم‌های ترمیم DNA کنند که این امر می‌تواند به کاهش آسیب‌های ناشی از استرس اکسایشی کمک کند.

اگر در محدوده وزن سالم هستید، خوب می‌خوابید، استرس را به طور مؤثر مدیریت می‌کنید و یک سبک زندگی بی تحرک ندارید، احتمالاً سن بیولوژیکی شما چند سال از سن زمانی شما جوان‌تر است.

داشتن یک رژیم غذایی سالم، عدم مصرف الکل و عدم استعمال سیگار راه‌های خوبی برای بهبود سلامت کلی و به نوبه خود، کاهش سن بیولوژیکی است.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها