آخرین اخبار
۲۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۶
بازدید:۶۰۷
وزیر کشور عراق از راه اندازی شماره اضطراری۱۳۰ برای راهنمایی و کمک به زائران ایرانی در خاک عراق خبر داد.
کد خبر : ۹۸۳۴۴

 «عبدالامیر الشمری» وزیر کشور عراق ظهر پنجشنبه در نشست ستاد اربعین در مرز مهران با حضور وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: به دور از مسائل توافق‌نامه‌ها و هر گونه پیمان و قرارداد، زائران ایرانی مهمان امام حسین (ع) هستند و تمام ملت و دولت عراق برای استقبال از زوار آماده هستند.

 


وی افزود: ما به عنوان دولت عراق تمام امکانات خود را اعم از تمام وزارت‌خانه‌ها و نیروهای نظامی و امنیتی را بسیج می‌کنیم اما باید گفت که خدمات دولت عراق به زوار تنها ۱۰ درصد از خدمات است و مابقی خدمات به زوار در اربعین توسط مردم عراق انجام می‌شود.

وزیر کشور عراق گفت: اعلام می‌کنم که ما تمام تلاش خود را برای برگزاری اربعین به کار خواهیم گرفت و بدانید که ما به‌عنوان دولت و ملت عراق اگر توانایی خدمتی داشته باشیم آن را دریغ نمی‌کنیم.

الشمری عنوان کرد: در خصوص تردد زوار اعم از ورود به خاک عراق و در خصوص مهر گذرنامه، مانند سال گذشته سرعت عمل خواهیم داشت و تنها موضوعی که تردد زوار را کند می‌کند موضوع بازرسی وسایل زائران است.

وی اضافه کرد: در خصوص ترمینال زرباطیه عراق بخشی از آن آسفالت شده و هر گونه مجوزی لازم باشد از دولت جهت تردد آسان و سریع اخذ خواهیم کرد.

وزیر کشور عراق تاکید کرد: در مورد اتوبوس‌ها تقاضا داریم از تاریخ ۱۵ صفر وارد عراق بشوند و برای موج بازگشت زوار نیز نیازمند همکاری و هماهنگی بیشتر هستیم که در مورد هماهنگی برای موضوعات آنی، تعامل و ارتباط بین روسای ستادهای اربعین دو کشور لازم و ضروری‌است.

وی اضافه کرد: ورود زائران به خاک عراق در ساعت‌های مختلف سازمان‌دهی شود و به گونه‌ای نباشد که تردد در برخی ساعات کم و در برخی ساعات زیاد باشد، خواستاریم که تردد در ساعات مختلف سازمان‌دهی شود تا طی فرایندی منظم ما بتوانیم آن‌ها را سامان‌دهی کنیم.

الشمری عنوان کرد: طبق توافق بین دو کشور ایران و عراق، باید زائرانی که داروهای ممنوعه به همراه دارند به پلیس ایران تحویل داده شوند و از ورودشان به عراق جلوگیری شود.

وی گفت: برای حمل برخی داروها که در ایران مواد مخدر تلقی نمی‌شوند، لازم است آگاه‌سازی شود تا زائران بدانند این داروها در عراق مخدر محسوب می‌شود و از حمل آن‌ها به عراق خودداری کنند.

وزیر کشور عراق عنوان کرد: اکنون در حال ساخت استراحت‌گاهی برای زائران در نقطه صفر مرزی عراق هستیم تا زائران بتوانند در شرایط گرما و یا ازدحام در شدت گرمای ظهر، استراحت کنند.

الشمری ادامه داد: برای هرگونه راهنمایی و کمک به زائران ایرانی در خاک عراق، سامانه‌ای با شماره اضطراری ۱۳۰ راه‌اندازی شده و افراد آشنا به زبان فارسی را به‌عنوان اپراتور این سامانه قرار می‌دهیم که زائران بتوانند در هر اتفاق و یا حادثه‌ای با آن سامانه تماس گرفته و راهنمایی شوند.

انتهای پیام/ 1219

 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها