آخرین اخبار
۲۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۶
نماز شب اول قبر چگونه خوانده میشود؟
بازدید:۱۲۴۴
نحوه خواندن نماز شب اول قبر چگونه است؟
کد خبر : ۹۸۲۲۱

نماز مستحبی که در شب اول قبر برای میت خوانده میشود و درواقع به او هدیه داده میشود را نماز لَیلَهُ الدّفن یا نماز شب اول قبر میگویند.
هنگامی که فردی از دنیا می رود خواندن نماز شب اول قبر یا لیله الدفن در شبی که میّت به خاک سپرده شده است توصیه فراوانی شده است .  زیرا آثار و برکات فراواننماز وحشت هم برای نمازگزار و هم میّت دارد.

 


نماز شب اول قبر نام های دیگری نیز دارد که برخی از آن ها عبارتند از: نماز هدیه(صلاه الهدیه)، نماز شب دفن(نماز لیله الدفن) و نماز وحشت(صلاه الوحشت).

 


به این سبب نماز وحشت نامیده شده که فردی که از دنیا رفته هنوز با عالم قبر انس ندارد و در خود احساس ترس و وحشت دارد و این نماز با فضل الهی وحشت را از او دور می‌کند. پس در واقع نماز رفع وحشت است نه نماز وحشت.

 


نحوه خوانده نماز شب اول قبر:
در خصوص زمان خواندن نماز شب اول قبر بیان شده است که هر زمانی از شب اول قبر میّت می توان خواند ، اما بهتر است هنگامی که فرد برای ادای نماز مغرب و عشا اقدام می کند باید پس از نماز عشا، نماز شب اول قبر را برای میّت بخواند.

 


شاید برای برخی از مسلمانان این سوال مطرح شود که اگر دفن کردن میّت به دلایل مختلفی در زمان لازم اتفاق نیفتد و به تأخیر بیفتد چه زمانی باید این نماز را به جای آورد، باید گفت که نمازگزار باید خواندن نماز شب اول قبر را تا هنگام دفن میّت به تأخیر بیندازد و در زمان مقرر بخواند.

 

 

برای خواندن نماز شب اول قبر باید پس از تکبیره الاحرام در رکعت اول ، سوره فاتحه الکتاب(حمد) و سپس آیت الکرسی را خواند.

 

 

برخی از علما گفته اند که آیت الکرسی را باید تا «هو العلی العظیم» خواند زیرا آن ها کافی دانسته اند و پس از آن نیازی به خواندن سوره توحید نیست.
پس از خواندن رکوع و سجده، در رکعت دوم باید سوره فاتحه الکتاب(حمد) را خواند و سپس باید ده مرتبه سوره قدر (انا انزلناه) خوانده شود.

نمازگزار هم باید پس از تمام شدن نماز شب اول قبر بگوید: « اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر فلان » که به جای کلمه فلان، نام میت و پدرش گفته شود.

 

 

اگر نمازگزار در نماز شب اول نام پدر میّت را نمی دانست چه تکلیفی دارد؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که در صورت ندانستن نام پدر میّت، می تواند نام آدم را بیان کند.

 

 

نمازگزار باید پس از تکبیره الاحرام، سوره فاتحه الکتاب(حمد) و سپس آیت الکرسی را تا «فیها خالدون» بخواند که بنابر احتیاط یک بار خوانده شود. امام راحل(ره) فتوی به خواندن آیت الکرسی تا «فیها خالدون» را نداده است.

 

 

نماز وحشت را در هر موقع از شب اول قبر (از اول شب تا صبح) می‌شود خواند، ولی بهتر است در اول شب بعداز نماز عشا خوانده شود. خواندن یک نماز برای یک میّت کافی است و خواندن نماز شب اول قبر از چهل نفر بهتر است نه به قصد ورود.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها