آخرین اخبار
۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۰
ارتباط قوی بین کم شنوایی و زوال عقل/ این افراد آلزایمر می گیرند
بازدید:۲۵۶
هنگامی که موضوع کاهش خطر زوال عقل مطرح می‌شود، محافظت از شنوایی یکی از مواردی است که ممکن است کمتر مورد توجه قرار بگیرد، زیرا افراد بسیاری از ارتباط قوی بین کم شنوایی و زوال عقل آگاه نیستند.
کد خبر : ۹۵۷۶۸
هنگامی که موضوع کاهش خطر زوال عقل مطرح می‌شود، محافظت از شنوایی یکی از مواردی است که ممکن است کمتر مورد توجه قرار بگیرد، زیرا افراد بسیاری از ارتباط قوی بین کم شنوایی و زوال عقل آگاه نیستند.

تنها یک عامل در ابتلا به زوال عقل دخیل نیست و این می‌تواند تا حدی دشوار بودن پیشگیری و درمان این شرایط را توضیح دهد. زوال عقل به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که از آن جمله می‌توان به ژنتیک، رژیم غذایی، عادات ورزشی و آلودگی اشاره کرد. این‌ها و بسیاری عوامل دیگر خطر ابتلا به این بیماری ویرانگر را افزایش می‌دهند.

خوشبختانه، پژوهشی جدید که در نشریه The Lancet منتشر شده است به تقسیم بندی دلایل زوال عقل اقدام کرده است.

این پژوهش نشان داده است که آسیب دیدگی سر در میانسالی با ۳ درصد از تمام موارد زوال عقل مرتبط بوده است. مصرف بیش از حد الکل در میانسالی با تقریبا ۱ درصد از تمام موارد و قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا با حدود ۲ درصد از تمام موارد زوال عقل مرتبط بوده است، اگرچه به نظر می‌رسد زنان بیشتر تحت تاثیر آلودگی هوا قرار می‌گیرند.

کم شنوایی در میانسالی عامل خطر مرتبط با بیشتر موارد (۸ درصد) زوال عقل در جهان است. تحصیلات کمتر در اوایل زندگی با اختلاف اندک (۷ درصد) عامل خطر بعدی است؛ و عامل خطر سوم سیگار کشیدن در ادامه زندگی است که با ۵ درصد تمام موارد زوال عقل مرتبط بوده است.

اکنون، پژوهشگران درک بهتری از عوامل خطر افزایش دهنده نرخ زوال عقل در جهان دارند و فهرستی از اقداماتی که می‌توانند این نرخ را کاهش دهند، ارائه کرده اند.

گزارشی که توسط ۲۸ کارشناس برتر زوال عقل تهیه شده است، ۱۲ اقدام مهم برای پیشگیری از ابتلا به این شرایط را فهرست کرده است. بنابر برآورد‌های صورت گرفته توسط کارشناسان با انجام این اقدامات به محض امکان، ما می‌توانیم نرخ ابتلا به بیماری آلزایمر را به میزان قابل توجه ۴۰ درصدی کاهش دهیم.

این ۱۲ اقدام شامل موارد زیر می‌شوند:

- حفظ فشار خون سیستولیک در سطح ۱۳۰ میلیمتر جیوه یا کمتر در میانسالی (حدود ۴۰ سالگی)

- محافظت از گوش‌ها در برابر سطوح بالای سر و صدا و استفاده از سمعک در صورت ابتلا به کم شنوایی

- کاهش قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و دود دست دوم تنباکو

- محافظت از سر در برابر آسیب دیدگی تا حد امکان

- محدود کردن مصرف (کمتر از ۲۱۰ میلی لیتر در هفته) یا ترک الکل

- ترک سیگار

- فراهم کردن امکان تحصیلات ابتدایی و متوسطه برای کودکان

- دنبال کردن یک سبک زندگی فعال در میانسالی و پس از آن

- انجام هر کاری برای پیشگیری از چاقی (سالم غذا خوردن و انجام ورزش بهترین گزینه‌ها در این زمینه هستند)

- انجام هر کاری برای پیشگیری از دیابت (سالم غذا خوردن و انجام ورزش از بهترین گزینه‌ها در این زمینه هستند)

- انجام هرکاری برای پیشگیری از افسردگی (سالم غذا خوردن، انجام ورزش، تمرینات مراقبت از خود مانند مدیتیشن و دریافت کمک از متخصصان سلامت روانی از بهترین گزینه‌ها هستند)

- افزایش ارتباطات اجتماعی

بیشتر پیشنهاد‌های ارائه شده در این فهرست از اصول زندگی سالم هستند و به راحتی امکان انجام آن‌ها وجود دارد. در حال حاضر، شاید از برخی موارد پیروی می‌کنید، اما برای محافظت از سلامت مغز خود می‌توانید برخی تغییرات دیگر را نیز مد نظر قرار دهید.

هنگامی که موضوع کاهش خطر زوال عقل مطرح می‌شود، محافظت از شنوایی یکی از مواردی است که ممکن است کمتر مورد توجه قرار بگیرد، زیرا افراد بسیاری از ارتباط قوی بین کم شنوایی و زوال عقل آگاه نیستند.

پژوهش‌ها نشان داده اند که کم شنوایی با ۲۴ درصد خطر بیشتر ابتلا به آلزایمر مرتبط است. دانشمندان معتقدند این ممکن است به دلیل آن باشد که افراد مبتلا به کم شنوایی برای درک آنچه دیگران می‌گویند باید سخت‌تر تلاش کنند، که به معنای دارای منابع مغزی باقیمانده کمتر برای عملکرد‌های شناختی دیگر است یا این که افراد مبتلا به کم شنوایی از نظر اجتماعی منزوی می‌شوند، زیرا از این شرایط خجالت می‌کشند. انزوای اجتماعی یکی از مواردی است که می‌تواند خطر زوال عقل را افزایش دهد.

در هر صورت، اگر متوجه افت کیفیت شنوایی خود شده اید، به پزشک متخصص گوش مراجعه کرده تا شرایط خود و این که به استفاده از سمعک نیاز دارید، بررسی شود. این می‌تواند تفاوت بین مغزی سالم با افزایش سن یا مغزی ناسالم را رقم بزند.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها