۰۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۰
بازدید:۴۳۴
متخصص بیماری‌های لثه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی،گفت:جرم‌گیری برای سایر درمان‌های دندان‌پزشکی به‌ عنوان درمان مادر تلقی می‌شود؛ بنابراین جرم‌گیری ضروری است و هیچ اثر منفی بر مینا و ریشه دندان‌ها ندارد.
کد خبر : ۹۵۵۳۷

چرا باید جرم گیری دندان را جدی بگیریم؟

جرم گیری دندان، یکی از خدمات مهم دندانپزشکی است که شاید بتوان آن را قدم اول برای داشتن دندان‌هایی سالم و در عین حال زیبا دانست. مطمئناً وجود پلاک و جرم بر روی دندان نازیبایی در ظاهر دندان‌ها و لبخند فرد ایجاد می‌کند.


جرم گیری بر خلاف تصور بسیار از افراد ناآگاه بدون هیچ گونه آسیبی می‌تواند تمامی جرم‌ها و پلاک‌های دندانی را از بین ببرد. با اینکه جرم گیری دندان یک درمان ساده به نظر می‌رسد ولی لازم است حتماً برای انجام آن به یک دندانپزشک خوب مراجعه شود تا جرمگیری را به صورت اصولی انجام دهد.

جرمگیری دندان به پاکسازی عمیق دندان و از بین بردن پلاک‌ها و جرم‌های تشکیل شده روی دندان اشاره دارد. در واقع فعالیت باکتری‌ها در دهان می‌تواند سبب تشکیل پلاک بر روی دندان‌ها شود.

زهره طبیب زاده نوری در گفت‌و گو با خبرنگار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار کرد: بوی بد دهان علل مختلفی دارد که یکی از دلایل آن می‌تواند پلاک میکروبی و جرم باشد، جرم‌گیری دندان‌ها و از بین بردن مشکلات لثه‌ای و ترمیم پوسیدگی‌های دندانی از مهمترین راه‌های رفع بوی بد دهان است، درواقع جرم‌گیری به عنوان درمان مادر در دندانپزشکی تلقی می شود.

طبیب‌زاده نوری افزود: یکی از درمان‌های اولیه و مقدماتی برای تمام درمان‌های آینده دندانپزشکی، در صورتی‌که بیمار جرم دندانی داشته باشد، جرم گیری است. وی ادامه داد: اگر دندان بیماری جرم داشته باشد، باعث می‌شود که بافت های پشتیبانی کننده دندان که سلامت ریشه‌های دندان‌ها را تضمین می‌کنند آسیب ببینند، چرا که جرم باعث تجمع پلاک‌های میکروبی اطراف بافت‌های دندانی می‌شود و به تدریج باعث صدمه به سایر بافت‌های دندان نیز می‌شود.

نوری افزود: اگر جرم‌گیری به درستی انجام شود، بافت‌های محافظی که در سطح ریشه هستند و در اثر جرم‌گیری از سطح ریشه برداشته می‌شوند به تدریج طی هفته‌های آتی و ماه‌های اول ترمیم می‌شوند و هیچ آسیبی به بافت‌های پشتیبان دندان وارد نمی‌شود.

این متخصص بیماری های لثه بیان کرد: زمانی که به بهداشت دندان توجهی نشود، جرم های دندان به مرور روی هم انباشته شده و حالت ناهموار و زبری ایجاد می کند در نتیجه میکروب‌های جدیدتر راحت‌تر رسوب کرده و تشکیل پلاک میکروبی بر روی جرم‌ها تسریع می‌شود و به سمت تحلیل ریشه می‌رود.

وی زمان انجام جرم‌گیری را بسته به جرم تشکیل شده در دهان دانست و گفت: اگر فردی جرم تشکیل شده داشته باشد باید جرم را در اسرع وقت بردارد و در مقابل اگر فردی بهداشت دهان و دندان مناسبی دارد نیازی به جرم‌گیری ندارند.

خمیر دندان‌های سفید کننده بیشتر تبلیغاتی هستند

وی درباره مراقبت از دندان، استفاده ازمسواک و خمیردندان‌های مناسب اظهار کرد: مهم‌ترین وسیله‌ای که برای از بین بردن پلاک میکروبی وجود دارد، مسواک زدن به روش صحیح و با خمیر دندان مناسب است.

نوری گفت: خمیردندان‌های سفید کننده به دلیل دارا بودن مواد ساینده معمولا سطح تمیزتری را ایجاد می‌کنند و این در حالی است که لزوما برای استفاده مداوم مناسب نیستد و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند. وی استفاده از مسواک‌های نرم و متوسط، نخ دندان و خمیر دندان معمولی با سایندگی کم را توصیه کرد.

نوری با بیان این‌که آستانه تحمل درد در افراد متفاوت است، گفت: جرم‌گیری معمولا دردناک نیست ولی اگر آستانه تحمل درد بیمار پایین باشد و جرم‌گیری زیر لثه‌ها انجام شود ممکن است این عمل برای بیمار خوشایند نباشد، البته که در این موارد جرم‌گیری با بی‌حسی انجام می‌شود.

وی در باره روش بروساژ دندانی توضیح داد: یکی از روش‌های از بین بردن زردی و جرم‌های دندان بعد از جرم‌گیری بروساژ است، بروساژ به برق انداختن دندان‌ها کمک می‌کند و روشی تکمیلی برای جرم‌گیری دندان‌هاست.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها