آخرین اخبار
۰۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۰
بازدید:۹۳۰
اگر این روزها بیشتر از هر زمان دیگری دچار افت کارایی و تمرکز یا خستگی و سستی عضلات می‌شوید، دقیقا با یکی از نشانه‌های کم‌آبی بدن‌ مواجه شده‌اید.
کد خبر : ۹۵۴۴۶

تشخیص کم آبی بدن در 5 ثانیه

 البته کم‌آبی همیشه مهم است، اما در تابستان به‌دلیل گرمای هوا و تعریق بیشتر، احتمال ابتلا به آن و بروز مشکلات ناشی از آن شدیدتر می‌شود. اما ترفند ساده‌ای وجود دارد که می‌تواند در 5ثانیه به شما نشان دهد در بدنتان آب به میزان کافی وجود دارد یا خیر. این ترفند نیشگون گرفتن مستقیم پوست است که می‌تواند سطح آب بدن را در کمتر از 5ثانیه نشان دهد. محمدعلی باقری، کارشناس تغذیه درباره این آزمایش، علائم کمبود آب، تظاهرات بیرونی کم‌آبی بدن و راه‌حل‌هایی که در این ‌باره وجود دارد به چند نکته اشاره کرده است که در ادامه می‌خوانید.


علائم کمبود آب


مصرف آب کافی یکی از نیازهای اساسی بدن هر انسانی برای ادامه حیات متعادل بافت‌هاست و به سن و سال و اینکه فرد جوان یا میانسال یا پیر باشد هم ربطی ندارد. خشکی دهان یا پوست‌ و همچنین احساس سوزش و خارش می‌تواند نشان‌دهنده کمبود آب در بدن باشد و پوست هم یکی از بافت‌هایی است که به‌خوبی نشان می‌دهد بدن ما از نظر میزان آب در چه وضعیتی قرار دارد. کم‌آبی به‌ویژه در تابستان ظهور و بروز بیرونی دارد و می‌تواند به شکل گرمازدگی خود را نشان دهد، یعنی منجر به بی‌حالی، کسالت و خستگی شود.

تشخیص کم آبی بدن در 5 ثانیه


ترفند ۵ثانیه‌ای


به‌طور کلی پوست آیینه بدن است و بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات در آن منعکس می‌شود. شکل علمی این مسئله به کلاژن و الاستین پوست برمی‌گردد که اگر کم باشد، منجر به چروکیدگی و پیری می‌شود و در نتیجه پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. الاستین قابلیت ارتجاعی دارد و کلاژن مولکولی است که آب را در خود جذب می‌کند.

میزان کاهش کلاژن به‌معنای کم شدن جذب آب است. بر این اساس، ترفندی که نشان می‌دهد بدن دچار کم‌آبی شده آزمایش نیشگون گرفتن مستقیم پوست است که می‌تواند سطح آب بدن را در کمتر از 5ثانیه نشان دهد. پوست پشت دست خود را نیشگون بگیرید و نوک انگشت خود را همان‌جا فشار دهید. اگر پایین بیاید، نشان می‌دهد بدنتان به اندازه کافی آب دارد. دوباره تلاش کنید، اگر پوستتان این بار به جای اینکه به جای خود بازگردد، به همان شکل نیشگون بماند، نشان می‌دهد آب بدنتان کم شده است.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها