آخرین اخبار
۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۳
بازدید:۱۰۷
آیین نکوداشت استاد محمدرضا اسحاقی گرجی، میراث‌دار مکتب خنیاگری با حضور پرشمار هنرمندان و فعالان عرصه موسیقی کشور، در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن برگزار شد.
کد خبر : ۹۳۶۳۶

 روز چهارشنبه ۳۰ خردادماه ۱۴۰۳، آیین نکوداشت استاد محمدرضا اسحاقی گرجی موسیقی‌دان و نوازنده برجسته دوتار مازندران به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران با حضور پرشمار هنرمندان و فعالان عرصه موسیقی کشور، در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن برگزار شد.

 

 


محمود سالاری، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای سخنان خود گفت: ضروری است که در کنار تجلیل و تکریم مقامِ مفاخرِ در قید حیات، از دانش و میراث علمی، فرهنگی و هنری آنان نیز باید به بهترین شکل ممکن استفاده شود، چرا که حقیقتِ فرهنگ در این مفاخر و مشاهیر متجلی شده است که از جمله این مفاخر، استاد اسحاقی گرجی است که میراث‌دار موسیقی اصیل ایرانی است.

وی تأکید کرد: «خنیاگری» یکی از هنرهای اصیل و میراث معنوی ما است که نشانگر پیشینه و غنای هنر ایرانی است که استاد اسحاقی، عمر با برکت خویش را برای حفظ، بسط و گسترش این هنر متعالیِ ایرانی، صرف کرده است.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، گفت: رنگین کمان هفت رنگ اقوام ایرانی در سپهر گهربار مرزهای این کهن سرزمین، پرورنده خوانندگان و سازندگانی بوده است که قامت سرو آیین موسیقی و با تأسی از ریشه‌های فرهنگی خود، تولیدگر الحانی شده‌اند که همچون رسانه‌ای رسا ارتباط میان نسل‌های دیروز و امروز را فراهم ساخته‌اند.

شالویی تأکید کرد: از جمله خنیاگران دل‌سپرده به فرهنگ زرین این سرزمین و آن هم از خطه مازندران همیشه سبز و سرافراز، استاد محمدرضا اسحاقی گرجی است که به سرپنجه آهنگینش و به حنجره خدادادی‌اش، صلاگر سنت‌های موسیقی این خطه تاریخ ساز و حماسه‌آفرین بوده است.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در پایان گفت: نوای دوتار و کمانچه استاد اسحاقی، نوای میراث‌داران کهنسالی است که همچنان با قامتی خمیده، پیکانِ آرش‌گونه فرهنگ را از کمان برکشیده‌شان به فراسوی آیندگان نثار می‌کنند.

در ادامه، احسان آهنگر، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران طی سخنانی ضمن تقدیر از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در برگزاری با شکوه آیین بزرگداشت استاد محمدرضا اسحاقی گرجی گفت: استاد گرجی از جمله برترین چهره‌های هنری کشور است که در مازندران، سرزمین مفاخر بزرگ ایران و جهان اسلام، پرورش یافته است.

وی تصریح کرد: تاریخ مازندران مملو از داستان‌ها و حکایت‌های انسان‌سازی است که ازلابه لای آن‌ها، اشعار، ترانه‌ها و نواهای گوش‌نوازی به گوش می‌رسد که برآمده از فرهنگ و آیین‌های عاشقانه و عارفانه این خطه مفاخرپرور است و یکی از این مفاخر و هنرمندان نامدار، استاد محمدرضا اسحاقی است.

در ادامه مراسم پس از اجرای برنامه موسیقایی نی، فرماندار شهرستان بهشهر پیام یوسف نوری استاندار مازندران به این آیین را برای حاضران قرائت کرد.

در بخشی از این پیام آمده است: آیین بزرگداشت استاد محمدرضا اسحاقی گرجی به نوعی پاسداشت هنر، ادب، فرهنگ و موسیقی پُرارج مازندران؛ این سامان آشنا و صمیمی از جغرافیای فرهنگی هنری ایران بزرگ اسلامی است؛ پس به همت بلند و شخصیت ارزشمند این استاد از صمیم جان ارج می‌نهیم و ضمن تقدیر از اندیشه برگزارکنندگان و اهتمام دست اندرکاران این آئین، بویژه ریاست محترم انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، جناب آقای دکتر شالویی تداوم درخشش و تعالی فرهنگ و هنر ایران اسلامی را آرزومندیم.

جهانگیر نصری اشرفی، موسیقی‌دان و سرپرست دانشنامه طبرستان، گفت: در طول تاریخ و تا پیش از دوران معاصر، خنیاگرانِ بداهه پرداز، ادبیات و متن منظوم بیشترِ مقام‌ها، لحن‌ها و خرده آوازها را خلق و پردازش می‌کردند؛ این سازوکار که مردم‌شناسان، موسیقی پژوهان و زبان‌شناسان آن را مکتب‌های خنیایی و شفاهی نامیده‌اند، توان جذب و هضم همۀ سروده‌های فولکلور یا مردمی را داشته‌اند.

وی اضافه کرد: نکته قابل توجه این که عنوان شرخون‌ها (خنیاگران) در مازندران با تعریفی نه چندان متمایز در گیلان به شیرخون و در گلستان و سمنان نیز به شیرخوان شهرت دارند؛ همه این حافظان موسیقی، ادبیات و فرهنگ شفاهی، کم و بیش عهده‌دار حفظ، اشاعه و ارائه کارگانی هستند که منظومه‌ها و داستان‌های موسیقایی با مضامین حماسی، پهلوانی و غیره، اساس محتوایی آن را تشکیل می‌دهد.

سرپرست دانشنامه طبرستان در پایان گفت: طی چند دهه اخیر بی‌تردید، استاد محمدرضا اسحاقی یکی از برجسته‌ترین خنیاگرانی است که با شرکت در جشنواره‌های مهم داخلی و خارجی و اجرا و ارائه مقام‌های موسیقی قومی مازندران، نقش ممتازی در حفظ و اشاعه و معرفی این مکتب موسیقایی داشته است.

دربخش پایانی این آیین، پس از رونمایی از کتاب زندگی نامه و خدمات فرهنگی و هنری استاد اسحاقی گرجی، هدایایی از سوی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، معاون هنری وزیر فرهنگ، رئیس بنیاد رودکی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، شهردار بهشهر و دهیار گرجی‌محله به ‌استاد اسحاقی اهدا شد.

در پایان این مراسم، استاد اسحاقی گرجی طی سخنان کوتاهی از مدیریت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و مدیران فرهنگی و هنری استان مازندران تقدیر و تشکر کرد و پس از اجرای برنامه موسیقایی دوتارنوازی به همراه فرزند خود، به رسم یادبود، ساز «دوتار» خود را به انجمن آثار و مفاخر فرهنگی اهدا کرد.

خبرنگار: مجتبی نجاتی

انتهای پیام/221

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها