آخرین اخبار
۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۵
این زنان در خطر  یائسگی زودهنگام
بازدید:۱۴۱
طبق نتایج مطالعه جدید، قرارگیری در معرض PFAS (ماده پلی فلوروآلکیل) موجب می‌شود یائسگی در زنان دو سال زودتر آغاز شود.
کد خبر : ۹۳۶۰۵
به گزارش مجله سلامت صد آنلاین،  طبق نتایج مطالعه جدید، قرارگیری در معرض PFAS (ماده پلی فلوروآلکیل) موجب می‌شود یائسگی در زنان دو سال زودتر آغاز شود.

ماده شیمیایی PFAS ساخته دست انسان است و در طیف وسیعی از محصولات نچسب و ضدآب و فوم‌های آتش نشانی مورداستفاده واقع می‌شود. مواد شیمیایی PFAS می‌تواند آب اشامیدنی را آلوده کند.

«نینگ دینگ»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه میشیگان، در این باره می‌گوید: «PFAS‌ها هر جایی هستند. زمانیکه وارد بدن می‌شوند به مرور تجزیه نمی‌شوند. به دلیل ماندگاری شان در بدن انسان و تاثیرات مخرب شان بر عملکرد تخمدان ها، آگاهی از این موضوع حائز اهمیت است و باید قرارگیری در معرض این مواد شیمیایی کاهش یابد.»

محققان در این مطالعه، ۱۱۲۰ زن میانسال را که تحت یک مطالعه ۱۷ ساله بودند مورد مطالعه قرار دادند. آن‌ها دریافتند زنانی که میزان PFAS در نمونه خون شان بالا بود در مقایسه با زنان با میزان پایین این ماده در خون شان، دو سال زودتر وارد دوره یائسگی شدند.

به گفته محققان، یائسگی زودتر از موعد تاثیر چشمگیری بر سلامت استخوان‌ها و قلب و عروق، کیفیت زندگی و سلامت کلی زنان دارد و پیشگیری از این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

21025/خ

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها