۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۲۰
بهترین روش‌های درمان خانگی سوختگی
بازدید:۲۲۲
درمان سوختگی در خانه همراه با برنامه غذایی برای درمان آن، روش‌های درمان خانگی سوختگی که در این مطلب ذکر شده‌اند، می‌توانند به تسکین درد و سایر علائم سوختگی درجه‌ی یک و دو کمک کنند. بیایید با هم نگاهی به این دارو‌ها داشته باشیم!
کد خبر : ۹۱۷۰۱
به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ،  درمان سوختگی در خانه همراه با برنامه غذایی برای درمان آن، روش‌های درمان خانگی سوختگی که در این مطلب ذکر شده‌اند، می‌توانند به تسکین درد و سایر علائم سوختگی درجه‌ی یک و دو کمک کنند. بیایید با هم نگاهی به این دارو‌ها داشته باشیم!

به یاد داشته باشید که هیچ گونه داروی خانگی برای سوختگی درجه‌ی سه وجود ندارد و فقط باید از درمان پزشکی استفاده کنید. روش‌های درمان خانگی سوختگی که در این مطلب ذکر شده‌اند، می‌توانند به تسکین درد و سایر علائم سوختگی درجه‌ی یک و دو کمک کنند.
 
سیب‌زمینی خام

سیب زمینی خام این برای درمان سوختگی جزئی پوست بسیار مفید است و خواص تسکین دهنده دارد و مانع از تحریک شدن پوست می‌شود و به این ترتیب می‌تواند به کاهش احتمال تشکیل یک تاول ناخوشایند و تسکین درد کمک کند.
 
روش استفاده: سیب‌زمینی خام را به صورت نازک برش دهید سپس آن را روی سوختگی و در اطراف آن قرار بدهید. در حالی که سیب‌زمینی خام را روی قسمت سوخته مالش می‌دهید، دقت کنید که قرار نیست بیش از اندازه روی آن فشار وارد کنید، و اجازه بدهید این برش‌ها بمانند تا زمانی که آبشان در سراسر قسمتی که سوخته‌است، آزاد شود.
 
آب سرد

آب سرد در درمان سوختگی و ممانعت از گسترش سوختگی‌های بزرگ به قسمت‌های دیگر بسیار مفید است.
 
روش استفاده: برای رهایی فوری از سوختگی، منطقه‌ی سوخته را به مدت حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زیر شیر آب سرد بگیرید
 
روش دیگر این است که روی مناطق آسیب دیده خود به مدت چند دقیقه کمپرس سرد بگذارید و این روند را ۳ تا ۴ بار در روز تکرار کنید تا از شر سوختگی خلاص شوید.
 
استفاده از تکه یخ ممنوع چرا که می‌تواند در مقابل جریان خون مقاومت کند و باعث آسیب به بافت‌های ظریف پوست شود.
 
چای کیسه‌ای سیاه

چای سیاه حاوی اسید تانیک است که گرمای درون سوختگی را بیرون می‌کشد و درد ناشی از سوختگی را کاهش می‌دهد. دو روش برای استفاده از چای سیاه وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید:
 
روش ۱: چای سیاه کیسه‌ای و آب: سه عددچای کیسه‌ای سیاه را به مدت ۵ دقیقه در یک لیوان آب سرد قرار دهید. سپس این کیسه‌ها را به آرامی روی قسمت‌های سوخته قرار بدهید.
 
روش ۲: چای سیاه کیسه‌ای و برگ نعناع: یک ترکیب از سه یا چهار کیسه‌ی چای سیاه و دو لیوان برگ نعناع تازه و چهار لیوان آب جوش درست کنید. سپس این ترکیب را در یک ظرف در دار بگذارید سرد شود سپس این مخلوط را با یک تکه پارچه یا توپ پنبه روی سوختگی‌های‌تان بمالید.
 
-عسل

عسل برای ضد عفونی کردن زخم‌ها استفاده می‌شود و به عنوان یک عامل تسکین‌دهنده عمل می‌کند. هنگامی که شما عسل را روی سوختگی‌های‌تان استعمال کنید، می‌تواند مایعات داخل بافت‌ها را از بین ببرد و منطقه‌ی سوخته خود را پاکسازی کند.
 
روش استفاده: عسل را به طور مستقیم روی قسمت سوخته‌ی پوست بمالید و یا عسل را روی گاز پانسمان قرار بدهید. سپس آن را به طور مستقیم روی سوختگی‌تان بگذارید و اجازه دهید به مدت ۲ ساعت بماند. باند را هر روز ۴ بار عوض کنید
 
آب پیاز

کوئرستین و گوگرد موجود در پیاز به شما کمک می‌کند که از شر سوختگی ایجاد شده روی پوست‌تان خلاص شوید. پیاز احتمال تشکیل تاول را نیز کاهش می‌دهد.
 
روش استفاده: در مرحله‌ی اول، یک پیاز را خرد کنید سپس پیاز‌های خرد شده را له کنید و آب شان را بگیرید
 
آب پیاز تازه را به طور مستقیم روی سوختگی قرار بدهید و به آرامی آن را مالش بدهید
 
توجه: از پیاز تازه استفاده کنید وبرای این‌که درد و سوختگی روی پوست‌تان را به طور موثر کاهش دهید، باید این درمان را چند بار در روز تکرار کنید.
 
آلوئه ورا

آلوئه‌ورا یکی از قدیمی‌ترین دارو‌های خانگی برای درمان سوختگی است و دارای خواص قابض و ضد درد می‌باشد به همین دلیل به درمان سریع سوختگی کمک می‌کند.
 
روش استفاده: سوختگی را با آب سرد بشورید سپس ژل آلوورا را روی آن بگذارید
 
باید اجازه بدهید ژل مدتی همان‌جا بماند چرا که اثر خنک‌کننده دارد و سوختگی را به سرعت درمان می‌کند.
 
روغن معطر اسطوخودوس

روغن اسطو خودوس خواص ضد درد و ضدعفونی‌کننده دارد و می‌تواند خطر زخم شدن سوختگی را کاهش دهد و سوختگی را به سرعت درمان کند..
 
روش استفاده: ۵ تا ۷ قطره روغن اسطوخودوس را روی یک پارچه‌ی تمیز یا قطعه‌ای از گاز استریل بریزید. سپس آن را به طور مستقیم روی سوختگی قرار بدهید به یاد داشته باشید که باید گاز یا تکه پارچه را هر دو یا سه ساعت عوض کنید.
 
ترکیب سرکه و آب

سرکه شامل خواص ضدعفونی کننده و قابض است که به درمان سوختگی‌های جزئی کمک می‌کند و مانع از این می‌شود که سوختگی‌تان دچار عفونت شود.
 
روش استفاده: سرکه را با مقدار مساوی از آب آشامیدنی رقیق کنید و یک پارچه‌ی پنبه‌ای را در این سرکه‌ی رقیق شده بزنید و قسمت آسیب‌دیده در اثر سوختگی را با آن خیس کنید.
 
این درمان را به طور مداوم ادامه بدهید تا دردتان کم شود و سوختگی‌تان به سرعت التیام بیابد.
 
برگ بارهنگ

برگ بارهنگ غنی از خواص ضد میکروبی، ضد خونریزی، خلط آور و ضد التهابی است به همین دلیل می‌تواند به طور موثر سوختگی را بدون زخم درمان کند.
 
روش استفاده: در ابتدا ۳ تا ۴ برگ بارهنگ آماده کنید بعد آن‌ها را له کنید و آب‌شان را استخراج کنید و آب به‌دست آمده از برگ‌ها را به طور مستقیم روی سوختگی مالش دهید
 
شیر

چربی موجود در شیر می‌تواند به تسکین سوختگی و سرعت بخشیدن به روند درمان سوختگی کمک کند
 
روش انجام کار: شیر را در یک کاسه تمیز بریزید و بعد قسمت سوخته‌ی پوست‌تان را به مدت ۱۵ دقیقه در شیر غوطه‌ور کنید و یا یک پارچه را در شیر خیس کنید و آن را روی پوست سوخته‌تان قرار بدهید و بگذارید ۵ دقیقه روی پوستتان بماند.
 
ماست

ماست دارای خواص خنک‌کننده است و پوست سوخته را آرام می‌کند تا به سرعت درد را از بین ببرد.
 
روش استفاده: ماست را به طور مستقیم روی پوستی که دچار سوختگی شده بمالید و بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به آرامی با آب بشورید.
 
محلول آب و نمک

نمک با آزاد کردن تمام مایعات به درمان سوختگی کمک می‌کند و همچنین می‌تواند داخل سوختگی را خشک کند تا به سرعت از سوزش و درد رها شوید..
 
روش انجام کار: نمک و آب گرم را خوب با هم مخلوط کنید و قسمت آسیب دیده را به مدت ۱ تا ۲ ساعت شستشو دهید.
 
پوست موز

پوست موز حاوی لوتئین است که به کاهش التهاب و تورم ناشی از سوختگی کمک می‌کند. پوست موز برای التیام قسمت سوخته‌ی پوست بسیار موثر است.
 
روش انجام کار: یک تکه پوست موز بردارید و آن را روی قسمت آسیب‌دیده قرار دهید و به آرامی ماساژ دهید. پوست موز تا زمانی که سیاه نشده است باید روی سوختگی بماند.
 
کپسول این ویتامین یک درمان بسیار مفید و موثر برای سوختگی است
 
روش انجام کار: محتویات داخل کپسول را روی سوختگی بریزید.
 
سویا سس

سویا سس مانع از تشکیل تاول ناشی از سوختگی شود و قسمت آسیب‌دیده را به سرعت تسکین بدهد. این ماده‌ی خوراکی در درمان سوختگی درجه‌ی یک و دو بسیار موثر است.
 
روش انجام کار: سویا سس را آماده کنید و آن را روی قسمت آسیب دیده بریزید.
 
اجازه بدهید سویا سس به مدت ۳۰ دقیقه روی قسمت سوخته بماند
 
سپس آن را با آب تمیز آبکشی کنید
 
روغن خردل و زردچوبه

روغن خردل و زردچوبه دو تا از محبوب‌ترین و موثرترین دارو‌های خانگی برای درمان سوختگی هستند که می‌توانید برای تسکین مناطق آسیب‌دیده استفاده کنید. روغن خردل، اگر روی قسمت سوخته استعمال شود، کمک‌تان می‌کند سوختگی سریع‌تر تسکین بیابد. زردچوبه که به عنوان یک داروی آنتی‌بیوتیک عمل می‌کند برای التیام سوختگی استفاده می‌شود.
 
روش انجام کار: ۱ قاشق غذاخوری روغن خردل و ۱ قاشق چایخوری پودر زردچوبه را خوب با هم مخلوط کنید سپس روی قسمت آسیب دیده قرار دهید. اجازه بدهید ترکیب به مدت ۳۰ دقیقه روی قسمت سوخته بماند و بعد با آب تمیز آن را شستشو دهید.
 
خمیر دندان

یکی از اثرات فوق‌العاده‌ی خمیر دندان کاهش درد ناشی از سوختگی است. به خصوص که این ماده در بهبود سوختگی ناشی از لمس سطوح یا ظروف داغ بسیار موثر است.
 
استفاده از خمیر دندان بسیار ساده است؛ شما فقط یک لایه نازک از خمیر دندان را روی پوست سوخته می‌مالید و صبر می‌کنید که خشک شود. این درمان به شما کمک خواهد کرد که سوختگی‌تان سریع تسکین بیابد. خمیر دندان نعناعی بهترین انتخاب برای این کار است
 
برای خارش زخم سوختگی چه باید کرد؟
 
هنگامی که زخم ناشی از سوختگی التیام می‌یابد، ممکن است باعث خارش شوند بنابراین باید از درمان درست استفاده کنید چرا که سوختگی ممکن است به مشکلات دیگری منجر شود. شما می‌توانید بلغور جوی دوسر را به منظور تسکین فوری خارش استفاده کنید.
 
روش انجام کار: ۱ لیوان جوی دو سر را به یک وان آب گرم اضافه کنید سپس منطقه‌ی سوخته را به مدت ۲۰-۱۵ دقیقه در آن غوطه ور کنید.
 
باید زمانی که داخل وان حمام می‌شوید یا از آن بیرون می‌آیید، مراقب باشید، زیرا بلغور جو دوسر باعث می‌شود سطوح لغزنده شوند.
 
برنامه غذایی برای سوختگی چیست؟
 
یک برنامه‌ی غذایی خوب نه تنها کمک‌تان می‌کند که سریعا از شر سوختگی خلاص شوید بلکه سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت می‌کند و به این ترتیب روند شفا را تسریع می‌بخشد
 
نوشیدن مقدار زیادی آب بنوشید باعث می‌شود بدن هیدراته بماند و سیستم ایمنی بدن برای نبرد با هر اختلالی تقویت شود
 
غذا‌هایی بخورید که حاوی منبع غنی از کالری، ویتامین‌ها، روی، مواد معدنی و پروتئین هستند و به افزایش فرآیند درمان کمک می‌کنند
 
ویتامین C مانند سیب زمینی، کلم بروکلی، مرکبات، و ... مصرف کنید.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها