۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۵
بعد از بوتاکس می توان آرایش کرد؟/ بهترین کرم بعد از بوتاکس
بازدید:۲۷۴
تزریق بوتاکس مانند سایر روشهای جوانسازی پوست همچون تزریق ژل و فیلر ممکن است با عوارضی همچون کبودی همراه باشد و برخی افراد بخواهند برای پوشاندن این کبودی ها از مواد آرایشی استفاده کنند.
کد خبر : ۹۱۳۳۵

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، دکتر علیرضا واعظ شوشتری متخصص پوست مو و زیبایی درباره آرایش قبل و بعد از بوتاکس نوشت: آرایش بعد از بوتاکس یکی از دغدغه های افرادی است که از مزایای تزریق بوتاکس بهره مند می شوند. تزریق بوتاکس مانند سایر روشهای جوانسازی پوست همچون تزریق ژل و فیلر ممکن است با عوارضی همچون کبودی همراه باشد و برخی افراد بخواهند برای پوشاندن این کبودی ها از مواد آرایشی استفاده کنند. اگرچه بصورت عمومی این مسئله در روزهای پس از تزریق بوتاکس مشکلی ایجاد نمیکند اما لازم است تا نکاتی مدنظر قرار گیرند.


بعد از بوتاکس می توان آرایش کرد؟

تزریق بوتاکس نیاز به برش پوست ندارد و از طریق سوزنهایی که به داخل بافت هدف وارد میشوند صورت میگیرد. همین مسئله منجر میشود تا عوارض پس از تزریق بوتاکس بسیار محدود باشد و جای زخم آن به سرعت بهبود یابد. بسیاری از افراد میتوانند پس از یک روز به فعالیت های روزانه خود مانند ورزش بازگردند. در مورد آرایش بعد از بوتاکس نیز مشکل خاصی وجود ندارد. تنها لازم است تا افراد صبر کنند تا جای سوزنها بسته شده و قرمزی محل تزریق از بین برود.

رفع قرمزی محل تزریق بوتاکس معمولا یک روز زمان نیاز دارد. یکی از مشکلاتی که آرایش بعد از بوتاکس ایجاد می کند این است که استعمال مواد آرایشی نیاز به مالش این مواد بر روی پوست دارد که فشار ناشی از مالش مواد آرایشی بر روی پوست می تواند منجر به مهاجرت و جابجایی بوتاکس در بافتها شده و عوارض جانبی ایجاد کند. بنابراین توصیه می شود تا حداقل 4 تا 6 ساعت پس از تزریق بوتاکس، مواد آرایشی استفاده نگردد. بهترین شکل مراقبت از محل تزریق بوتاکس این است که به مدت حداقل 24 ساعت از لمس محل تزریق خودداری شود.

علاوه بر این، انگشتان و مواد آرایشی میتوانند حاوی میکروارگانیسم های عفونت زا باشند. این میکرو ارگانیسم ها ممکن است از طریق منفذ ناشی از تزریق بوتاکس به بافتهای زیر پوست منتقل شده و منجر به ایجاد عفونت گردند. برای جلوگیری از عفونت محل تزریق بوتاکس توسط مواد آرایشی، لازم است تا زمان کافی داده شود تا جای سوزن بوتاکس به طور کامل بسته شود. با توجه به موارد مذکور، میتوان بهترین زمان برای آرایش بعد از بوتاکس را از 24 ساعت پس از تزریق آن بیان کرد.

 

 

قبل از بوتاکس می توان آرایش کرد؟

توصیه عمومی این است که حداقل از یک روز قبل از تزریق بوتاکس از مواد آرایشی استفاده نگردد. استفاده از مواد آرایشی از یک روز قبل از تزریق بوتاکس و حضور این موارد بر روی پوست در حین تزریق بوتاکس احتمال ایجاد عفونت را افزایش می دهد. در صورتی که از مواد آرایشی استفاده شده باشد، لازم است تا پوست صورت به خوبی شسته شود تا این مواد به طور کامل از روی پوست جدا شده و شسته شوند.

 

 

بعد از بوتاکس ضد آفتاب بزنیم؟

پس از تزریق بوتاکس ضروری است تا از پوست در مقابل تابش آفتاب محافظت شود. این مسئله از جمله در 4 ساعت اول پس از تزریق بوتاکس بسیار مهم است و لازم است تا 4 تا 6 ساعت اول پس از تزریق بوتاکس، افراد از قرارگرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب خودداری کنند. گرما و نیز آسیب ناشی از تابش نور آفتاب می تواند منجر به به افزایش فشار خون در محل تزریق بوتاکس شده و کبودی ناشی از تزریق بوتاکس را تشدید کند.

در صورت امکان، توصیه می شود تا افراد 48 ساعت اول پس از تزریق بوتاکس، در فضای آزاد و زیر تابش آفتاب قرار نگیرند. در صورتی که این مسئله امکان پذیر نباشد، میتوان پس از 4 تا 6 ساعت پس از تزریق بوتاکس، از کرم های ضدآفتاب استفاده کرد تا از پوست در مقابل تابش نور آفتاب مراقبت کند. برای استفاده از کرم ضدآفتاب، لازم است تا مانند مواد آرایشی و بهداشتی، حداقل 4 تا 6 ساعت صبر کرد تا فشار ناشی از مالش این کرم ها بر روی پوست منجر به ایجاد عوارض ناخواسته نگردد.

 

 

بهترین کرم بعد از بوتاکس چیست؟

بهترین کرم برای بعد از بوتاکس را میتوان در 4 دسته جای داد:

  1. کرم هایی که برای پاک کردن محل تزریق بوتاکس مصرف میشوند. این کرم ها را میتوان 72 ساعت پس از تزریق بوتاکس شروع به مصرف کرد.
  2. کرم هایی که برای بهبود محل تزریق بوتاکس استفاده میشوند. این کرم ها میتوانند با بهبود وضعیت پوست، تحریک پذیری و حساسیت آن را کم کرده و منجر به بهبود سریعتر جای بوتاکس شوند.
  3. کرم های مرطوب کننده پوست نیز یکی از انواع کرم هایی هستند که پس از بوتاکس میتوان استفاده نمود. این کرم ها برای کاهش احساس خشکی پوست پس از تزریق بوتاکس کاربرد دارند.
  4. کرم های آرایشی و بهداشتی که برای کاهش آثار عوارضی همچون کبودی و قرمزی محل تزریق بوتاکس و پس از 24 ساعت استفاده میشوند.
  5. استفاده از هر نوع کرمی بر روی پوست منوط به نظر پزشک متخصص شماست. بنابراین بهترین کرم بعد از بوتاکس بر اساس نیاز افراد و با نظر تخصصی پزشک مشخص می شود.

 

 

چرا پیشانی بعد از بوتاکس براق می شود؟

گاهی ممکن است پس از تزریق بوتاکس پیشانی شاهد براق شدن بیش از حد پیشانی باشیم. برای براق شدن پیشانی بعد از بوتاکس میتوان دو عامل اصلی را نام برد. عامل اول، تزریق بیش از حد بوتاکس است. زمانی که مقدار بوتاکس تزریق شده نسبت به حجم بافت بیش از اندازه مورد نیاز باشد، میتواند منجر به ایجاد صاف شدگی بیش از حد در پوست پیشانی شود. در این حالت، براق شدن پیشانی ایجاد میگردد که ناشی از خطای پزشک است و از عوارض بوتاکس نیست.

عامل دوم، تکرار تزریق بوتاکس زودتر از موعد مقرر است. تزریق بوتاکس تاثیر موقتی دارد و لازم است تا هر سه تا چهار ماه یکبار تکرار شود. در صورتی که تکرار تزریق بوتاکس در بازه های زمانی کوتاهتری انجام گیرد میتواند منجر به ایجاد ظاهری براق در پیشانی گردد.

 

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها