آخرین اخبار
۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۴۰
تنظیم فشار خون و بهبود خواب با این گیاه
بازدید:۳۴۵
چغندر (لبو) گیاهی از خانوادۀ اسفناجیان، با ریشۀ غده‌ای و قندی و برگ‌های درشت و پهن که مواد غذایی در ریشه‌ی ستبرش اندوخته‌می‌شود. ریشۀ غده‌ای و مخروطی‌شکل این گیاه کاربرد خوراکی و دارویی دارد.
کد خبر : ۹۱۱۷۷
به گزارش مجله سلامت صد آنلاین، چغندر (لبو) گیاهی از خانوادۀ اسفناجیان، با ریشۀ غده‌ای و قندی و برگ‌های درشت و پهن که مواد غذایی در ریشه‌ی ستبرش اندوخته‌می‌شود. ریشۀ غده‌ای و مخروطی‌شکل این گیاه کاربرد خوراکی و دارویی دارد.

چغندر به تازگی به عنوان یک غذای فوق العاده، مورد توجه قرار گرفته است، به طوری که بسیاری از متخصصان بهداشت، مردم را تشویق می‌کنند که "چغندر بخورند"؛ و منطقی است. چغندر گیاهی است و مواد مغذی خود را به طور طبیعی از زمین به دست می‌آورد، چیزی که به خودی خود مقادیر بسیار قدرتمندی را به همراه می‌آورد.

اما اگر این سبزی را در برنامه غذایی روزمره خود قرار دهید چه می‌شود؟ آیا شما تبدیل به ابر انسان خواهید شد؟ شایدم نه. با این وجود، برخی موارد فوق العاده بسیار خوبی برای بدن شما رخ می‌دهد تا به شما کمک کند بهتر از گذشته کار کنید. در اینجا چند مورد ذکر شده است:

۱. عملکرد ورزشی شما بهبود می‌یابد

تحقیقات نشان داده است که اگر روزانه چغندر مصرف می‌کنید، عملکرد ورزشی را بهبود خواهید یافت. 

در یک تحقیق که در آن محققان به دنبال یافتن اثرات مکمل آب چغندر در استقامت قلبی در ورزشکاران بودند. در این تحقیق از آب چغندر به عنوان یک مکمل روزانه استفاده شده است، و نتایج نشان داد که مکمل آب چغندر ممکن است عملکرد قلب را در آستانه بی هوازی و حداکثر اکسیژن مصرفی بهبود بخشد. آب چغندر را باید حدود ۹۰ دقیقه قبل از تمرین ورزشی مصرف کرد.

۲. انرژی بیشتری خواهید داشت

باید این نکته را بدانیم که اگر بعد از مصرف این سبزی قادر به عملکرد بهتر از نظر ورزشی باشید، سطح انرژی بالاتری نیز خواهید داشت.

یافته‌های تحقیقاتی منتشر شده جدید مبنی بر اینکه افرادی که آب چغندر می‌نوشند، میزان نیترات موجود در خون خود را دو برابر می‌کنند. با افزایش نیترات، ماهیچه‌ها از منبع اصلی انرژی خود استفاده می‌کنند. آب چغندر همچنین با کاهش جذب اکسیژن این عضلات با عملکرد موثرتر کمک می‌کند. این نتیجه در هر دو تمرینات سبک و سنگین مشاهده شد.

۳. وزن بدن سالم تری خواهید داشت:

چیزی که به همراه انرژی بیشتر و همچنین توانایی انجام ورزش به سمت شما می‌آید توده بدن سالم‌تر است. اگر روزانه چغندر مصرف می‌کنید، وزن بدن شما تغییرات مثبتی را نشان می‌دهد.

۴. تنظیم فشار خون 

اگر ورزش می‌کنید و وزن بدن سالم دارید، فشار خون پایین معمولاً مطابقت دارد. با این حال، این سؤال باقی می‌ماند که آیا چغندر به تنهایی می‌تواند فشار خون را کاهش دهد. برای شما خوب است، ما تحقیقات خود را انجام دادیم و نتایج این است که بله، این کار را انجام می‌دهد.

در حقیقت، تحقیقات نشان داده اند که چغندر نه تنها برای کاهش فشار خون مفید است بلکه یک درمان مکمل برای فشار خون بالا محسوب می‌شود. این به دلیل داشتن مقدار بالای نیترات معدنی (NO۳) است که تأثیر مثبتی بر فشار خون سیستولیک (SBP) و فشار خون دیاستولیک (DBP) دارد.

۵. افزایش جریان خون:

یکی از تأثیرات چغندر این است که احتمالاً می‌تواند رگ‌های خونی را باز کند و این باعث می‌شود جریان خون بهتری صورت گیرد. برخی حتی ادعا کرده اند که این امر می‌تواند به مردان در عملکرد جنسی بهتر کمک کند.

۶. بهبود هضم غذا:

همانطور که با بیشتر سبزیجات مشابه است، چغندر پر از فیبر است. در حقیقت، فقط در یک فنجان چغندر، ۳.۸ گرم فیبر وجود دارد. این ۱۵ ٪ نیاز، روزانه توصیه شده شما است و همانطور که می‌دانیم، فیبر در جریان هضم شگفتی می‌کند.

۷. بهبود خواب 

یک ماده مغذی غالباً نادیده گرفته شده که در بسیاری از گیاهان از جمله چغندر وجود دارد، کولین است. کولین به حفظ ساختار غشا‌های سلولی و کمک به خواب کمک می‌کند. همچنین در بهبود یادگیری و افزایش حافظه، انتقال تکانه‌های عصبی و همچنین در جذب چربی و کاهش التهاب مزمن کمک می‌کند.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها