۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۵
بازدید:۱۳۶
محققان گزارش می دهند که تقریباً از هر پنج بازمانده سرطان سینه، یک نفر بیش از ۱۰ درصد وزن بدن خود افزایش وزن را تجربه می کند.
کد خبر : ۹۰۸۶۳

افزایش وزن در ۲۰ درصد از بازماندگان سرطان سینه

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ،  تقریباً ۲۰ درصد از بازماندگان سرطان سینه ممکن است پس از درمان بیش از ۱۰ درصد افزایش وزن را تجربه کنند.


محققان خاطرنشان می‌کنند که اضافه وزن خطر عود سرطان را افزایش می‌دهد و همچنین خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد.

محققان گزارش کردند که عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند در افزایش وزن پس از درمان سرطان سینه نقش داشته باشد.

دکتر «ماریا دانیلا هورتادو آندراد»، نویسنده اصلی این تحقیق و متخصص غدد در کلینیک مایو در فلوریدا، گفت: «افزایش وزن پس از تشخیص و درمان سرطان سینه یک نگرانی رایج در میان بازماندگان است و یک عامل خطر برای عود مجدد سرطان سینه است.»

افزایش وزن علاوه بر افزایش خطر عود سرطان سینه، خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد. وی افزود: «در بازماندگان سرطان سینه، بیماری قلبی عروقی علت اصلی مرگ و میر بعد از خود سرطان سینه است.»

محققان فهرستی از ۴۷۴۴ بازمانده از سرطان سینه را بررسی کردند. طی یک دوره شش ساله پس از تشخیص سرطان سینه، وزن بازماندگان بیش از ۱۰ درصد وزن بدن شأن افزایش یافت.

محققان گزارش کردند عواملی که در افزایش ۱۰ درصد از وزن بدن نقش دارند عبارتند از: داشتن وزن اولیه کمتر، داشتن سرطان پستان مثبت هورمونی، ابتلاء به سرطان پیشرفته‌تر در زمان تشخیص، سن پایین‌تر، داشتن جهش در ژن BRCA۲، تحت شیمی درمانی بودن و درمان غدد درون ریز، و تحت عمل جراحی سینه که تهاجمی‌تر بود.

محققان می‌گویند توانایی شناسایی این عوامل می‌تواند نتایج را برای کسانی که از سرطان سینه جان سالم به در برده‌اند، بهبود بخشد.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها