آخرین اخبار
۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۰
بیماران دیابتی حتما این کار را انجام دهند
بازدید:۵۳۶
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با طرح این سوال که چرا مبتلایان به بیماری دیابت باید میان وعده داشته باشند، گفت: مصرف میان وعده‌ها سبب کنترل قند خون در این افراد می‌شود، به همین دلیل آن‌ها باید میان وعده‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانند.
کد خبر : ۹۰۸۲۵
به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ،عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با طرح این سوال که چرا مبتلایان به بیماری دیابت باید میان وعده داشته باشند، گفت: مصرف میان وعده‌ها سبب کنترل قند خون در این افراد می‌شود، به همین دلیل آن‌ها باید میان وعده‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

دکتر حسین ایمانی در مورد اهمیت میان وعده‌ها در بیماران دیابتی اظهار داشت: میان وعده‌ها باعث می‌شود اثرات افت قندی که دارو‌های بیماری دیابت، ایجاد می‌کنند کنترل شود؛ به عنوان مثال فردی که صبح انسولین می‌زند ممکن است دچار افت قند شود و باید میان وعده دریافت کند.

وی افزود: میان وعده‌ها باید براساس قد و وزن افراد دیابتی تنظیم شود تا این افراد انرژی مورد نیاز خود را تامین کنند.

ایمانی گفت: بیماران دیابتی باید در کنار رژیم غذایی اصلی سه وعده اصلی یعنی صبحانه، نهار و شام، سه میان وعده بین صبحانه و نهار، عصرانه و شب قبل از خواب داشته باشند.

اضافه وزن و چاقی مهمترین عامل ابتلا به دیابت نوع دوم

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: مهمترین عاملی که می‌تواند سبب ابتلا افراد به دیابت نوع دوم شود، اضافه وزن و چاقی است. در صورتی که افراد بتوانند وزن خود را در حد طبیعی نگه دارند، این اقدام بیش از ۵۰ درصد از ابتلا به دیابت جلوگیری می‌کند.

وی ادامه داد: اضافه وزن و چاقی سبب مقاومت سلولی به انسولین تزریقی بدن می‌شود و افراد را مستعد ابتلا به نوع دوم بیماری دیابت می‌کند.

ایمانی با اشاره به اینکه تغذیه مناسب یکی از مهمترین عوامل پیشگیری از دیابت است، گفت: تغذیه مناسب، حفظ کنترل وزن و تاکید بر استفاده نکردن از قند‌های ساده، اقدامات مهم برای پیشگیری از ابتلا به دیابت است.

متخصص تغذیه بالینی به هموطنان توصیه کرد که از مصرف قند، شکر، مربا، عسل‌های کارخانه ای، کیک‌های کارخانه‌ای تا حد امکان خوداری کنند.

وی ادامه داد: رژیم غذایی ما به گونه نامناسب است، به این معنی معمولا وعد‌های غذایی اصلی را صرف نمی‌کنیم، اما به کرات چای را با قند‌های ساده، شکلات و کلیک‌هایی که سرشار از شکر است، مصرف می‌کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: مصرف بی رویه قند‌های ساده و استرسی که در زندگی روزمره ما وجود دارد، افراد را مستعد ابتلا به دیابت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در افراد دیابتی به خصوص نوع دوم، کنترل وزن بسیار حائض اهمیت است، افزود: وقتی وزن افراد بالا می‌رود، سلول‌های بدن بیمار نسبت به انسولین، مقاوم می‌شوند و فرد بیمار مجبور به افزایش دز داروی خود می‌شود.

ایمانی افزود: اگر این افراد بتوانند وزن خود را با ورزش یا کنترل رژیم غذایی، متعادل نگهدارند حساسیت سلول‌ها به انسولین بیشتر شده و کنترل قند راحت‌تر انجام می‌گیرد. این متخصص تغذیه بالینی

دیابتی‌ها از محصولات غذایی پرفیبر استفاده کنند

ایمانی به افراد دیابتی توصیه کرد که از محصولات غذایی دارای کربوهیدرات‌ها یا نشاسته‌های کمپلکس یا پیچیده و در اصلاح عامیانه پرفبیر حتما استفاده کنند. موجود در این محصولات غذایی دیرهضم هستند و به همین دلیل از افزایش ناگهانی قند خون در افراد جلوگیری می‌کنند.

وی تصریح کرد: اگر فرد دیابتی از قند‌های ساده مانند قند، شکر و مربا استفاده کند، قند خون او به صورت ناگهانی افزایش می‌یابد و کنترل قند خون در این افراد مشکل می‌شود.

 رییس سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران گفت: هم اکنون در ایران حدود ۶ میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند که سالانه ۲۰۰ هزار نفر نیز به شمار این بیماران اضافه می‌شود.

21025/خ

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها