۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۹
فواید باورنکردنی عرق کردن بدن، از سلامت تا زیبایی
بازدید:۱۳۵۵
صد آنلاین | در طی فعالیت های روزمره ممکن است شاهد تعریق بدن باشیم و طبیعتا احساس ناخوشایندی برای ما خواهد بود. اما آیا میدانستید عرق کردن دارای مزایایی برای بدن است؟
کد خبر : ۸۹۷۶۷

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، عرق کردن واکنش طبیعی بدن در برابر گرمای زیاد است که به باز شدن منافذ پوست و از بین رفتن دمای زیاد بدن کمک کند. از طریق غدد عرق مخلوطی از آب، نمک، اسیدآمینه، پروتئین و ... از طریق پوست از بدن دفع می‌شود.

 

 

 

 

 

فواید باورنکردنی عرق کردن بدن، از سلامت تا زیبایی

عرق کردن زخم را بهبود می‌بخشد
طی چند سال گذشته، تحقیقات زیادی در مورد ترشح غدد عرق صورت گرفته است. غدد میزبان منبع مهمی از سلول‌های بنیادی بزرگسالان هستند که که به تعداد زیاد روی سطح پوست سراسر بدن وجود دارند. این غدد، محل ذخیره سلول‌های بنیادی بالغ هستند که در فرآیند بهبودی و بسته شدن زخم‌ها نقش دارندو با فرآیند بسته شدن زخم، می‌توان درمان‌های دارویی را تجویز کرد.

سموم بدن را دفع می‌کند
وقتی عرق می‌کنیم دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟ به معنای واقعی کلمه ترشح سموم بدن از طریق تعریق صورت می‌گیرد و کارشناسان اتفاق نظر دارند که عمدتا نمک اضافی و کلسترول از طریق تعریق بدن دفع می‌شود.

آنتی بیوتیک ترشح می‌کند
عرق آنتی بیوتیک‌های بسیار کارآمدی را روی پوست پخش می‌کند به همین دلیل در صورت بریدگی کوچک، خراش یا نیش پشه پوست زخم می‌شود و دیگر نیازی به آنتی بیوتیک نیست عوامل آنتی بیوتیکی ترشح شده در غدد عرق مانند درمسیدین، به سرعت و به طور موثر مهاجمان را از بین می‌برند.

جالب است بدانید درد سنگ کلیه بدتر از درد زایمان است و برای جلوگیری از سنگ کلیه باید هرکسی که رژیم غذایی نامناسب و مصرف زیاد چربی و نمک دارد بیشتر توجه کند. تحقیقات نشان می‌دهد که نوشیدن منظم آب بدن را شستشو می‌دهد و به کنترل سنگ کلیه کمک می‌کند. تعریق در هنگام ورزش باعث هیدراته شدن بدن و در نتیجه پاکسازی کلیه‌ها می‌شود.

شادی آور مغز است
ورزش روحیه خوبی به شما می‌دهد، اما قبل از همه این‌ها توجه داشته باشید که باید با تمرینات وزنه برداری سنگین یا با ورزش بی هوازی عرق کنید تا از مزیت آن بهره‌مند شوید. سطح اندورفین در بدن هرکس منحصر به فرد است و انجام فعالیت بدنی مناسب باعث ایجاد "افیون" در مغز شده و شما را مجبور به تعریق می‌کند.

درد را تسکین می‌دهد
اندورفین‌های ورزشی نه تنها باعث تقویت مغز می‌شوند، بلکه مسکن طبیعی نیز هستند. چه کسی می‌دانست دویدن می‌تواند به تسکین درد‌ها کمک کند؟ ورزش باعث تحریک مسیر‌های عصبی شیمیایی در مغز و در نتیجه تولید اندورفین‌هایی می‌شود که به عنوان مسکن طبیعی عمل می‌کنند، همانطور که بدن به این تسکین عادت می‌کند تناسب کلی بدن بهبود می‌یابد.

به درمان جوش‌ها کمک می‌کنند
تغییرات هورمونی حتی در دوران بزرگسالی نیز سبب جوش زدن می‌شود. عرق کردن سبب باز شدن منافذ پوست و آزاد شدن چرک و کثیفی‌های این منافذ که باکتری‌ها را به طرف آن‌ها می‌کشاند و باعث جوش می‌شوند، خواهد شد.

به سیستم تهویه بدن کمک می‌کند
بدن در طول روز خود را با تغییرات دمای محیط تطبیق می‌دهد و در صورت درست کار کردن سیستم تهویه بدن خیلی گرم یا سردتان نخواهد شد. عرق کردن به بدن کمک می‌کند تا راحت‌تر دمای خود را بر اساس دمای محیط جدید تنظیم کند.

به بهبود آلزایمر کمک می‌کند
عرق کردن هنگام ورزش سبب پاکسازی بدن از فلزات سنگین و افزایش جریان خون در مغز و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند آلزایمر می‌شود.
به سلامت پوست کمک می‌کند
تعریق به بهبود گردش خون در بدن کمک کرده و موجب رسیدن اکسیژن و مواد مغذی بیشتر به پوست و سلامت و زیبایی بیشتر پوست می‌شود.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها