۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۳
کم هزینه ترین و اسان ترین راه از بین بردن زگیل صورت در خانه
بازدید:۲۳۷
زگیل‌ها به دلیل HPV ایجاد می‌شوند و از طریق تماس گاه به گاه گسترش می‌یابند. بسیاری از انواع زگیل‌ها در خانه قابل درمان هستند.
کد خبر : ۸۹۰۶۲

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، هیچ درمانی برای زگیل وجود ندارد، اما روش‌های زیادی برای از بین بردن آن‌ها وجود دارد که اغلب برای کاهش ظاهر و گسترش آنهاست. زگیل‌ها نیز می‌توانند خود به خود و بدون درمان برطرف شوند، اگرچه ممکن است این اتفاق تا دو سال طول بکشد. زگیل در کودکان زودتر از زگیل در بزرگسالان برطرف می‌شود. اگر تصمیم گرفتید که یک زگیل به خودی خود بهبود یابد، سعی کنید آن را لمس نکنید. این ممکن است ویروس را به سایر قسمت‌های بدن شما یا افراد دیگر منتقل کند. مهم نیست که چگونه آن‌ها برداشته می‌شوند، زگیل‌ها ممکن است پس از برطرف شدن مجدد ظاهر شوند.


نوع درمان حذف ممکن است تا حدی با توجه به نوع زگیل شما تعیین شود. تعدادی از روش‌های درمانی حرفه‌ای و خانگی وجود دارد که برای از بین بردن زگیل هم برای صورت و هم برای دست‌ها موثر است. اگر زگیل‌های زیادی دارید یا اگر زگیل‌های شما دردناک است به پزشک مراجعه کنید. اگر زگیل‌های شما با درمان‌های خانگی بهبود نیافت یا گسترش یافتند، باید به دنبال درمان پزشکی باشید.

درمان‌های خانگی زگیل صورت

به دلیل خاصیت حساس بودن، زگیل‌های صورت شما باید همیشه قبل از اقدام به بیرون آوردن آن‌ها در خانه توسط پزشک مشاهده شوند. یک پزشک می‌تواند راهنمایی کند و ممکن است بتواند درمانی را برای شما تجویز کند که می‌توانید در خانه انجام دهید.

هرگز زگیلی را که نزدیک چشم یا بینی شما است خودسرانه درمان نکنید. بعضی از روش‌های درمانی مانند اسید سالیسیلیک هرگز نباید روی صورت یا گردن شما استفاده شود، زیرا باعث سوختن پوست حساس می‌شود. هر نوع داروی خانگی باید با احتیاط فراوان استفاده شود.
چند درمان طبیعی برای از بین بردن زگیل شامل موارد زیر است:

۱. درمان زگیل صورت با عصاره سیر

سیر حاوی allium sativum، ترکیبی با خاصیت ضد ویروسی است. یک حبه سیر تازه را خرد کرده و قطعات خرد شده را به زگیل بمالید. آن را با نوار یا باند بپوشانید و روزانه دوباره آن را اعمال کنید.

 توجه: سیر باعث سوختگی شیمیایی پوست می‌شود. اگر احساس خارش، سوزش یا سوزن سوزن شدن شدید، سیر را برداشته و محل را بشویید.

۲. درمان خانگی زگیل صورت با آب لیمو

آب لیمو حاوی اسید سیتریک است که ممکن است به تخریب ویروس کمک کند. از آب لیمو با قدرت کامل روی صورت خود استفاده نکنید. یک مطالعه نشان داد که مخلوط رقیق شده از آب لیمو و آب در صورت استفاده در طی یک دوره شش هفته‌ای در از بین بردن زگیل‌های تخت موثر است.

۳. درمان زگیل صورت با آب آناناس

هیچ داده علمی برای حمایت از آن وجود ندارد، اما این داروی درمانی ممکن است در از بین بردن زگیل صورت برای برخی افراد موثر باشد. آب آناناس حاوی آنزیم‌هایی است که ممکن است در طی چند هفته زگیل را بسوزاند. قبل از خواب هر شب به مدت چند هفته از آب آناناس استفاده شده با پنبه مستقیم به زگیل استفاده کنید.

هشدار: اگر از هرگونه درمان در خانه احساس ناراحتی یا قرمزی کردید، استفاده از آن را متوقف کنید و نوع دیگری از درمان را با پزشک معالج کنید.

نکاتی برای جلوگیری از زگیل در صورت

این نکات اساسی می‌تواند به شما در جلوگیری از انتقال HPV از سطح اطراف به دست و صورت کمک کند.

 دستان خود را تمیز نگه دارید و برای از بین بردن انتقال ویروس، صورت خود را لمس نکنید.

هرگز از لوازم آرایش یا قطره چشمی شخص دیگری استفاده نکنید.

اگر هنگام اصلاح صورت خود را می‌برید، دچار زخم می‌شوید یا جوش باز و تحریک شده‌ای دارید، از پوست محافظت کرده و آن را بپوشانید.

در صورت ابتلا به زگیل، سریعاً آنرا معالجه کنید تا از گسترش آن جلوگیری کند.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها