آخرین اخبار
۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۵
بازدید:۸۰
رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با اشاره به اثرات مخرب مصرف دخانیات بر سلامتی انسان، محصولات دخانی نوپدید نظیر سیگار و قلیان الکترونیکی، ویپ و محصولات گرم کننده سیگار بدون دود را به علت وجود نیکوتین در آنها، "بسیار اعتیاد آور" عنوان کرد.
کد خبر : ۸۸۹۳۱

سیگار الکترونیک و خطر ابتلا به سرطان / ته سیگار؛ فراوان‌ترین زباله‌ پلاستیکی در جهان

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ،  رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با اشاره به اثرات مخرب مصرف دخانیات بر سلامتی انسان، محصولات دخانی نوپدید نظیر سیگار و قلیان الکترونیکی، ویپ و محصولات گرم کننده سیگار بدون دود را به علت وجود نیکوتین در آنها، "بسیار اعتیاد آور" عنوان کرد.


 بهزاد ولی زاده، همزمان با هفته ملی بدون دخانیات با شعار "حفاظت از کودکان و نوجوانان در برابر دخانیات؛ حق و مسئولیت همگانی"، درخصوص تولید و مصرف محصولات دخانی نوپدید، گفت: یکی از ترفندهای صنایع دخانی معرفی محصولات دخانی جدید مانند سیگارهای الکترونیک سیستم های ایجاد بخار (ویپ) و سیستم های گرم کننده تنباکو به عنوان محصولات بی خطر است.
وی افزود: جوانانی که با گمراهی و ترفندهای صنایع دخانی برای اولین بار مواد دخانی را تجربه می کنند، به راحتی در آنها وابستگی به نیکوتین ایجاد شده و به یک مصرف کننده دائمی مواد دخانی تبدیل می شوند.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین راهکارهای حفاظت جوانان از آسیب ها و صدمات ناشی از مصرف دخانیات "ممنوعیت کامل تبلیغات" است، تصریح کرد: صنایع دخانی از طرق مختلف از جمله تولید محصولات جدید با طعم های متفاوت و متنوع و تبلیغات گسترده در سریال ها باعث فریب جوانان و نوجوانان می شوند.

ولی زاده با بیان اینکه بازارهای فروش محصولات دخانی، جوانان و نوجوانان را به دام انداخته و نیمی از مصرف کنندگان این محصولات در نهایت به کام مرگ می روند، عنوان کرد: صنایع دخانی هر ساله، ده‌ها میلیارد دلار در سراسر دنیا برای تبلیغ و بازار فروش محصولات مرگ بارشان هزینه می‌کنند و فعالیت‌ها و اقدامات بازاریابی آنها با هدف جذب جوانان و "مصرف کنندگان جدید" است.

سیگار الکترونیکی و خطر ابتلا بیماری‌های قلبی، ریوی و سرطان

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، استفاده از طعم دهنده های جذاب و اسانس های خاص که برای استفاده جوانان در تنباکو و محصولات نیکوتین به کار می رود را عاملی برای ترغیب جوانان به شروع مصرف این محصولات عنوان و تصریح کرد: تبلیغ محصولات جایگزین به عنوان "کم" خطر و کم آسیب" یا "تمیزتر" به جای سیگارهای معمولی، ترفندی دیگر از صنایع دخانی است.

وی تاکید کرد: وجود گلیسیرین در محلول سیگار الکترونیکی با آسیب به کیسه های هوایی ریه، خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی با بیان اینکه هیچ نوع تنباکوی بدون دودی جایگزین ایمنی برای سیگار نیست، خاطرنشان کرد: استفاده از محصولات دخانی نوپدید نظیر سیگار و قلیان الکترونیکی، ویپ و محصولات گرم کننده سیگار بدون دود خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و ریوی را افزایش می دهد و موجب سرطان های دهان، زبان، لثه، مری و لوزالمعده می شود.

وی ادامه داد: استفاده از محصولات دخانی نوپدید نظیر سیگار و قلیان الکترونیکی، ویپ و محصولات گرم کننده سیگار بدون دود موجب بیماری های لثه و پوسیدگی و ریزش دندان می شود.

به گفته رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، محصولات دخانی نوپدید نظیر سیگار و قلیان الکترونیکی، ویپ و محصولات گرم کننده سیگار بدون دود حاوی نیکوتین هستند که بسیار اعتیاد آور است.

خسارات زیست محیطی دخانیات

وی در ادامه، مواد شیمیایی سمّی و میکروپلاستیک‌های موجود در ته سیگار و پسماندهای سیگار الکترونیکی را یکی از عوامل آلودگی محیط زیست عنوان و اظهار کرد: میکروپلاستیک موجود در فیلتر سیگار غیر قابل تجزیه بوده و پس از بلعیده شدن توسط جانوران آبزی در سواحل دریاها و اقیانوس ها موجب انتقال آلودگی در زنجیره غذایی می‌شود.

وی با بیان اینکه صنایع دخانی با تولید سهم سالانه ۸۴ میلیون تن گاز گلخانه ای معادل دی اکسید کربن، باعث تغییرات آب و هوایی در جهان می شوند، عنوان کرد: سالانه ۲۰۰ هزار هکتار زمین برای کشت تنباکو از بین می رود و سالانه ۶۰۰ میلیون درخت برای تولید دخانیات بریده می شود.

ته سیگار فراوان‌ترین زباله‌ پلاستیکی در جهان
 

وی با بیان اینکه کشت توتون موجب آلودگی و فقیر شدن خاک می شود، گفت: ته سیگار فراوان‌ترین نوع زباله‌های پلاستیکی در جهان است که سالانه حدود ۷۷۰ تن زباله سمّی تولید می کند.

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت اضافه کرد: رها کردن سالانه 4.5 تریلیون فیلتر سیگار در سطح شهرها، پارک ها، سواحل و رودخانه ها باعث آلودگی آب، خاک و منابع غذایی می شود و ۵ درصد از کل جنگل زدایی در جهان را کشاورزی توتون و تنباکو تشکیل می دهد.

وی گفت: هر ساله در جهان ۲۲ میلیارد متر مکعب آب برای تولید محصولات دخانی مصرف می شود و بیش از ۷۰۰۰ ماده شیمیایی در اثر استفاده از سیگار در محیط منتشر می شود که ۷۰ نوع آنها سرطان‌زا هستند.

21025/غ
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها