۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۷
بازدید:۷۰
جانشین سرپرست بخش روانشناسی مؤسسه محک گفت: در بخش روانشناسی محک، دو خدمت اتاق‌های بازی و ترالی کتاب با هدف تلطیف فضای درمان انجام می‌شود.
کد خبر : ۸۸۸۸۹

کنترل اضطراب کودکان مبتلا به سرطان در اتاق بازی

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین، حوریه ذوقی با اشاره به خدمات اتاق‌های بازی در بیمارستان فوق‌تخصصی سرطان کودکان محک این چنین توضیح داد: در این اتاق‌ها به صورت فردی و یا گروهی بازی‌درمانی انجام می‌گیرد. علاوه بر بیمارستان محک، در برخی از بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی شهرستان‌ها که دارای بخش خون و انکولوژی هستند نیز اتاق بازی محک دایر است.


وی درباره کارکرد بازی درمانی در سپری کردن روزهای درمان کودکان مبتلا به سرطان بیان کرد: بسیاری از کودکان در حال درمان دچار اختلالات بالینی نیستند اما به اضطراب ناشی از موقعیت بیماری مبتلا هستند؛ از سوی دیگر برخی از کودکان به اختلالات بالینی مانند اضطراب و افسردگی دچار هستند که برای هر دو گروه، بازی‌درمانی متناسب با شرایط روانی آنها انجام می‌شود.

به گفته ذوقی، از بازی‌درمانی به منظور پذیرش و مفهوم‌سازی بیماری و طی کردن مسیر درمان کودکان مبتلا به سرطان استفاده می‌شود و در خلال آن تلاش می‌شود فضای درمان برای بیماران تلطیف شود چون اغلب کودکان بر اثر طولانی شدن دوران درمان دچار کاهش خلق می‌شوند؛ از این رو بازی‌درمانی، منجر به فعال‌سازیِ رفتاری این کودکان می‌شود.

وی درباره عملکرد ترالی کتاب که محتواهای آن با حساسیت و نکته‌سنجی از سوی بخش روانشناسی انتخاب شده و کتاب‌هایش به وسیله داوطلبان توزیع می‌شود، گفت: ترالی کتاب شامل یک چرخ دستی است که بر آن کتاب‌هایی برای کودکان مبتلا به سرطان قرار می‌گیرد. از سوی دیگر برخی آثار به صورت دیجیتال نیز در اختیار کودکان و خانواده‌های آنها قرار می‌گیرند. کتاب‌ها توسط کارشناسان روان‌شناسی گزینش و انتخاب می‌شوند و در ادامه بر اساس استانداردهای تعیین شده، تنوع و…، خریداری می‌شوند.

به گفته جانشین سرپرست بخش روانشناسی مؤسسه خیریه محک، کودکان در بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک می‌توانند در ترالی کتاب آثار مورد علاقه‌شان را انتخاب کنند. گاهی اوقات هم روانشناسان بر اساس فرایندهای درمانی کودکان، کتابی را انتخاب کرده و به او اهدا می‌کنند.

وی تأکید کرد: ارائه خدمات بازی درمانی و ترالی کتاب، برای تلطیف فضای درمان کودکان مبتلا به سرطان و افزایش اثرگذاری برنامه‌های درمانی انجام می‌گیرد و تأثیرات آن را به خوبی می‌توان در مراحل درمان کودکان مبتلا به سرطان محک مشاهده کرد.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها