آخرین اخبار
۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۸
تخلیه جوش ها باید انجام شود ؟ / هشدار جدی درباره آکنه پوست
بازدید:۷۵
اگر نگران سلامت پوست خود هستید، بهترین کار این است که اصلاً صورت خود را لمس نکنید.
کد خبر : ۸۸۸۸۳

به گزارش مجله سلامتصد آنلاین،  لمس ساده صورت باعث ایجاد آکنه نمی شود اما نباید با دست آلوده پوست صورت خود را لمس کنید.


آکنه توسط عوامل متعددی ایجاد می شود. انگشتان شما یکی از آنها نیستند. دلیل اینکه شما آکنه دارید این نیست که هفته گذشته انگشتان خود را روی گونه خود کشیده اید و حتی به این دلیل نیست که دوست دارید چانه خود را روی دستتان بگذارید.

مقصران واقعی آکنه موارد زیر هستند:

  • غدد چربی بیش از حد فعال
  • از بین رفتن غیر طبیعی سلول های پوست
  • برخی از باکتری ها (به ویژه پروپیونی باکتریوم آکنه)
  • تاثیرات هورمونی

لمس کردن یا لمس نکردن پوست روی این علل تاثیر چندانی نخواهد داشت.

 

 

تخلیه جوش ها هرگز ایده خوبی نیست

البته، این همه بستگی به نوع لمس پوست ما دارد؛ کارهایی وجود دارد که با انجامش می توانید آکنه را بدتر کنید.

کندن پوست، فشردن لکه‌ها و خاراندن پوسته‌ها و ترکاندن جوش ها قطعاً آکنه را بدتر می‌کند. وقتی جوش می‌زنید یا دلمه‌های لک و آکنه را می‌چینید، التهاب بیشتری ایجاد می‌کنید و به پوست خود آسیب شدیدتری می‌رسانید. بنابراین اصلا آکنه و جوش پوستتان را دستکاری نکنید.

 

 

لمس صورت لزوما مفید نیست

این بدان معنا نیست که شما اکنون آزاد هستید که شروع به لمس و مالیدن پوست خود کنید. دستان شما همیشه تمیزنیستند، بنابراین ممکن است به هر حال دوست نداشته باشید صورت خود را با آن حجم از باکتری و آلودگی لمس کنید.

همچنین شستن دست ها قبل از دست زدن به صورت، ایده خوبی است، حتی اگر برای کاهش آکنه نباشد. دست ها می توانند میکروب ها را در خود جای دهند. همچنین دست زدن به دهان، بینی یا چشم‌ها با دست‌های کثیف می‌تواند باعث انتشار مواردی مانند ویروس‌های سرماخوردگی و آنفولانزا شود.

و گاهی اوقات لوسیون‌ها یا کرم‌های روی دست‌ها می‌توانند پوست صورت شما را تحریک کنند و منجر به جوش یا واکنش آلرژیک شوند.

 

 

برای سلامت پوست چکار کنیم؟

اگر نگران سلامت پوست خود هستید، بهترین کار این است که اصلاً صورت خود را لمس نکنید. وقتی جوشی را احساس می کنید، مقابله با میل به ترکاندن جوش سخت است، اینطور نیست؟ در این مورد، با لمس نکردن صورت خود در وهله اول، بسیار ساده تر است که به طور کلی از وسوسه جلوگیری کنید.

 

 

دلایل دیگر بروز آکنه

چیزهای دیگری که صورت شما را لمس می‌کنند می‌توانند باعث بروز آسیب پوستی و بروز آکنه شوند.

اگرچه لمس صورت با دست‌ها محرک بزرگی برای ایجاد آکنه نیست، اما برخی از مواردی که صورت شما را لمس می‌کنند می‌توانند آکنه را بدتر کنند؛ مانند عرق گیر، کلاه، کلاه ایمنی فوتبال و غیره.در این موارد، اصطکاک است که باعث ایجاد جوش می شود.

بنابراین، بهتر ایت به طور مداوم از این وسایل استفاده نکنید چرا که باعث بروز واکنش آلرژیک و ظاهر شدن آکنه می شود.

برای برخی افراد، محرک‌های موجود در لوازم آرایشی، اسپری مو یا سایر محصولات نیز می‌تواند باعث التهاب و لک شوند.

 

 

برای درمان آکنه چکار کنیم؟

لمس نکردن صورت شما آکنه را از بین نمی برد، اما یک محصول درمانی خوب این کار را انجام می دهد! اگر آکنه شما خیلی شدید است و آزار دهنده شده است به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا محصول پوستی مناسب شما را تجویز کند.

حتی اگر از این نقطه به بعد هرگز و هرگز صورت خود را لمس نکنید، ممکن است همچنان آکنه داشته باشید. از آنجایی که آکنه تنها با لمس صورت شما ایجاد نمی شود، آکنه را نمی توان با لمس نکردن صورت خود "درمان" کرد.

اگر می خواهید بهبودی واقعی در پوست خود مشاهده کنید، باید از یک روتین درمانی آکنه استفاده کنید؛ که ممکن است شامل استفاده از محصولات بدون نسخه باشد و ممکن است به معنای داروهای تجویزی نیز باشد.

یک روال روزانه خوب مراقبت از پوست با استفاده از یک داروی آکنه اثبات شده می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. برچسب‌ها/پدهای آکنه هیدروکلوئیدی می‌توانند برای بهبود کیست‌های آکنه و جلوگیری از ترکاندن آکنه ها مفید باشند.

درمان مداوم و کمی زمان به احتمال زیاد این جوش‌ها را از بین می‌برد و دور نگه داشتن دست‌ها از صورت نیز ایده خوبی است.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها