آخرین اخبار
۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۰
بازدید:۱۰۲
رضوی یک کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر بر ضرورت محافظت از غده پروانه‌ای شکل بدن در برابر اشعه ایکس تأکید کرد.
کد خبر : ۸۸۶۹۹
از غده پروانه‌ای شکل بدن در برابر اشعه ایکس محافظت کنید

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ،دکتر زهرا دستجردی گفت: تشعشع جریانی از انرژی است که از میان فضا و ماده عبور می‌کند. منابع تشعشع به دو دسته طبیعی مانند رادون و انسان ساخت مانند تصویربرداری با اشعه ایکس در علم پزشکی تقسیم می‌شود و شناخت این منابع به ما کمک می‌کند که بتوانیم میزان اشعه دریافتی را مدیریت کنیم.


وی با بیان اینکه اشعه ایکس حدود ۱۳۰ سال قبل توسط رونتگن کشف شد، اظهار کرد: این اشعه جزء امواج الکترومغناطیس و یون‌ساز بوده و به دلیل طول موج کم قابلیت نفوذپذیری در بافت‌ها را دارد.

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر گفت: این ویژگی‌ها باعث شده که بتوان از آن در تصویربرداری و تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده کرد و تاکنون فواید زیادی برای بشر داشته است؛ اما نکته مهم این است که میزان اشعه دریافتی اگر از حد متعادل بالاتر رود احتمال ایجاد جهش و بیماری‌هایی مانند سرطان، آب مروارید و ... را افزایش می‌دهد.

وی اذعان کرد: به منظور حفاظت اندام‌های حساس بدن به اشعه ایکس، اصلی وجود دارد. بر اساس این اصل هر چه تابش دریافتی اشعه ایکس به بیمار کمتر باشد، به اصل حفاظت پرتوی نزدیکتر است.

دستجردی تصریح کرد: در حفاظت پرتوی به طور کلی سه موضوع مهم است که باید به آن توجه شود از جمله اینکه زمان در معرض اشعه قرار گرفتن هر چه کمتر باشد، اشعه دریافتی بیمار کمتر خواهد بود.

وی همچنین بیان کرد: فاصله از منبع تولید اشعه ایکس هر چه بیشتر باشد شدت تابش اشعه کاهش می‌یابد و استفاده از شیلد یا محافظ مناسب که دریافت اشعه ایکس به اندام‌هایی که هدف تصویربرداری با اشعه ایکس نیستند را کاهش می‌دهد.

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر بیان کرد: اشعه ایکس همچنین می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری به جنین مادر باردار وارد کند لذا در صورتی که باردار هستید حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهید و در صورت نیاز به این نوع تصویربرداری در بارداری، مسئول تصویربرداری با اشعه ایکس را مطلع سازید تا از وسایل محافظتی برای شما و جنینتان استفاده کند.

دستجردی با اشاره به اینکه بعضی از اندام‌های بدن مانند تیروئید، بیضه‌ها، تخمدان و پستان‌ها به اشعه ایکس حساس‌ترند، گفت: باید در هنگام تصویربرداری با اشعه ایکس در صورتی که این اندام‌ها هدف تصویربرداری نیستند از مسئول تصویربرداری بخواهید با محافظ مناسب آن‌ها را بپوشانند. همچنین اجازه دهید پزشک برای شما تصمیم بگیرد که نیاز به تصویربرداری با اشعه ایکس دارید یا خیر.

2105/غ

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها