آخرین اخبار
۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۰
بازدید:۲۱۷
میگرن یکی از انواع سردردهاست که افراد زیادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این نوع سردرد معمولا به صورت ضربانی یا کوبنده ظاهر می‌شود و با علایمی مانند حالت تهوع یا استفراغ و حساسیت به نور و صدا همراه است.
کد خبر : ۸۸۶۸۹

چرا سردردهای میگرنی شدیدتر و بیشتر شده‌اند؟

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، میگرن یکی از انواع سردردهاست که افراد زیادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این نوع سردرد معمولا به صورت ضربانی یا کوبنده ظاهر می‌شود و با علایمی مانند حالت تهوع یا استفراغ و حساسیت به نور و صدا همراه است. 


افراد مبتلا به میگرن گاه با مشکلات مختلف سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب و اختلال اضطراب پس از سانحه هم مواجه‌ هستند.

کارشناسان در این مطالعه جدید خاطر نشان کردند که دفعات و شدت میگرن در میان آمریکایی‌ها افزایش پیدا کرده و این پرسش را پیش آورده که آیا تغییرات اقلیمی می‌تواند دلیل آن باشد؟

نتایج تحقیقات جدید نیز حاکی از آن است که اگرچه تعداد افراد مبتلا به میگرن در ایالات متحده طی ۳۰ سال گذشته ثابت مانده اما تاثیر این عارضه بر زندگی و فعالیت‌های روزانه‌ حادتر شده و با غیبت افراد در فعالیت‌های اجتماعی و بهره‌وری کمتر در مدارس و محیط‌های کاری همراه بوده است.

به گزارش ان‌بی‌سی نیوز، متخصصان با تجزیه و تحلیل ۱۱ مطالعه روی بزرگسالان ایالات متحده بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۸ میلادی در زمینه هر دو نوع میگرن دوره‌ای و مزمن دریافتند شیوع میگرن طی سه دهه ثابت مانده اما نمرات مرتبط با مقیاس ارزیابی «ناتوان‌کنندگی میگرن» که تاثیر میگرن را بر فعالیت‌های روزانه افراد اندازه‌گیری می‌کند از سال ۲۰۰۴ به بعد از ۲۲ درصد به ۴۲.۴ درصد افزایش یافته است. این نمرات ناتوان‌کنندگی نشان‌دهنده شدت میگرن است.

به گفته دکتر «تیموتی ایو کالینز»، رئیس بخش سردرد در واحد عصب‌شناسی مرکز پزشکی دانشگاه دوک در کارولینای شمالی، میگرن باعث می‌شود افراد در محیط تحصیل و کار بهره‌وری کمتری داشته باشند، در فعالیت‌های اجتماعی و تفریحی کمتری شرکت کنند و کارهای کمتری در خانه انجام دهند، زیرا میگرن به دفعات بیشتر و شدیدتر بروز می‌کند.

البته متخصصان معتقدند از آنجا که آگاهی اجتماعی درباره عارضه میگرن بیشتر شده و تصورات اجتماعی منفی درباره ناتوانی ناشی از این عارضه و انگ بودن آن کاهش یافته است، آثار ناخوشایند و ناتوان‌کننده میگرن در محیط کار و تحصیل بیشتر دیده و گزارش می‌شود. آنها تغییرات اقلیمی را هم از دیگر عوامل موثر بر این عارضه می‌دانند و می‌گویند بحران‌های آب‌وهوایی نامنظم و شدید از جمله محرک‌های شناخته‌شده در بیماری میگرن‌ هستند و با توجه به اینکه رویدادهای اقلیمی شدید مانند طوفان‌ها، بیشتر و شدیدتر شده‌اند، می‌توانند در افزایش حملات میگرنی و شدت آنها نقش داشته باشند.

بنا بر اعلام کلینیک مایو، تغییرات اقلیمی احتمالا با برهم زدن تعادل مواد شیمیایی در مغز مانند سروتونین، باعث میگرن می‌شوند. نور زیاد خورشید، گرما یا سرمای شدید، تشعشع شدید و رطوبت بالا از جمله محرک‌های اقلیمی‌ هستند.

متخصصان در انگلیس هم هشدار داده‌اند که بحران تغییرات اقلیمی و نوسان‌های دمایی، بیماری‌های مغز و اعصاب مانند سکته مغزی، زوال عقل و اسکیزوفرنی را تشدید می‌کند و بر شدت، دفعات و مدت زمان میگرن هم تاثیرگذار است.

به گزارش ایندیپندنت، درمان بیماری میگرن با توجه به سوابق پزشکی بیمار، سایر داروهایی که مصرف می‌کند و همچنین ترجیح شخصی فرد مبتلا، متغیر است. به گفته متخصصان، درمان نامناسب یکی از عوامل خطر اصلی در افزایش شدت میگرن و دفعات حملات میگرنی است. بر همین اساس، مراجعه به متخصص ضرورت دارد.

البته می‌توان با انجام دادن برخی کارها به کاهش شدت و دفعات این سردرد کمک کرد. ‌نوشیدن آب کافی، داشتن خواب باکیفیت و کافی، پیروی از رژیم غذایی سالم و حذف‌ نکردن وعده‌های غذایی و همچنین دوری از فشارهای عاطفی در کاهش و بهبود این عارضه موثرند. مصرف ویتامین و مواد معدنی کافی، اجتناب از نوشیدنی‌های کافئین‌دار، شکلات و الکل هم از دیگر عوامل موثر بر کاهش علایم این بیماری به شمار می‌روند.

2105/غ

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها