آخرین اخبار
۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۵
بازدید:۳۴۹
اگر در دهه ۶۰، ۷۰ سالگی یا حتی بیشتر از آن هستید، ممکن است فکر کنید روزهای عضله‌سازی شما به پایان رسیده است.
کد خبر : ۸۸۳۲۴

آیا می‌توان در سنین بالا عضله‌سازی کرد؟

به گزارش مجله سلامت نیوز صد آنلاین، اگر در دهه ۶۰، ۷۰ سالگی یا حتی بیشتر از آن هستید، ممکن است فکر کنید روزهای عضله‌سازی شما به پایان رسیده است.


به نقل از هلث، دکتر عادل احمد، استادیار دپارتمان جراحی ارتوپدی در کالج پزشکی بیلور در هیوستون آمریکا، گفت که این تصور درست نیست؛ ساختن و حفظ عضله، راهی عالی برای سالم ماندن همه جانبه است.

او گفت: اثر محافظتی عضلات و توده عضلانی همه چیز از سیستم عضلانی اسکلتی گرفته تا ارتوپدی و حتی سلامت مغز به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است و به خوبی نشان داده شده است که عضله‌سازی در بدن شما زوال عقل و اثرات زوال عقل را به تاخیر می‌اندازد و عملکرد شناختی را حفظ می‌کند.

سلامت استخوان‌ها را نیز فراموش نکنید؛ به گفته احمد، حفظ عضلات تنها چیزی است که ثابت شده است به استخوان‌های پیر کمک می‌کند متراکم و قوی بمانند.

او گفت: «عضله‌سازی، فرآیند محافظتی طولانی‌مدت بسیار خوب است».

با این حال، اگر به فکر شرکت در ورزش وزنه‌برداری در اواخر عمر هستید، حتما ابتدا با متخصص مشورت کنید؛ مربی شخصی یا یک دوست قابل اعتماد که از قبل این روند را درک کرده است.

احمد با تاکید بر ساخت تکنیک خوب و ایمن توصیه کرد ابتدا با تمرینات مقاومتی کنترل‌شده شروع کنید و سپس به سمت وزنه‌های آزاد حرکت کنید.

او بیان کرد: به نظر من وزنه‌های آزاد به دلیل نیرویی که به عضلات خود وارد می‌کنید، برای عضله‌سازی بهترین هستند، همچنین جزء تعادلی است که ماهیچه‌ها را تثبیت می‌کند و بر درون شما کار می‌کند. وزنه آزاد یعنی هر نوع وزنه‌ای که به تنهایی در دست می‌گیرید و تمرین می‌کنید، مثل دمبل یا میله هالتر یا کتل‌بل که در مقابل، دستگاه‌های بدنسازی است.

حتما قبل از شروع هر ورزش وزنه‌برداری در سال‌های بزرگسالی توسط پزشک معاینه شوید و با راهنمایی مناسب، تمرین با وزنه حتی می‌تواند برای افرادی که با شرایط مزمن پیری مانند نارسایی قلبی دست و پنجه نرم می‌کنند، مفید باشد، زیرا باعث پمپاژ قلب می‌شود.

او توضیح داد: وقتی وزنه می‌زنید، نیاز به پمپاژ با شدت قلب دارید تا جریان خون به ماهیچه‌ها برسد، زیرا این تنها راهی است که مواد مغذی به آنجا می‌رسند و تنها راهی است که ماهیچه‌ها فعال می‌مانند و می‌توانند قبل از خستگی فعالیت کنند و محافظ قلب است به این معنا که قلب شما برای پمپاژ قوی‌تر آماده می‌شود.

نکته آخر به گفته احمد این است که سالمندان از وزنه‌برداری نترسید زیرا به طور کلی برای سلامتی شما بسیار خوب است.

21025/خ
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها