۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۱۰
آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول
بازدید:۴۵۸۴
صد آنلاین | همه مردم معمولا سالی یک بار آزمایش خون می دهند تا از سلامتی بدن خود اطمینان حاصل کنند، اما همه نمی توانند از نتیجه آزمایش خون خود سر در بیاورند و مجبورند آن را نزد پزشک ببرند.
کد خبر : ۸۷۶۳۶

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، یکی از روش‌های تشخیص بیماری ها، آزمایش ابتدایی خون یا پانل خونی است. آزمایش خون می‌تواند علائم بیماری ها، مواد زائد درون خون و ... را تشخیص دهد. با یک ویزیت و یک آزمایش خون ساده که توسط پزشک پس از معاینه بالینی تجویز می‌شود، از وضعیت سلامت خودتان باخبر می‌شوید.
بعد از گرفتن جواب آزمایش احتمالا چیزی از آن متوجه نمی‌شوید و حتما باید از یک پزشک کمک بگیرید، اما اگر اطلاعات خود را در این زمینه گسترش دهید، می‌توانید برگه آزمایش خود را به راحتی بخوانید و تفسیر کنید.

 

 

 

آموزش خواندن برگه آزمایش خون + جدول

زمان انجام آزمایشات دوره‌ای خون
انجام آزمایش خون برای هر شخص تقریبا هر شش ماه یک بار لازم است. اما افرادی که دچار بیماری خاصی هستند باید بنابر نظر پزشک معالج خود، آزمایشات لازم را در دوره‌های کوتاه تری انجام دهند.

بهترین زمان برای دادن آزمایش خون در روز
زمان انجام آزمایش خون بستگی به نوع آزمایش دارد، به طور مثال، آزمایش قند خون ناشتا باید صبح و به صورت ناشتا انجام شود، تست کورتیزول نیز بهتر است ۸ صبح یا ۴ بعد از ظهر انجام شود.

 

 

 

آزمایش چربی خون

شمارش کامل سلول‌های خون
شمارش کامل خون یا CBC به بررسی سلول‌های خونی از نظر تعداد، سایز و شکل ظاهری آن‌ها و همچنین اندازه گیری مقدار هموگلوبین و هماتوکریت می‌گویند.

کم خونی را می‌توان در یک آزمایش خون cbc با مطالعه پارامتر‌های خونی مانند تعداد گلبول‌های قرمز، میزان هموگلوبین و هماتوکریت خون تشخیص داد.

تشخیص بالا بودن میزان چربی خون با انجام یک آزمایش خون
بالا بودن میزان چربی خون را می‌توان با یک آزمایش و اندازه گیری میزان تری گلیسیرید خون تشخیص داد. اگر تری گلیسرید خون بالای ۴۰۰ میلی گرم در دسی لیتر و میزان کلسترول بالای ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، چربی خون بالایی دارید.

هر چند وقت یک بار باید آزمایش چربی خون بدهیم؟
مهم‌ترین عامل گرفتگی رگ‌های قلب و سایر عروق، بالا بودن چربی خون است. همه افراد بالای ۲۰ سال باید یک بار در سال، با انجام یک آزمایش خون ساده از لحاظ چربی‌های خون شامل کلسترول تام، کلسترول خوب، کلسترول بد و تری گلیسیرید‌ها بررسی شوند، اگر نتایج طبیعی بود این آزمایش باید حداقل هر ۵ سال یک بار تا ۴۰ سالگی و پس از آن هر دو سال یک بار تا ۵۰ سالگی تکرار شود. از ۵۰ سالگی به بعد نیز سالی یک بار باید انجام شود.

تشخیص اختلالات تیروئید با آزمایش خون
اندازه گیری T۳ (میزان طبیعی در افراد بالغ:۰.۵۲ تا ۱.۸۵ نانوگرم در میلی لیتر)، T۴ (میزان طبیعی در افراد بالغ:۴ تا ۱۳ میکرو گرم در دسی لیتر) و TSH (میزان طبیعی در افراد بالغ:۰.۳۲ تا ۵.۲ میکرویونیت در میلی لیتر) عمده‌ترین آزمایشی است که برای غده تیروئید انجام می‌شود. در صورت اختلال در این اعداد شخص دچار پرکاری یا کم کاری تیروئید خواهد شد.

آزمایش خون و تشخیص مقدار قند خون
برای تشخیص میزان قند خون انجام یک آزمایش خون الزامی است، قند خون ناشتا به صورت طبیعی بین ۷۰ تا ۹۹ میلی گرم در دسی لیتر است، بنابراین اگر قند خون از عدد ۱۲۶ بالاتر رود شخص دچار دیابت می‌شود. در مرحله پیش دیابت، قند خون بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ است. آزمایش HbA۱C در یک دوره زمانی، میزان قند خون را در بدن چک می‌کند؛ اگر میزان آن از ۹ درصد بالاتر باشد بیانگر قند خون بالا است.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها