آخرین اخبار
۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۰
گل سر شور چیست؟
بازدید:۳۳۳
صد آنلاین | گل سرشور یکی از گل های داروهایی با منشاء ماده معدنی است که فواید بیشمار آن باعث محبوبیتش شده است همچنین در طب سنتی در موارد بسیاری از گل سرشور استفاده میشود.
کد خبر : ۸۷۴۳۷

به گزارش مجله صد آنلاین ، گل سر شور یکی از گل‌هایی است که در متون طب سنتی از آن با عنوان طین یاد می‌شود، در گروه خانواده دارو‌های با منشاء معدنی قرار دارند و به علت خاصیت طبیعی بودن مناسب‌ترین انتخاب برای حفظ سلامت و نشاط و شادابی موهاست و خواص فراوانی برای پوست دارد.

 

 

گل سر شور چیست؟

 

 

 گل سر شور چیست؟
در طب سنتی بحثی به نام طین (گل) وجود دارد. خاک نیشابوری یا خراسانی، معروف به گل سر شور یکی از مهم‌ترین طین‌هایی است که سفید و خوشبو با طعمی خوب و کمی شور است که طبیعت آن مانند سایر طین‌ها سرد و خشک است. خاک سفید، خاک سبز (نرم کننده پوست سر و برطرف کننده شپش)، خاک زرد (مصارف درمانی) از دیگر طین‌هایی هستند که برای شستشو استفاده می‌شوند.

خواص گل سر شور برای مو‌ها
گل سر شور خواص زیادی برای مو‌ها دارد که عبارتند از:

ترمیم مو‌ها بعد از آسیب دیدگی
درمانگران طب سنتی معتقدند که گل سر شور خاصیت ترمیم کنندگی دارد. اگر ساقه مو آسیب ببیند، می‌توانید از آن استفاده کنید، زیرا گل سر شور اثر ترمیم کنندگی نیز دارد و می‌تواند بسیاری از آسیب‌های وارد شده به ساقه مو را نیز برطرف کند. با این گل دوباره ساقه مو‌های خود را ترمیم کنید و زیبایی را به مو‌های خود بازگردانید. برای ترمیم مو‌ها بعد از آسیب دیدگی ۲ تا ۳ قاشق از این خاک را درون ظرفی بریزید و به تدریج به آن آب اضافه کنید و آن را به آرامی مخلوط کنید تا قوام پیدا کند و به صورت گل در آید؛ این مخلوط را ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی سر بگذارید و سپس آن را به آرامی بشویید.

از بین بردن موخوره
ترکیب گل سر شور و آب خیسانده گل ختمی برای درمان موخره و افزایش نرمی پوست سر موثر است. گل ختمی را به مدت یک روز در آب خیس کرده و بعد از صاف کردن این آب را با خاک گل سر شور مخلوط کرده و از آن برای شست وشوی سر استفاده نمایید.

افزایش سرعت رشد مو
شست وشوی سر با گل سر شور به تقویت مو و افزایش سرعت رشد تار‌های مو کمک می‌کند، برای رشد بهتر مو‌ها از گل سر شور استفاده نمایید. ۲ تا ۳ قاشق از این خاک را درون ظرفی بریزید و به تدریج به آن آب اضافه کنید و آن را به آرامی مخلوط کنید تا قوام پیدا کند و به صورت گل در آید؛ این مخلوط را ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی سر بگذارید و سپس آن را به آرامی بشویید.

درمان جوش و خارش پوست سر
برای درمان جوش سر، خارش پوست سر و... گل سر شور و ماست را ترکیب کرده و به آن به تدریج آب را اضافه کرده تا خمیری یک دست و مناسب به دست آید.

از بین بردن آلودگی و چربی مو‌ها
شست وشوی سر با گل سر شور آلودگی‌ها و چربی‌ها را از مو و پوست سر می‌شوید و از بین می‌برد، ۲ تا ۳ قاشق از این خاک را درون ظرفی بریزید و به تدریج به آن آب اضافه کنید و آن را به آرامی مخلوط کنید تا قوام پیدا کند و به صورت گل در آید؛ این مخلوط را ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی سر بگذارید و سپس آن را به آرامی بشویید. بعد از شست وشو با گل سر شور، مو‌های تان را با شامپو به خصوص شامپو‌هایی که منشا گیاهی دارند، بشویید.

خواص گل سر شور برای صورت
گل سر شور نه تنها برای مو مفید است بلکه سبب بهبودی پوست می‌شود.

لایه برداری صورت
استفاده از گل سر شور سلول‌های مرده را از لایه‌ی رویی پوست پاکسازی و منافذ پوست را باز می‌کند. برای تهیه ماسک تهیه شده از گل سر شور برای لایه برداری صورت، ۱ قاشق غذاخوری گل سر شور و یک قاشق گلاب را مخلوط کرده و سپس صورت‌تان را بشویید و با حوله خشک کنید و این مخلوط را روی صورت‌تان بمالید و به آرامی ماساژ بدهید، بعد از حدود ۵ دقیقه، صورت‌تان را با آب ولرم بشویید. این درمان را ۲-۳ بار در هفته تکرار کنید.

درخشندگی پوست

گل سر شور با زدودن تمام ناخالصی‌ها از پوست‌تان و باز کردن منافذ پوست، درخشندگی فوری به پوست صورت‌تان می‌بخشد. برای درخشندگی پوست اینگونه از گل سر شور استفاده کنید.

۱ قاشق غذاخوری گل سر شور و ۱ قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی و ۱ قاشق غذاخوری پودر صندل و یک چهارم قاشق غذاخوری پودر زردچوبه را مخلوط نماییدو پس از شستن و خشک نمودن صورت این خمیر را روی صورت‌تان مثل یک پک صورت بمالید و حدود ۱۵ دقیقه زمان دهید تا خشک شود، سپس صورتتان را بشویید. این درمان را یک یا دو بار در هفته تکرار کنید.

تنظیم تولید چربی
گل سر شور به پاکسازی پوست و تنظیم تولید چربی برای پوست‌های چرب و خشک کمک می‌کند.

اگر پوست چرب دارید، ۱ قاشق غذاخوری گل سر شور و یک و یک دوم قاشق غذاخوری آب را با هم مخلوط کنید و پس از شستن و خشک نمودن صورت این خمیر را روی صورت‌تان مثل یک پک صورت بمالید و حدود ۱۵ دقیقه زمان دهید تا خشک شود، سپس صورتتان را بشویید. این درمان را یک یا دو بار در هفته تکرار کنید.

اگر دارای پوست خشک می‌باشید، ۱ قاشق غذاخوری گل سر شور و یک و یک دوم قاشق غذاخوری کشک را مخلوط کنید و پس از شستن و خشک نمودن صورت این خمیر را روی صورت‌تان بمالید، حدود ۱۵ دقیقه زمان دهید تا خشک شود، سپس صورتتان را بشویید. این درمان را یک یا دو بار در هفته تکرار کنید.

درمان لکه‌های پوستی
با استفاده از گل سر شور می‌توانید از لکه‌های پوستی، جای جوش، و رنگدانه‌های پوستی خلاص شوید. برای کمرنگ کردن لکه‌ها و جای زخم‌های باقی مانده از جوش ۱ قاشق غذاخوری گل سر شور و ۲ قاشق غذاخوری آب سیب زمینی را مخلوط نمایید و پس از شستن و خشک نمودن صورت این خمیر را روی صورت‌تان بمالید، حدود ۱۵ دقیقه زمان دهید تا خشک شود، سپس صورتتان را بشویید. این درمان را یک یا دو بار در هفته تکرار کنید.

درمان جوش
گل سر شور به خاطر خواص جذب کنندگی چربی و بیرون کشیدن چربی و آلودگی‌ها از پوست، جوش‌ها را درمان می‌کند و با سالم نگه داشتن پوست، مانع جوش زدن‌های بیشتر می‌شود. برای کنترل جوش یک قاشق غذاخوری گل سر شور، ۱ قاشق غذاخوری پودر چریش، ۲ قاشق غذاخوری گلاب، ۴ تا ۵ قطره آب لیمو را مخلوط نموده و پس از شستن و خشک نمودن صورت این خمیر را روی صورت‌تان بمالید، حدود ۱۵ دقیقه زمان دهید تا خشک شود، سپس صورتتان را بشویید. این درمان را یک یا دو بار در هفته تکرار کنید.

اگر دچار آفتاب سوختگی شده اید، برای رهایی از برنزه شدن شدید در معرض آفتاب اینطور عمل نمایید. برای از بین بردن آفتاب سوختگی ۱ قاشق غذاخوری گل سر شور و ۱ قاشق غذاخوری پاپایای کوبیده شده را مخلوط نمایید و پس از شستن و خشک نمودن صورت این خمیر را روی صورت‌تان بمالید، حدود ۱۵ دقیقه زمان دهید تا خشک شود، سپس صورتتان را بشویید. این درمان را دو بار یا سه بار در هفته تکرار کنید.

از بین بردن جوش‌های سر سیاه و سر سفید
جوش‌های سر سیاه و جوش‌های سر سفید را با استفاده از گل سرشوی از بین ببرید. برای از بین بردن جوش‌های سر سیاه و جوش‌های سر سفید ۲ عدد بادام آسیاب شده و ۱ قاشق غذاخوری گل سر شور و ۱ و یک دوم قاشق غذاخوری گلاب را مخلوط نمایید و پس از شستن و خشک نمودن صورت این خمیر را روی صورت‌تان بمالید، به آرامی صورت‌تان را با مخلوط گل سر شور ماساژ بدهید و حدود ۵ دقیقه زمان دهید و سپس صورتتان را بشویید. این درمان را دو بار یا سه بار در هفته تکرار کنید.

کمرنگ کردن جای زخم‌ها و سوختگی‌های قدیمی
برای کمرنگ کردن ظاهر جای زخم‌ها و سوختگی‌های قدیمی از گل سر شور کمک بگیرید. برای کمرنگ کردن ظاهر جای زخم‌ها و سوختگی‌های قدیمی

۱ قاشق غذاخوری گل سر شور و ۱ قاشق غذاخوری پالپ هویج و ۱ قاشق چایخوری روغن زیتون را مخلوط نمایید و پس از شستن و خشک نمودن صورت این خمیر را روی صورت‌تان بمالید و ۱۵ دقیقه زمان دهید و سپس صورتتان را بشویید. این درمان را دو بار در هفته تکرار کنید.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها