۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۵
بازدید:۲۹۸
قبلاً ثابت شده که رژیم غذایی مدیترانه ای برای سلامت جسمانی افراد عالی است، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند خلق و خو را نیز بهبود بخشد.
کد خبر : ۸۷۰۴۵

رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند استرس را از بین ببرد

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین،قبلاً ثابت شده که رژیم غذایی مدیترانه ای برای سلامت جسمانی افراد عالی است، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند خلق و خو را نیز بهبود بخشد.


 به نقل از هلث دی نیوز، محققان اخیراً گزارش دادند افرادی که رژیم غذایی مدیترانه ای داشتند سطح پایین‌تری از اضطراب و استرس داشتند.

«اوانجلین مانتزیوریس»، محقق ارشد از دانشگاه استرالیای جنوبی، گفت: «این یک نکته بزرگ برای رژیم غذایی مدیترانه ای است. از طریق تغییر سبک زندگی نسبتاً آسان، افراد می‌توانند به طور قابل توجهی سطح استرس و اضطراب خود را بهبود بخشند.»

به گفته محققان، رژیم غذایی مدیترانه ای شامل مصرف مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه، غلات کامل، دانه‌ها، آجیل، حبوبات و روغن زیتون است.

ماهی و غذاهای دریایی باید حداقل دو بار در هفته مصرف شوند و لبنیات و پروتئین‌های بدون چربی باید روزانه در وعده‌های کوچک‌تر مصرف شوند. این رژیم غذایی مصرف حداقل گوشت قرمز و غذاهای فرآوری شده و حذف نوشیدنی‌های شیرین را تشویق می‌کند.

برای این مطالعه، محققان نزدیک به ۳۰۰ استرالیایی ۶۰ ساله و بالاتر را در مورد رژیم غذایی و علائم افسردگی، اضطراب و استرس مورد بررسی قرار دادند.

افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی می‌کردند، حتی پس از بررسی عوامل دیگر توسط محققان، سطح استرس و اضطراب کمتری داشتند.

محققان همچنین دریافتند که عناصر خاص یک رژیم غذایی مدیترانه ای- میوه، آجیل، حبوبات و مصرف کم نوشیدنی‌های شیرین- با استرس و اضطراب کمتر مرتبط است.

مانتزیوریس گفت: «در سطح جهان، ما با جمعیت بی‌سابقه سالخورده‌ای مواجه هستیم، اما با وجود این طول عمر، بسیاری از مردم همچنان برای سلامتی و آرامش خود تلاش می‌کنند.»

وی در ادامه افزود: «رفتارهای سبک زندگی، از جمله کیفیت رژیم غذایی، به عنوان عوامل خطر قابل اصلاح برای سلامت روان ضعیف، با رژیم غذایی مدیترانه ای که برای کاهش خطر بیماری‌های مزمن و حمایت از پیری سالم تأیید شده است، توجه بیشتری را به خود جلب می‌کند.»

21025/غ
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها