۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۱
۱۲ بلا که سیگار به سر ظاهر و زیباییمان می‌آورد
بازدید:۲۱۱
صد آنلاین | اگر می دانید سیگار چه تأثیر وحشتناکی درون بدن تان می گذارد و این به اندازه ی کافی به شما انگیزه نمی دهد تا ترکش کنید، بهتر است از اثرات آن روی ظاهرتان هم مطلع شوید.
کد خبر : ۸۶۹۷۶

به گزارش مجله سلامن صد آنلاین ، حتماً شنیده اید که سیگار کشیدن باعث زرد شدن دندان ها می شود اما این فقط یکی از چندین بلایی است که سیگار بر سر ظاهرتان می آورد. مصرف طولانی مدت سیگار صدمات زیادی به موها، دندان ها، پوست و دیگر قسمت های بدن تان می زند. در ادامه می خواهیم ببنیم مصرف سیگار چه تأثیراتی روی ظاهر دارد.

 

 

۱۲ بلا که سیگار به سر ظاهر و زیباییمان می‌آورد

 

 

 

۱- زیر چشم هایتان سیاه می شود

تحقیقات نشان می دهد افراد سیگاری کمتر از افراد غیر سیگاری خواب مناسب دارند. بنابراین وقتی نتوانید خواب کافی داشته باشید، این مسأله به شکل های مختلفی به ظاهر شما صدمه می زند. یکی از سریع ترین و برجسته ترین اثرات کمبود خواب، سیاه شدن زیر چشم ها است.

۲- ریسک ابتلا به بیماری پسوریازیس در شما بالا می رود

گرچه کسانی که هرگز لب به سیگار نزده اند هم به بیماری پوستی پسوریازیس مبتلا می شوند، اما تحقیقات نشان می دهد مصرف سیگار ریسک ابتلا به این بیماری را بالا می برد. اگر هر روز یک بسته سیگار بکشید، احتمال ابتلا به پسوریازیس تا ۲۰ درصد در شما بالا می رود. اگر همین مقدار سیگار را بیشتر از ۱۱ سال بکشید، ریسک ابتلا به این بیماری تا ۶۰ درصد در شما افزایش پیدا می کند. در اثر بیماری پوستی پسوریازیس پوست بدن پوسته پوسته، قرمز، تکه تکه و خشک می شود. برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، سیگار را کنار بگذارید.

۳- دندان هایتان زرد می شوند

اگر سیگار مصرف می کنید حتما متوجه زرد شدن دندان هایتان شده اید. نیکوتین موجود در سیگار به دندان رنگی زرد می دهد و به مرور زمان حتی می تواند رنگ دندان ها را قهوه ای کند. علاوه بر این، تنباکوی موجود در سیگار، با تضعیف بافت نرم و استخوان های دندان ها می تواند منجر به ابتلا به بیماری لثه شود. بنابراین نه تنها دندان هایتان زرد و تیره می شوند، بلکه به مرور زمان ممکن است بیفتند.

۴- پوست تان کدر می شود

یکی از شایع ترین تأثیرات مصرف سیگار روی ظاهر، کدر و تیره شدن پوست است. سیگار کشیدن باعث از بین رفتن مواد مغذی بدن مثل ویتامین سی می شود، ر حالی که کار این ویتامین بازسازی و محافظت از پوست آسیب دیده است. ماده ی نیکوتین موجود در سیگار مانع از گردش خون در بدن می شود و دود سیگار که مملوء از کربن مونوکسید است، جای اکسیژن درون پوست می گیرد. همه ی این موارد در کنار یکدیگر باعث غیر طبیعی شدن رنگ پوست و خشک شدن آن می شوند.

۵- ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا شوید

محققان بعد از آزمایش بر روی حدود ۶۰ هزار زن، به این نتیجه رسیدند که مصرف سیگار، افرادی که رابطه ی جنسی دارند را بیشتر مستعد ابتلا به عفونت HPV می کند که این مسأله شامل زگیل های تناسلی حاصل از این عفونت هم می شود. محققان حتی با در نظر گرفتن تعدد شرکای جنسی این افراد متوجه شدند زنانی که سیگار می کشند، احتمال ابتلا به زگیل های تناسلی در آن ها ۴ برابر بیشتر است، که احتمالاً دلیل آن این است که ماده ی نیکوتین سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند.

۶- ریسک ابتلا به آب مروارید در شما بالا می رود

سیگار کشیدن به عدسی چشم ها تنش اکسیداتیو وارد می کند و به همین دلیل ریسک ابتلا به بیماری چشمی آب مروارید را به میزان ۲۲ درصد افزایش می دهد. محققان سوئدی پی برده اند که حتی بعد از ترک سیگار هم این ریسک به قوت خود باقی می ماند.

۷- ممکن است دچار ترک های پوستی شوید

درست است که هر کسی می تواند به دلیل افزایش یا کاهش ناگهانی وزن دچار ترک های پوستی شود اما سیگار کشیدن احتمال ایجاد این ترک ها روی پوست را بسیار بیشتر می کند. نیکوتین موجود در سیگار به بافت های همبند و فیبرهای درون پوست صدمه می زند که نتیجه ی آن ضعیف شدن پوست و کاهش خاصیت کشسانی آن است. بنابراین احتمال بروز ترک های پوستی روی ران ها و کفل در افرادی سیگاری بیشتر است چون پوست بدن آن ها آنقدر قوی نیست که بتواند تغییر وزن بدن را تحمل کند و همچنان سفت و محکم باقی بماند.

۸- موهایتان کم پشت می شوند

افراد سیگاری موهای کم پشت تر و ضعیف تری دارند چون مواد شیمیایی و سمی موجود در دود سیگار به دی ان ای فولیکول های مو صدمه می زنند. علاوه بر این، سیگار رادیکال های آزادی تولید می کند که به سلول های بدن صدمه می زنند و این مسأله نه تنها موها را نازک و شکننده می کند بلکه باعث سفید شدن موها هم می شود. تحقیقی نشان داد، مردانی که سیگار می کشیدند احتمال ریختن تمامی موهایشان دو برابر بیشتر بود.

۹- پیرتر از سن واقعی تان نشان می دهید

یکی از نشانه های ظاهری افراد سیگاری خطوط نازکی است که به دلیل جمع شدن دهان هنگام پک زدن به سیگار، دور دهان آن ها به وجود می آید. اما صدمات سیگار به همینجا ختم نمی شود. نیکوتین موجود در سیگار پوست را تضعیف می کند که نتیجه ی آن چروک شدن زودهنگام پوست در قسمت های مختلف آن از جمله پیشانی، دور چشم ها، گردن و قفسه ی سینه است. کارشناسان هشدار می دهند مصرف سیگار به روند پیری به قدری سرعت می دهد که حتی جوانان سیگاری به طور متوسط ۲ سال بیشتر از سن واقعی شان به نظر می رسند.

۱۰- ممکن است سینه ها و بازوهایتان شل و افتاده شوند

مصرف سیگار اشتها را کم می کند، در نتیجه ظاهری لاغر و استخوانی به شما می دهد و علاوه بر این، با آویزان کردن سینه ها، روی ظاهر بدن تان تأثیر می گذارد. سیگار کشیدن سرعت از بین رفتن خاصیت کشسانی پوست را بیشتر می کند، در نتیجه قسمت های سنگین تری از بدن مثل سینه ها و زیر بغل ها به میزان قابل توجه تری شل و افتاده می شوند.

۱۱- دچار لکه های پوستی می شوید

مدت ها است که ثابت شده بین مصرف سیگار و ابتلا به سرطان پوست ارتباط وجود دارد، اما علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد احتمال به وجود آمدن لکه های پیری روی پوست در افراد سیگاری بیشتر است. سیگار کشیدن باعث تضعیف پوست می شود و مواد مغذی ضروری درون آن را از بین می برد.

۱۲- ناخن هایتان زرد می شوند

علاوه بر دندان ها، ناخن های دست افراد سیگاری و حتی انگشتان آن ها ممکن است زرد رنگ شوند. علت این مسأله تنباکوی موجود در سیگار است.

منبع: روزیاتو

 

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها