۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۵
بازدید:۱۰۵
رئیس مرکز تحقیقات پزشکی هسته‌ای خلیج‌فارس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از درمان غیرتهاجمی سرطان پوست با ذرات رنیوم رادیواکتیو برای اولین بار در کشور در مرکز تحقیقات پزشکی هسته‌ای بوشهر خبر داد.
کد خبر : ۸۶۶۳۶
درمان غیرتهاجمی سرطان پوست برای اولین‌بار در ایران
 
به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، رئیس مرکز تحقیقات پزشکی هسته‌ای خلیج‌فارس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از درمان غیرتهاجمی سرطان پوست با ذرات رنیوم رادیواکتیو برای اولین بار در کشور در مرکز تحقیقات پزشکی هسته‌ای بوشهر خبر داد.

 
پروفسور مجید اسدی بعد از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار داشت: درمان جدید بیماران مبتلا به سرطان پوست غیرملانوما (non-melanoma) در کشور برای اولین بار در بیماران با کارسینوم سلول بازال با همکاری پزشکان متخصص پوست در مرکز تحقیقات پزشکی هسته‌ای بوشهر و تهیه رادیودارو توسط شرکت پارس ایزوتوپ از تیرماه سال گذشته آغاز شد.
 
عضو وابسته فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران گفت: این نوع درمان در سه گروه کاربردی بیمارانی که جراحی برای آن‌ها کمتر امکان‌پذیر است (وجود تومور در صورت یا انتهای اندام‌ها و یا نواحی ژنیتال)، بیمارانی که منع انجام جراحی دارند (سن بالا، بیماری زمینه‌ای همراه، آن‌هایی که به جراحی رضایت نمی‌دهند)، در موارد مشکل تکنیکی برای انجام رادیوتراپی (ضایعات قبلاً درمان شده، ضایعات با سطوح نامنظم (روی بینی، گوش و انگشتان) و نیز ضایعات بزرگ است.
 
اسدی اضافه کرد: این روش درمانی جدیدی است که غیرتهاجمی، بدون درد، بدون نیاز به بیهوشی و جراحی است و هیچ ملاحظه خاصی بعد از این نوع درمان نیاز نیست.
 
وی تصریح کرد: درمان موسوم به "Rhenium-SCT" فرآیندی اغلب تک جلسه‌ای است که در آن پزشکان ماده‌ای خمیری را روی ضایعه پوستی به مدت چند دقیقه تا حداکثر ۳ ساعت می‌مالند و سپس برداشته می‌شود و فرد هیچ‌گونه اشعه‌ای بعد از آن نخواهد داشت و این مدت کوتاه کافی است تا سلول‌های سرطانی از بین برود.
 
رئیس مرکز تحقیقات پزشکی هسته‌ای خلیج‌فارس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: این خمیر رزینی حاوی ذرات رادیواکتیو است که می‌تواند سرطان‌های غیر ملانوما برای مثال سرطان کارسینوم سلول بازال (Basal cell carcinoma) و نیز اسکواموس سل کارسینومای جلدی موضعی را از بین ببرد. 
 
وی افزود: در مطالعات انجام شده میزان موفقیت بالای ۹۵ درصد گزارش شده است.
 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها