آخرین اخبار
۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۵
بازدید:۲۱۵
تاموکسیفن دارویی است که باعث بلوکه شدن استروژن می‌شود که یک هورمون زنانه است. انواع خاصی از سرطان پستان برای رشد نیاز به استروژن دارد. تاموکسیفن برای درمان برخی از انواع سرطان پستان در زنان و مردان استفاده می‌شود. این این دارو همچنین اگر یک زن در معرض خطر بالای (مانند سابقه خانوادگی سرطان پستان) سرطان پستان باشد.
کد خبر : ۸۶۴۲۹

تاموکسیفن (Soltamox): معرفی، نکات کلیدی و عوارض جانبی در مورد این دارو (مجله قرمز)

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ،تاموکسیفن دارویی است که باعث بلوکه شدن استروژن می‌شود که یک هورمون زنانه است. انواع خاصی از سرطان پستان برای رشد نیاز به استروژن دارد. تاموکسیفن برای درمان برخی از انواع سرطان پستان در زنان و مردان استفاده می‌شود. این این دارو همچنین اگر یک زن در معرض خطر بالای (مانند سابقه خانوادگی سرطان پستان) سرطان پستان باشد، برای کاهش شانس ابتلای به سرطان پستان استفاده می‌شود.


 

اطلاعات مهمی که باید قبل از استفاده از داروی تاموکسیفن بدانید

این دارو همچنین ممکن است برای اهدافی که در این راهنمای دارو ذکر نشده است، استفاده شود.

اگر شما حامله هستید از این دارو استفاده نکنید. این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند. از یک روش پیش گیری از بارداری (مانند کاندوم و یا دیافراگم همراه با اسپرم کش) در حین استفاده شما از این دارو و به مدت حداقل ۲ ماه پس از پایان درمان خود، استفاده کنید.

اگر شما به این دارو حساسیت دارند، و یا اگر شما یک سابقه لخته شدن خون در رگ و یا ریه‌های خود را دارید، و یا اگر شما یک رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین)، مصرف می‌کنید، نباید از این دارو استفاده کنید.

قبل از استفاده از این دارو، اگر شما بیماری کبد، تری گلیسیرید بالا (یک نوع چربی در خون)، سابقه آب مروارید، یا سابقه سکته مغزی یا لخته خون به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر شما در حال دریافت شیمی درمانی یا پرتو درمانی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر شما از تاموکسیفن برای کاهش خطر ابتلای به سرطان پستان استفاده می‌کنید، شما ممکن است نیاز به مصرف اولین دوز در حین دوره قاعدگی داشته باشید. شما همچنین ممکن است نیاز به یک تست حاملگی قبل از شروع مصرف این دارو داشته باشید تا مطمئن شوید که شما باردار نیستید. دستورالعمل و توصیه‌های دکتر را پیروی و به آن عمل کنید.

این دارو ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم، سکته مغزی، یا ایجاد لخته خون در ریه شود که می‌تواند کشنده باشد. با دکتر خود در مورد خطرات خاص این دارو در هنگام مصرف توسط شما مشورت کنید.

برای اینکه مطمئن شوید این دارو باعث اثرات مضر در شما نمی‌شود، دکتر شما ممکن است نیاز به ماموگرافی از شما داشته باشد و نیاز باشد که شما معاینات معمول پستان توسط خود را به صورت منظم انجام دهید. همچنین ممکن است نیاز باشد که عملکرد کبدی شما بررسی و آزمایش می‌شود. جدای از این به طور منظم به دکتر خود مراجعه کنید.

تاموکسیفن (Soltamox): معرفی، نکات کلیدی و عوارض جانبی در مورد این دارو (مجله قرمز)

نکات کلیدی‌ای که باید قبل از استفاده از داروی تاموکسیفن بدانید

اگر شما به این دارو حساسیت دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر شما از رقیق کننده‌های خون مانند وارفارین (کومادین و یا Jantoven) استفاده می‌کنید، شما نباید از تاموکسیفن برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان، استفاده کنید.

اگر شما حامله هستید، از این دارو استفاده نکنید. این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند. از باردار شدن در هنگام استفاده از این دارو و برای حداقل ۲ ماه پس از پایان درمان، اجتناب کنید.

پیشگیری از بارداری با استفاده از روش‌های هورمونی (مانند قرص‌های جلوگیری از بارداری، تزریق، کاشت، تکه‌های پوستی و حلقه واژن) ممکن است اگر همراه با مصرف تاموکسیفن استفاده شوند، برای جلوگیری از حاملگی به اندازه کافی موثر نباشند. از دکتر خود در مورد استفاده از کنترل غیر هورمونی تولد (کاندوم، دیافراگم را با اسپرم کش یا دستگاه درون رحمی / IUD) بپرسید.

اگر شما از تاموکسیفن برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان استفاده می‌کنید، شما ممکن است نیاز به مصرف اولین دوز ار داروی خود در حین یک دوره قاعدگی داشته باشید. شما همچنین ممکن است نیاز به یک تست حاملگی قبل از شروع مصرف تاموکسیفن داشته باشیدکه مطمئن شوید که شما باردار نیستید. توصیه‌ها و دستورالعمل‌های دکتر را در این زمینه دنبال کنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

سابقه سکته مغزی یا لخته خون

بیماری کبد

کلسترول بالا و یا تری گلیسرید (یک نوع چربی در خون)

سابقه آب مروارید (کاتاراکت)

اگر شما در حال معالجه طریق شیمی درمانی یا پرتو درمانی هستید

هنوز معلوم نیست که این دارو از طریق شیرمادر به نوزاد انتقال می‌یابد یا نه و یا به کودک صدمه می‌زند یا نه. این دارو ممکن است ترشح شیر را آهسته کند. شما در هنگام استفاده از این دارو، نباید به نوزاد شیردهید.

تاموکسیفن (Soltamox): معرفی، نکات کلیدی و عوارض جانبی در مورد این دارو (مجله قرمز)

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر توصیه شده مصرف نکنید.

سوسپانسیون خوراکی (مایع) دارو را قبل از اینکه شما یک دوز را اندازه گیری و مصرف کنید، تکان دهید. داروی مایع را با سرنگ دوز، و یا با یک قاشق‌های خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی، اندازه گیری کنید. اگر شما یک دستگاه دوز‌های اندازه گیری را نداشته باشند، از یک داروساز آن را درخواست کنید.

این دارو می‌تواند همراه با غذا و یا بدون غذا مصرف شود.

در حین استفاده از این دارو شما ممکن است نیاز به آزمایشات مکرری داشته باشید.

اگر شما نیاز به عمل جراحی یا دادن آزمایشات پزشکی و یا نیاز به بستری شدن دارید، ممکن است که نیاز به توقف مصرف این دارو برای زمان کوتاهی داشته باشید. هر پزشک یا جراحی که قرار است شما را عمل کند باید از مصرف تاموکسیفن توسط شما مطلع باشد.

آزمون‌های بدنی منظم و ماموگرافی را به طور منظم انجام دهید، و سینه خود را از نظر داشتن توده به صورت ماهانه در حین استفاده از این دارو بررسی کنید.

ااز این دارو به حصول بهترین نتایج، به طور منظم استفاده کنید. قبل از شما دارو قبلی را به طور کامل مصرف کنید، داروی جدید را تهیه کنید. شما ممکن است نیاز به استفاده از این دارو تا ۵ سال داشته باشید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت و یا سرمانگهداری شود. این دارو را منجمد نکنید.

چه اتفاقی می‌افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می‌افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنم؟

این دارو می‌تواند به مایعات بدن (ادرار، مدفوع، استفراغ) منتقل شود. مراقبان باید در حین تمیز کردن مایعات بدن بیمار، دست زدن به سطل زباله و یا لباس‌های شسته شده آلوده و یا تغییر پوشک دستکش خانگی لاستیکی بپوشند. دست‌های خود قبل و بعد از در آوردن دستکش بشویید. لباس و ملحفه‌ها را به طور جداگانه، بشویید.

تاموکسیفن (Soltamox): معرفی، نکات کلیدی و عوارض جانبی در مورد این دارو (مجله قرمز)

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

تاموکسیفن می‌تواند خطر سکته مغزی و یا لخته شدن خون را افزایش دهد. اگر شما یکی از موارد زیر را داشتید، با دکتر خود تماس بگیرید:

نشانه‌های سکته مغزی مانند: بی حسی ناگهانی و یا ضعف (به خصوص در یک طرف بدن)، سردرد شدید و ناگهانی، لکنت زبان، مشکلات بینایی و یا نداشتن تعادل

نشانه‌هایی از وجود یک لخته خون در ریه مانند: درد قفسه سینه، سرفه ناگهانی، خس خس سینه، تنفس سریع، سرفه خونی

نشانه‌هایی از وجود یک لخته خون در پا مانند: درد، تورم، گرمی، قرمزی در یک یا در هر دو پا

همچنین اگر شما یکی از موارد زیر را داشتید، با دکتر خود تماس بگیرید:

تاری دید، دو بینی، درد چشم و یا دیدن هاله در اطراف چراغ

خونریزی واژینال غیر معمول یا ترشح از آن

تغییرات در عادت ماهانه شما

احساس درد یا فشار در ناحیه لگن شما

وجود توده‌ای جدید در پستان

مشکلات کبدی مانند: تهوع، درد بالای معده، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره رنگ، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم)

وجود سطوح بالایی از کلسیم در خون شما، استفراغ، یبوست، افزایش تشنگی و یا ادرار کردن، ضعف عضلانی، درد استخوان، گیجی، فقدان انرژی، و یا احساس خستگی

تاموکسیفن (Soltamox): معرفی، نکات کلیدی و عوارض جانبی در مورد این دارو (مجله قرمز)

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

گرگرفتگی

ترشحات واژن

کاهش وزن

چه دارو‌هایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

بسیاری از دارو‌ها می‌تواند با این دارو تداخل داشته باشد، و برخی از دارو‌ها نباید همزمان با مصرف این دارو، استفاده شود. این شامل دارو‌های تجویزی و یا بدون نسخه، ویتامین، و محصولات گیاهی است.

همه فعل و انفعالات ممکن در این راهنمای دارو ذکر نشده است.

با دکتر خود در مورد تمام دارو‌های که در طی درمان با تاموکسیفن استفاده می‌کنید، چه دارو‌هایی که شما شروع به مصرف کرده اید و یا دارو‌هایی که متوقف کرده اید، صحبت کنید.

همچنین یک لیست از تمام دارو‌های مصرفی خود را به هرکسی که ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی به شما است، ارائه کنید.

21013/غ

 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها