آخرین اخبار
۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۶:۲۸
آیا اجاق گاز به ریه‌ها آسیب می‌رساند؟
بازدید:۲۰۶
صد آنلاین | یک مطالعه جدید نشان می دهد افراد با وجود اجاق گاز یا پروپان، به طور مداوم سطوح ناسالم دی اکسید نیتروژن را تنفس می کنند.
کد خبر : ۸۶۳۶۷

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، محققان گزارش می‌دهند که استفاده معمولی از این اجاق‌ها قرار گرفتن در معرض دی اکسید نیتروژن (NO۲) را به میزان ۴ قسمت در میلیارد، به طور متوسط در طول یک سال، افزایش می‌دهد.

 

 

آیا اجاق گاز به ریه‌ها آسیب می‌رساند؟

 

 

 

محققان خاطرنشان کردند که این میزان، سه چهارم راه رسیدن به سطح قرار گرفتن در معرض NO۲ است که سازمان بهداشت جهانی آن را در هوای بیرون ناامن می‌داند.

به گفته محققان، تنفس سطوح بالای NO۲ در طول زمان می‌تواند حملات آسم را تشدید کند و با کاهش رشد ریه در کودکان مرتبط است.

محققان تخمین می‌زنند که ترکیبی از آلاینده‌های ناشی از اجاق گاز و پروپان می‌تواند عامل ۲۰۰۰۰۰ مورد فعلی آسم دوران کودکی باشد که یک چهارم آن به تنهایی به دی اکسید نیتروژن نسبت داده می‌شود.

محققان افزودند قرار گرفتن طولانی مدت در معرض NO۲ از اجاق‌های گاز نیز به اندازه‌ای بالا است که باعث مرگ ۱۹۰۰۰ نفر در سال می‌شود.

برای این مطالعه، محققان از حسگرهایی برای اندازه گیری غلظت NO۲ در بیش از ۱۰۰ خانه با اندازه‌ها، طرح‌ها و روش‌های مختلف تهویه استفاده کردند.

محققان دریافتند افرادی که در خانه‌های کوچک‌تر از ۱۰۰ مترمربع زندگی می‌کنند- تقریباً به اندازه یک آپارتمان کوچک دو خوابه- در طول یک سال دو برابر بیشتر از میانگین ملی در معرض NO۲ هستند.

آنها همچنین چهار برابر بیشتر از افرادی که در بزرگترین خانه‌های مورد مطالعه زندگی می‌کنند، در معرض NO۲ هستند.

این مطالعه همچنین نشان داد که پختن غذا دی اکسید نیتروژن کمی منتشر می‌کند.

«راب جکسون»، محقق ارشد از دانشگاه استنفورد، در بیانیه‌ای خبری گفت: «این سوخت است که این گاز را تولید می‌کند، نه غذا. اجاق‌های برقی دی اکسید نیتروژن یا بنزن تولید نمی‌کنند. اگر صاحب اجاق گاز یا پروپان هستید، باید با استفاده از تهویه، قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ها را کاهش دهید.»

به گفته محققان، در خانه‌های بزرگ‌تر، غلظت NO۲ به طور معمول تا سطوح ناسالم افزایش می‌یابد، حتی اگر یک هود روشن باشد و هوا را در فضای باز تخلیه کند.

منبع: خبرگزاری مهر

 

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها