۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۵
بازدید:۷۳
طبق داده‌های مطالعه جدیدی که توسط متخصصان دانشکده بهداشت عمومی جهانی نیویورک انجام شد، تبعیض ممکن است فرآیندهای بیولوژیکی پیری را تسریع کند.
کد خبر : ۸۵۷۷۱

تبعیض بین افراد پیری را تسریع می‌کند

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ،طبق داده‌های مطالعه جدیدی که توسط متخصصان دانشکده بهداشت عمومی جهانی نیویورک انجام شد، تبعیض ممکن است فرآیندهای بیولوژیکی پیری را تسریع کند.


 این تحقیق که در مجله Brain, Behavior, and Immunity-Health منتشر شده است، تبعیض قائل شدن بین افراد (یعنی رفتاری که با شما می‌شود از دیگری بدتر باشد) را به تغییرات در سطح مولکولی مرتبط می‌کند.

«آدولفو کوواس»، استادیار دپارتمان علوم اجتماعی و رفتاری در دانشکده بهداشت عمومی جهانی دانشگاه نیویورک و نویسنده ارشد این مطالعه در این باره گفت: به نظر می‌رسد تجربه تبعیض، روند پیری را تسریع می‌کند که ممکن است حتی به بیماری و مرگ و میر زودهنگام کمک کند.

اندازه گیری تأثیر تبعیض بر پیری

برای درک بهتر ارتباط بین تبعیض و پیری، کوواس و همکارانش نشانگری را که می تواند برای ارزیابی اثرات بیولوژیکی استرس و فرآیند پیری مورد استفاده قرار گیرد، بررسی کردند. در این مطالعه حدود ۲۰۰۰ بزرگسال آمریکایی بررسی شدند و نمونه‌های خون و پرسشنامه‌ها در این زمینه استفاده شدند.

متخصصان دریافتند تبعیض با پیری بیولوژیکیِ تسریع‌شده مرتبط است یعنی افرادی که تبعیض بیشتری را گزارش کرده اند در مقایسه با افرادی که تبعیض کمتری را تجربه کرده اند، از نظر بیولوژیکی سریعتر پیر می شوند.

عوامل سلامتی و تفاوت های نژادی

تجزیه و تحلیل عمیق تر نشان داد دو عامل سلامتی - سیگار کشیدن و شاخص توده بدنی - تقریباً نیمی از ارتباط بین تبعیض و پیری را توضیح می دهند

در همین حال، ارتباط بین تبعیض و پیری سریع بیولوژیکی بر اساس نژاد متفاوت است. شرکت کنندگان سیاهپوست این مطالعه تبعیض بیشتری را گزارش کردند و تمایل به نشان دادن سن بیولوژیکی بالاتر و پیری بیولوژیکی سریعتر داشتند. با این حال، شرکت‌کنندگان سفیدپوست که تبعیض کمتری را گزارش می‌کردند، زمانی که آن را تجربه کردند، بیشتر مستعد تأثیرات تبعیض بودند. شاید این وضعیت به دلیل مواجهه کمتر و راهبردهای مقابله‌ای کمتر آنهاست.

به گزارش «ساینس بلاگ»، یافته‌های این مطالعه نیاز به رویکردی چندوجهی برای رسیدگی به نابرابری‌های سلامت را برجسته می‌کند، رویکردی که نه تنها رفتارهای فردی بلکه عوامل اجتماعی و ساختاری را نیز در نظر می‌گیرد که استرس مزمن و پیری را تسریع می‌کنند

21458/غ
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها