رشد بینی بعد از عمل چگونه است؟

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، در این مقاله به طور کامل علت رشد بینی بعد از عمل، عوامل مؤثر بر آن و همچنین روش‌های درمان را بررسی می‌کنیم.


به طور کلی بینی تحت تأثیر عوامل متفاوتی مانند ژنتیک، محیط و هورمون‌ها از دوران جنینی تا اوایل بزرگسالی (۱۸_ ۲۵ سالگی) رشد می‌کند؛ البته پس از این دوران نیز رشد آن به طور کامل متوقف نخواهد شد و ممکن است تغییرات بسیار جزئی در آن رخ دهد.

این موضوع برای افرادی که قصد انجام رینوپلاستی دارند یا قبلاً این عمل را انجام داده‌اند، بسیار مهم است و رشد بینی بعد از عمل دغدغه بسیاری از زیبا جویان به شمار می‌رود.

این مشکل در موارد نادر اتفاق می‌افتد و دلیل اصلی آن نیز تورم و التهاب بینی است. در موارد شدید، رشد بینی عوارض متفاوتی مانند ایجاد برآمدگی، عدم تقارن بینی یا تنگی نفس را به همراه دارد؛ با این وجود نیازی به نگرانی در این مورد نیست و پس از گذشت مدتی، بینی به حالت عادی خود برمی‌گردد.

در این مقاله قصد داریم شما را در مورد رشد استخوان بینی بعد از عمل و روش‌های درمان آن آگاه کنیم.

رشد بینی بعد از جراحی: آیا بینی بعد از عمل رشد می‌کند؟

ایا بینی بعد از عمل رشد می‌کند؟ این سؤالی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. به طور کلی بینی بعد از جراحی رشد نمی‌کند؛ زیرا رشد غضروف و استخوان‌ها تا سن نوجوانی ادامه دارد و پس از آن نیز ثابت می‌شود.

در جراحی بینی به سبک‌های مختلف مانند عمل بینی فانتزی عروسکی، پزشک شکل و اندازه استخوان‌ها و غضروف‌های بینی را تغییر می‌ دهد؛ اما این موضوع در روند رشد آن‌ها تاثیری نخواهد داشت. با این حال خیلی از افراد پس از جراحی متوجه افزایش سایز بینی خود می‌شوند؛ به نظرتان دلیل آن چیست؟ در ادامه تمام این دلایل را بررسی می‌کنیم.

چه عواملی بر رشد بینی بعد از عمل تاثیر دارند؟

فاکتورهای بسیار متفاوتی در رشد استخوان بعد از عمل بینی نقش دارند که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را شرح داده‌ایم.

تاثیر سن در رشد بینی

به طور کلی در صورتی که شما در سن مناسبی (معمولاً سن پایین و پس از بلوغ) برای جراحی بینی خود اقدام کنید، پوست بینی‌تان انعطاف‌پذیرتر و در نتیجه احتمال رشد بینی بعد از عمل نیز کمتر است.

استخوان‌ها و غضروف‌های بینی تا سن ۱۸_۲۱ سالگی رشد می‌کنند و پس از آن ثابت می‌مانند؛ در این شرایط، بینی به اندازه و شکل نهایی خود می‌رسد. اگر در سن زودتر و قبل از تشکیل کامل استخوان‌ها برای جراحی بینی خود اقدام کنید، احتمال نارضایتی از نتیجه و تغییر شکل بینی پس از جراحی وجود دارد.

تاثیر سن در رشد بینی بعد از عمل

نوع بینی و میزان ضخامت پوست

بینی‌های استخوانی و گوشتی در مراحل مختلف و با سرعت‌های متفاوت التیام می‌یابند. به طور کلی افراد با بینی‌های گوشتی بیشتر در معرض رشد یا تورم بعد از جراحی هستند.

در بینی‌های گوشتی به دلیل ضخامت بالای پوست، پس از جراحی تورم بیشتری مشاهده می‌شود و به همین دلیل نسبت به بینی‌های استخوانی، بزرگ‌تر به نظر می‌رسند. از طرفی وجود غده‌های چربی موجود در این نوع بینی‌ها باعث ضخیم‌تر شدن پوست و پنهان شدن شکل واقعی بینی می‌شود.

البته این موضوع به معنی نرسیدن به نتیجه مطلوب در عمل بینی گوشتی نیست؛ بلکه یک جراح باتجربه قطعاً می‌تواند با استفاده از تکنیک‌های مناسب و مدرن، خطر رشد بینی را پس از جراحی در این افراد به حداقل برساند؛ بنابراین در انتخاب جراح خود با دقت عمل کنید.

تکنیک جراحی و مهارت جراح

تکنیک، مهارت و تجربه جراح در حین عمل، تأثیر زیادی بر نتیجه نهایی و میزان تورم و التهاب بعد از جراحی دارد. جراحان باتجربه با استفاده از تکنیک‌های مناسب و به‌روز، به ثبات استحکام بینی و کاهش تنش در پوست کمک می‌کنند. علاوه بر این موارد ایجاد بخیه‌های داخلی، برداشتن غضروف‌های اضافی و همچنین ترمیم دقیق پوست تا حد زیادی خطر رشد بینی پس از جراحی را کاهش می‌دهد.

مهارت جراح در رشد بینی بعد از عمل تاثیر دارد

نحوه مراقبت‌های بعد از عمل

برای به حداقل رساندن خطر رشد بینی پس از جراحی باید تمام مراقبت‌های ضروری را رعایت کنید؛ در بخش زیر تعدادی از مهم‌ترین این موارد را ذکر کرده‌ایم.

  • از دستورالعمل‌های جراحتان مانند نحوه تمیز کردن بینی، نحوه استفاده از کمپرس سرد، مصرف داروها و… پیروی کنید.
  • بدن شما برای بهبودی به استراحت کافی نیاز دارد؛ بنابراین در هفته اول و دوم پس از جراحی خیلی فعالیت نداشته باشید.
  • بلند کردن اجسام سنگین باعث بالا رفتن فشار خون و در نتیجه تورم بینی می‌شود.
  • مصرف سیگار و الکل، روند بهبودی را کاهش و خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد.
  • استفاده از عینک تا زمان بهبودی کامل ممنوع است.
  • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید؛ زیرا باعث تورم و خونریزی بینی می‌شود.

چه روش‌های درمانی برای مشکل رشد بینی بعد از عمل وجود دارد؟

در موارد خفیف بهتر است مدتی برای بهبود تورم بینی صبر کنید و هیچ راه درمانی را انجام ندهید؛ اما در صورت عدم کاهش تورم، پزشک راه‌های درمانی مختلفی را به شما پیشنهاد می‌دهد.

یکی از راهکارهای درمان، تزریق کورتیکواستروئید است که در کاهش تورم و التهاب بینی تأثیر زیادی دارد و همچنین بدون بیهوشی نیز انجام می‌شود.

رفع مشکل رشد بینی بعد از عمل با تزریق کورتیکواستروئید

در صورتی که رشد بینی بسیار شدید باشد، جراحی ترمیمی بهترین درمان برای شماست؛ در این جراحی پزشک تمام نواقص و مشکلات بینی را اصلاح می‌کند و اندازه بینی را نیز کاهش می‌دهد.

توصیه‌های ضروری و پایانی درباره رشد استخوان بینی بعد از عمل

در این مقاله به طور کامل به اینکه آیا بینی بعد از عمل رشد میکند، عوامل مؤثر بر آن و روش‌های درمان این مشکل را بررسی کردیم. در انتها باید بدانید رشد و افزایش سایز بینی پس از جراحی تا مدتی طبیعی است؛ بنابراین در ماه‌های اول خیلی نیازی به نگرانی ندارد.

برای بهبود سریع‌تر و کاهش ورم، رعایت تمام نکات مراقبتی ضروری است و علاوه بر آن مهارت جراح نیز اهمیت بسیار بالایی دارد؛ بنابراین حتماً در زمینه انتخاب جراح از افراد متخصص مشورت بگیرید و در صورتی که پس از گذشت چند ماه ورم و التهاب بینی‌تان کاهش نیافت، حتماً به جراح خود مراجعه کنید.

21458/ف