۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۲
بازدید:۹۵
رئیس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که معتقدیم قیمت داروها در ایران بالا نیست، گفت: هنوز تجویز و مصرف دارو در کشورمان منطقی نشده است.
کد خبر : ۸۵۵۸۲

قیمت دارو در ایران بالا نیست/ تجویز و مصرف غیرمنطقی است

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ،  سیدحیدر محمدی در دومین همایش ملی تجویز و مصرف منطقی دارو که در اصفهان برگزار شد، با تاکید بر اهمیت بحث تجویز و مصرف منطقی دارو اظهار کرد: معتقدیم علی‌رغم همه تلاش‌های صورت گرفته، هنوز مصرف و تجویز دارو در کشور منطقی نشده و این موضوع دلایل متعددی دارد.


رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به ضروت تجویز و مصرف منطقی دارو گفت: معتقدیم قیمت داروها در ایران بالا نیست به شرط آن‌که پوشش صحیح بیمه‌ای داشته باشد.

وی ادامه داد: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، تقریباً حدود نیمی از داروها دارای تجویز و مصرف نامناسب هستند. در عین حال نیمی از بیماران نیز در مصرف صحیح داروها کوتاهی می‌کنند، این در حالی است که استفاده نامناسب از داروها می‌تواند منجر به هدر رفت منابع شود.

 

محمدی با اشاره به چالش‌های اصلی تجویز و مصرف منطقی دارو در کشور تصریح کرد: سازمان غذا و دارو در این زمینه کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو را تشکیل داده است و دستورالعمل‌های مربوطه نیز در این راستا تدوین شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین به اقدامات مرتبط با تامین پایدار دارو و آموزش‌های صورت گرفته در راستای تجویز و مصرف منطقی دارو در دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو از سال 1379 در کشور تشکیل شده است و هدف تشکیل این کمیته ارتقای سطح خدمات در حوزه دارو و ارائه الگوی صحیح مصرف داروها بوده است.

وی با بیا اینکه موضوع مصرف منطقی همیشه به معنای کم کردن مصرف نیست، بلکه در برخی موارد داروهایی که باید مصرف شود نیز به صورت صحیح مصرف نمی‌شوند.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تامین دارو به سختی در کشور انجام می‌شود و تامین نقدینگی، تامین مواد اولیه و جابجایی ارز نیز لذا امیدواریم با مجموعه اقدامات انجام گرفته، تجویز و مصرف دارو در کشور مدیریت شود.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها