۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۰
هشدار ! این سردرد‌ها را دارید ؟حتما به پزشک مراجعه کنید
بازدید:۱۶۱
متخصص مغز و اعصاب و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره علت سردرد گفت: سردرد یکی از شایع‌ترین علت‌های مراجعه به مراکز درمانی است، استرس، کم خوابی، گرسنگی، بیماری‌های مغز و اعصاب، بیماری‌های داخلی مانند فشارخون، دیابت و کم خونی می‌توانند از جمله دلایل سردرد محسوب شوند.
کد خبر : ۸۵۳۰۶
به گزارش مجله سلامت صد انلاین ،متخصص مغز و اعصاب و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره علت سردرد گفت: سردرد یکی از شایع‌ترین علت‌های مراجعه به مراکز درمانی است، استرس، کم خوابی، گرسنگی، بیماری‌های مغز و اعصاب، بیماری‌های داخلی مانند فشارخون، دیابت و کم خونی می‌توانند از جمله دلایل سردرد محسوب شوند.

محمدرضا معتمد بیان کرد: هر نوع التهاب و فشاری که در ساختمان‌های نواحی سر و گردن وجود داشته باشد، می‌تواند باعث سردرد شود، برای مثال درد‌های ناحیه گوش و حلق و بینی باعث سردرد می‌شوند، امروزه با روش‌های تشخیصی پیشرفته‌ای که وجود دارد، تعداد موارد ناشناخته سردرد، بسیار اندک است.

دکتر معتمد گفت: شایعترین سردردها، سردرد‌های اولیه هستند، سردرد‌های میگرنی و استرسی جزو این دسته از سردرد‌ها هستند. سردرد‌های میگرنی شایع‌ترین نوع سردرد هاست و سردرد‌های تنشی، با شیوع کمتر، در رتبه دوم شیوع سردرد‌های اولیه قرار دارند. استرس و تنش در سردرد‌های میگرنی موثر هستند، با اینکه سردرد‌های میگرنی و تنشی دو نوع سر درد شایع هستند، اما متاسفانه در بعضی افراد هر دو نوع سردرد میگرنی و تنشی وجود دارد، در این موارد حتما درمان هر دو نوع بیماری باید انجام گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سوال که تفاوت سردرد میگرنی و سردرد تنشی چیست، گفت: تفاوت‌های این دو نوع سر درد معمولاً در علائم آنهاست، سردرد‌های میگرنی غالبا ضربان دار و یکطرفه هستند و با علائمی مانند تهوع، استفراغ و همچنین با حالت گریز از نور و بوی تند همراهند و فعالیت روزمره فرد را دچار اشکال می‌کنند، اما سردرد‌های تنشی غالباً با استرس و عصبانیت ایجاد می‌شوند، حالت فشارنده و منگنه‌ای دارند و اغلب فعالیت روزمره فرد را دچار اشکال نمی‌کنند.

وی گفت: در بعضی از انواع میگرن، قبل از بروز سردرد، بیمار علائمی مانند خواب رفتگی صورت، دیدن تصاویری در میدان بینایی، حالت انحنای تصاویر و یا حتی درجاتی از اشکال در میدان بینایی را احساس می‌کنند، در بیماری میگرن، به این علائم اورا می‌گویند، بیماران میگرنی همراه با علائم اورا، این شانس را دارند که به محض بروز این علائم، از دارو‌هایی که مانع از پیشرفت سردرد می‌شود استفاده کنند.

دکتر معتمد در پاسخ به این سوال، که چه سردرد‌های باید جدی گرفته شوند، گفت: سردرد‌هایی که با کاهش سطح هوشیاری، تشنج، تب و عدم تعادل همراه هستند، نیاز به بررسی دارند در افرادی که به دنبال فعالیت‌های سنگین دچار سردرد شدید می‌شوند، باید مشکوک به پارگی آنوریسم شویم، سردرد شدید و ناگهانی که کمتر از یک دقیقه به اوج می‌رسد معمولاً با پاره شدن آنوریسم مغزی همراه است و باید سریعاً تحت بررسی قرار گیرد.

هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: مصرف مسکن‌ها زمانی توصیه می‌شود که علت سردرد مشخص شده باشد، در غیر این صورت، مصرف مسکن می‌تواند تابلوی بالینی سر درد را تغییر دهد و تشخیص سر درد را با مشکل روبرو کند. اگر بیمار تا ۴ نوبت سردرد در ماه داشته باشد، بهترین روش درمان توقف سردرد است، مصرف ضعیف‌ترین مسکن در زمان مناسب (به محض شروع سر درد) بسیار موثرتر از شروع دیر وقت قویترین مسکن هاست، اما اگر تعداد سردرد‌ها از چهار نوبت در ماه بیشتر باشد، بیمار باید با مصرف دارو‌های پیشگیری کننده همراه با رعایت سبک زندگی سالم، به کاهش تعداد و زمان سردرد‌ها کمک کند.

وی گفت از بهترین راه‌های کاهش سردرد، می‌توان به سبک زندگی سالم، خواب خوب و مناسب، غذای با کیفیت و سالم و پرهیز از عادات ناسالم (الکل و سیگار) اشاره کرد.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها