۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۵:۰۰
بازدید:۱۰۷
معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر عفونت‌های دندان و لثه را پیشگیری و درمان نکنیم بیماری‌هایی مانند قلب و عروق و حتی سرطان‌ها را ایجاد و یا تشدید می‌کند.
کد خبر : ۸۵۲۸۳

ارتباط بیماری‌های دهان و دندان با بروز بیماری‌های قلب و عروق و سرطان

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین، معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر عفونت‌های دندان و لثه را پیشگیری و درمان نکنیم بیماری‌هایی مانند قلب و عروق و حتی سرطان‌ها را ایجاد و یا تشدید می‌کند.


 دکتر حسین فرشیدی با مهم برشمردن «پویش کشوری سلامت دهان و دندان» اظهار کرد: پویش ملی سلامت با هدف ارتقای سواد سلامت و فرهنگ سازی در حوزه سلامت دهان و دندان از ۱۷ تا ۱۹ اردیبهشت ماه در حال برگزاری است.

وی افزود: در این پویش به دنبال ارتقاء سواد سلامت در حوزه سلامت دهان و دندان هستیم. بیماری‌هایی که در ناحیه دهان و دندان اتفاق می‌افتد زمینه ساز بسیاری از بیماری‌ها خواهد بود.

وی تاکید کرد: اگر عفونت‌های دندان و لثه را پیشگیری و درمان نکنیم بیماری‌هایی مانند قلب و عروق و حتی سرطان ها را ایجاد و یا تشدید می‌کند. اگر بتوانیم افراد جامعه را در سنین پایین و حتی قبل از مدرسه با بهداشت دهان و دندان آشنا کنیم، با آموزش‌های بسیار ساده مثل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان می توان از پوسیدگی دندان ها و بسیاری از بیماری‌های مزمن پیشگیری کرد.

فرشیدی، هدف از پویش سه روزه سلامت دهان و دندان را توجه بیشتر جامعه به بهداشت دهان و دندان عنوان و تاکید کرد که مردم می‌توانند با اقدامات بسیار ساده از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری کنند.

به اعتقاد معاون بهداشت وزارت بهداشت، اگر پوسیدگی دندان‌ها و عفونت‌های لثه در آحاد جامعه کاهش یابد می‌توان از بروز بسیاری از بیماری های مهم و مزمن پیشگیری کرد بنابراین به دنبال این هستیم تا متوسط دندان پوسیده در عموم جامعه کاهش یابد و برای رسیدن به این مهم نیازمند فرهنگ سازی و اقدامات پایه‌ای از سنین پایین هستیم.

فرشیدی گفت: بر این باوریم که توجه به بهداشت دهان و دندان و آموزش درست مسواک زدن در جامعه کمرنگ تر شده است از این حیث با این پویش درصدد هستیم که یکبار دیگر اهمیت این موضوع را یادآوری کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت یادآور شد: امروز از آمار بالای پوسیدگی دندان‌ها در جمعیت برخوردار هستیم چرا که تا درد ایجاد نشود به پزشک و دندان پزشکی مراجعه نمی کنیم بنابراین باید جامعه‌ را به سمت پیشگیری در حوزه بهداشت دهان و دندان ترغیب کنیم.

21458/خ
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها