۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۰
بازدید:۱۲۰۲
آسپرینِ مخصوص کودکان گاهی برای افرادی که دچار حمله قلبی شده‌اند تجویز می‌شود. اما گروه آسیب‌پذیر دیگری هم هست که می‌تواند در صورت تشخیص و با صلاحدید پزشک متخصص از مزیت‌ دُز کم این دارو بهره‌مند شود: زنان بارداری که در معرض خطر «پره اکلامپسی» Pre-eclampsia قرار دارند.
کد خبر : ۸۵۰۹۷

یک مزیت دیگر آسپرین

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، آسپرینِ مخصوص کودکان گاهی برای افرادی که دچار حمله قلبی شده‌اند تجویز می‌شود. اما گروه آسیب‌پذیر دیگری هم هست که می‌تواند در صورت تشخیص و با صلاحدید پزشک متخصص از مزیت‌ دُز کم این دارو بهره‌مند شود: زنان بارداری که در معرض خطر «پره اکلامپسی» Pre-eclampsia قرار دارند.


 پره اکلامپسی، یکی از بیماری‌های دوران بارداری است که با فشار خون بالا و آسیب اندامی مشخص می‌شود و علائم آن شامل تورم، افزایش وزن ناگهانی و سردرد است و به مسومیت حاملگی نیز شناخته می‌شود.

از هر ۲۰ زن باردار در ایالات متحده یک زن در معرض این بیماری قرار دارد. پره اکلامپسی، یکی از عوامل مرگ مادران باردار به‌شمار می‌رود.

به گزارش نیویورک تایمز، بسیاری از زنان باردار درباره این بیماری و راه‌های درمان یا کنترل آن اطلاعات کمی دارند.

گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده از ۱۰ سال پیش به زنانی که در معرض خطر پره اکلامپسی قرار دارند توصیه می‌کنند تحت نظر پزشک از هفته دوازدهم بارداری آسپرین بچه مصرف کنند. این گروه ویژه، هیاتی بانفوذ از کارشناسان‌ هستند که دستورالعمل‌های همگانی سلامت صادر می‌کنند.

کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان با حمایت از این توصیه اعلام کرده است آسپرین با دز پایین که تحت نظر پزشک تجویز می‌شود به احتمال زیاد عوارضی ندارد و بهترین زمان برای شروع مصرف آن قبل از هفته شانزدهم بارداری است، اگرچه می‌توان آن را دیرتر هم شروع کرد.

افرادی که در بارداری قبلی‌شان دچار پره اکلامپسی شده‌اند، زنانی که دو قلو، سه قلو یا چند قلو باردارند، افرادی که به بیماری کلیوی، بیماری خودایمنی، دیابت نوع ۱ یا ۲ مبتلا هستند، همچنین زنانی که فشار خون بالای مزمن دارند، با خطر ابتلا به پره اکلامپسی مواجه‌اند.

به گزارش ایندیپندنت، پژوهش‌ها نشان می‌دهد مصرف آسپرین بچه با دز کم می‌تواند خطر ابتلا به پره اکلامپسی را تا ۱۵ درصد و خطر زایمان زودرس را تا ۲۰ درصد کاهش ‌دهد. این دارو همچنین خطر محدودیت رشد داخل رحمی را تا ۱۸ درصد کم می‌کند.

متخصصان با اشاره به خطرات خوددرمانی و مصرف خودسرانه داروها تاکید می‌کنند که مصرف هر نوع دارویی شامل آسپرین باید حتما تحت نظر پزشک و با توصیه متخصصان انجام شود.

21458/غ
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها