آخرین اخبار
۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۰
میخواهید در چشم همه خوشگل و زیبا دیده شوید؟ این دعا باعث زیبایی شما میشود
بازدید:۲۴۵
آیا تا کنون به دنبال دعایی برای زیباتر شدن چهره و صورت خود بوده اید؟ و یا اسلام ذکر و دعایی را پیشنهاد کرده است که به زیباتر شدن چهره انسان کمک کند؟ پاسخ آری است.در آیات قرآن و احادیث پیشوایان دینی، دعاهایی وجود دارد که مخصوص زیبایی صورت و جذابیت چهره می باشد.
کد خبر : ۸۴۸۰۲

اعمال و دعاهای زیبایی چهره و جذابیت معنوی

آیا تا کنون به دنبال دعایی برای زیباتر شدن چهره و صورت خود بوده اید؟ و یا اسلام ذکر و دعایی را پیشنهاد کرده است که به زیباتر شدن چهره انسان کمک کند؟ پاسخ آری است.در آیات قرآن و احادیث پیشوایان دینی، دعاهایی وجود دارد که مخصوص زیبایی صورت و جذابیت چهره می باشد.

از دیدگاه اسلام زیبایی به دو مفهوم زیبایی مادی و زیبایی معنوی تقسیم می شود و اسلام بیشتر بر روی زیبایی معنوی تاکید می کند اما انسان را به کسب زیبایی مادی هم تشویق می کند. زیبایی معنوی چهره با اعمالی مانند نماز و دعا حاصل می شود و زیبایی مادی و ظاهری چهره نیز به صورت طبیعی به وسیله امور مادی به دست می آید.

یکی از اعمال دیگر برای زیبایی معنوی چهره، خواندن نافله شب است که در روایات بسیاری برای زیبایی صورت و نیکویی چهره خواندن آن سفارش شده است. امام صادق(ع) در این باره می فرمایند:نماز شب ، صورت را نورانی می کند.

علاوه بر این به نقل از پیامبر اکرم(ص)، خواندن دعای «اللهم حسّن خلقی وخلقی» برای زیبا شدن مفید است.

بر این اساس، پاسخ به سؤال ذکر شده در قسمت بالا را می توان در چند بخش ارائه کرد:

مفهوم زیبایی در قرآن و احادیث

در قرآن کریم و احادیث، از مفهوم «زیبا و زیبایی»، به «حُسن» و «جمال و جمیل» تعبیر شده است؛ «حُسن»، یعنی زیبائی ، نیکوئی و یا هر چیزی که شادی آور و خوش آیند باشد.(أنوار العرفان فی تفسیر القرآن، ج ‌6، ص 412- 413)

حسن و جمال به یک معنا هستند؛( التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج2 ، ص 109)

اما «جمال و جمیل» به معنای زیبایی کثیر و زیاد است. ( قاموس قرآن، ج 2، ص 52)

این کلمه ها در قرآن کریم، به صورت های مختلف (مانند مصدر و اسم) به کار برده شده و زیبایی به این معنا مورد مدح و ستایش قرار گرفته است؛ مانند:«... قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً...»:به مردم نیک بگویید. ( بقره، 83)

«فیهِنَّ خَیْراتٌ حِسان»:و در آن باغ های بهشتی، زنانی نیکو خلق و زیبایند. (الرحمن، 70)

«إِنْ تَمْسَسْکُمْ حَسَنَة...»:اگر نیکی به شما برسد، آن ها را ناراحت می‌کند. ( آل عمران، 120)

«فَاصْبِرْ صَبْراً جَمیلاً»:پس صبر کن صبر نیکو. (المعارج، 5)

صبر جمیل، به معنی شکیبایی زیبا و قابل توجه است، همچنین به معنای صبر و استقامتی است که تداوم داشته باشد، یأس و نومیدی به آن راه نداشته باشد و توأم با بی تابی ، جزع، شکوه و آه و ناله نباشد. (مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج 25، ص 17)

خلاصه این که این کلمات، در معنای مثبت و نیکو به کاربرده شده و دارای پیام سرورآور و خوشایند برای بندگان خدای متعال است.

بررسی زیبایی از جنبه معنوی

روایات بسیاری از پیامبر اکرم (ص) و امامان معصوم (ع) وجود دارد که در مورد زیبایی معنوی و باطنی و چگونگی ایجاد این زیبایی سخن گفته اند. در این بخش از نمناک به برخی از این روایات اشاره می شود:

پیامبر اکرم (ص) فرمودند:هر کس نماز شب بخواند، چهره اش در روز نیکو می شود. ( تهذیب الاحکام، ج 2، ص 119، ح 217)

امام علی (ع) فرمودند:زیبایی مؤمن، به تقوا و ورع او است.(غررالحکم، ص 269، ح 5862)

امام علی (ع) فرمودند:زیبایی انسان، در بردباری او است. (غررالحکم، ص 285، ح 6392)؛ زیرا بردباری، آن آرامشی که به روح انسان می دهد، اخلاق و رفتار انسان را در برابر مشکلات و بلاها زیبا و نیکو می کند.

امام علی (ع):«... نماز، نورانیت صورت است...». (جامع الاخبار، ص 72)

امام حسن عسکری (ع) فرمودند:زیبایی عقل، زیبایی باطنی (معنوی) انسان است. (بحارالانوار، ج 1، ص 95، ح 37)

امام صادق (ع):«نماز شب، صورت را نورانی می کند». (وسائل الشیعه، ج 8، ص 151- 152، ح 10278)

بررسی زیبایی از جنبه مادی

در احادیث و روایات، علاوه بر زیبایی معنوی، به زیبایی ظاهری و مادی هم اهمیت داده شده است که از طریق روشهای مادی حاصل می شود. عوامل مختلفی در زیبایی مادی صورت تاثیر گذار هستند.در برخی از روایات به مواردی که چهره انسان را زشت می کند نیز اشاره شده است:

1. امام صادق (ع):«گرفتن مو از بینی، باعث زیبایی چهره است». (الکافی، ج 6، ص 488)

. امام علی (ع) از پیامبر اکرم (ص) نقل کردند:«برادرم عیسی (ع) به شهری عبور نمود که در آن مرد و زنی‌ فریاد می‌کردند، حضرت به آنها فرمود:شما را چه می‌شود و چرا فریاد می‌کنید؟ آن مرد عرض کرد:ای پیامبر خدا، این همسر من است و هیچ بدی هم ندارد بلکه زنی است صالحه ولی در عین حال دوست دارم از او جدا شوم. حضرت عیسی (ع) فرمود:به هر حال بگو چه نقصی در او است که می‌خواهی از وی جدا شوی؟ آن مرد عرضه داشت:بدون این که پیر شده باشد صورتش شکسته و فرسوده شده. حضرت به آن زن فرمود:ای زن دوست داری طراوت صورتت به تو برگردد؟ آن زن عرضه داشت:آری. حضرت فرمود:هر گاه غذا تناول می‌کنی، زنهار پیش از سیر شدن از آن دست بکش؛ زیرا طعام وقتی در شکم و معده زیاد شد طراوت و نشاط صورت را می‌برد. زن به این دستور عمل نمود، طراوت صورتش دوباره بازگشت». (علل الشرایع، ترجمه ذهنی تهرانی، سید محمد جواد، ‌ج 2، ص 590- 591)

3. امام صادق (ع) فرمودند:حناء بوی بد را از بین می‌برد، چهره را شاداب و با طراوت می‌کند، دهان را خوشبو می‌سازد، فرزندان آدمی را زیبا و خوش سیما می‌کند. (الکافی، ج 6، ص 484)

5. امام صادق (ع) فرمودند:« گلابی چهره را زیبا کند».(بحارالانوار، ج 63، ص 170) همچنین فرمودند که گیاه کاسنی، چهره را زیبا می کند. ( بحارالانوار، ج 63، ص 208)

4. در روایتی از امام موسی کاظم (ع) نقل شده است که شستن سر با گِل سرشور، چهره را زشت می کند. (علل الشرایع، ج 1، ص 292)

این اذکار و اعمال مربوط به زیبایی معنوی است و نمی توان تنها با خواند دعا و ذکر، چهر انسان را تغییر داده و زیباتر کرد.

دعا و اعمال مجرب برای زیبایی و نورانی شدن چهره

برای زیبا شدن صورت و شفافیت پوست، بهتر است که به طور دائم وضو داشته باشید. برای زیبا شدن چهره ، پس از هر نماز دستهای خود را به حالت دعا بالا برده و به حالت دعا، چهارده مرتبه ذکر شریف (یا جمیل) را بخوانید و سپس دستهایتان را به صورت خود بکشید. تکرا و مداومت این عمل موجب زیبایی چهره می شود.

برای زیاد شدن نور صورت و نور باطن ، روزانه چهل و یک مرتبه این ذکر شریف را بخوانید و بر تکرار آن مداومت ورزید.

یا حی یا قیوم یا من لا اله الا انت

اعمال زیبا شدن چهره :

 •     داشتن تواضع
 •     خارج شدن از ذلت معصیت خداوند به سود اطاعت او
 •     داشتن تقوای الهی
 •     فرو بردن خشم
 •     یاس از مردم و ناامیدی از آنها
 •     حفظ کردن زبان
 •     انصاف دادن در برخورد با مردم
 •     عطا کردن به کسی که ما را محروم کرده است.
 •     داشتن قناعت
 •     داشتن توکل
 •     ایجاد پیوند با کسی که از انسان بریده است.
 •     صبر بر مصیبت
 •     گذشت از خطاکار و ظلم ظالم
 •     شجاع بودن
 •     جهاد در راه خدا
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها