۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۶:۲۸
اگر همیشه احساس می کنید  پوستتان می خارد ، بخوانید
بازدید:۴۱۷
صد آنلاین | تیروئید ، عفونت و مشکلات کبدی همگی می توانند منجر به خارش بدن شوند خارش گاهی اوقات توسط عوامل محیطی مثل آلرژی به دارو یا گیاه ایجاد می شود.
کد خبر : ۸۴۶۸۳

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین ، آیا همیشه احساس می کنید که پوستتان می خارد؟ خارش پوست یک مشکل شایع است که بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و بسته به شدت آن, می تواند باعث آزار شدید در فعالیت های روزانه و خواب شما شود. خارش نشانه یک بیماری زمینه ای است که می تواند میزانش از خفیف تا شدید متفاوت باشد.

 

 

 

اگر همیشه احساس می کنید  پوستتان می خارد ، بخوانید

 خارش ممکن است خود را با مشهودی از قبیل گزش حشرات, اگزما و درماتیت آلرژیک بروز دهد. در مورد گزش حشرات یا پشه, نیش یک واکنش پوستی ایجاد می کند که باعث قرمزی و ورم همراه با خارش شدید در ناحیه متاثر می شود.

به طور مشابه, افرادی که اگزما و یا درماتیت تماسی آلرژیک دارند, مستعد ابتلا به عود هستند که با پیشرفت خارش در منطقه مبتلا مشخص می شوند. از آنجا که علائم خارش معمولاً بلند مدت است, افراد مبتلا به چنین بیماری های پوستی یاد می گیرند که با استفاده از کرم و پماد, با خارش زندگی کنند با این وجود، علت خارش ممکن است کاملا مبهم باقی بماند .

اگر احساس خارش همراه با جوش یا هر نشانه قابل مشاهده نشانه ای از تحریک پوست نباشد ، در غیاب علائم جسمانی, رسیدن به یک تشخیص قطعی مشکل می شود. به طور مشابه, در غیاب تشخیص درست, ممکن است پزشک تشخیص دهد که کدام گزینه برای درمان مناسب است.

اصلا این خارش چیست؟
خارش پوست, یک شکایت نسبتاً شایع است که می تواند شدت, مدت و بسامد متفاوتی داشته باشد.خارش معمولاً به صورت یک واکنش دفاعی طبیعی به هر نوع سوزش پوست تنظیم می شود.

این حس سوزش می تواند یا محدود یا متعلق به یک ناحیه خاص از پوست باشد یا کل بدن را به صورت کلی در خود بگیرد.اپیدرم یا لایه سطحی پوست به عنوان یک مانع حفاظتی علیه محرک های محیطی هستند.

حتی کوچک ترین اختلال یا نقض در این پوشش محافظ، سیستم ایمنی ما را در عمل تحریک می کند.برای مقابله با منشا سوزش, سلول های پوست با آزاد کردن یک ماده شیمیایی التهابی بنام هیستامین پوشش می گیرند که منجر به شروع خارش می شود.

در نتیجه, گیرنده های پوست ما پیامی را به مغز می رسانند که ما را به ایجاد خارش ترغیب می کند.
علل خارش بدن:
پوست به عنوان مانعی برای محافظت از داخل بدن عمل می کند با سلول های ویژه سیستم ایمنی که می تواند بدن و پوست را از ویروس ها, باکتری ها و دیگر تهدیدات پنهان محافظت کند, پر می شود و همانطور که در بخش سلامت نمناک توضیح داده شده است وقتی سلول های پوست هر نوع ماده مشکوک را تشخیص می دهند, یک واکنش ایجاد می کنند که باعث التهاب ناحیه می شود.

متخصصان پزشکی به این التهاب به عنوان درماتیت اشاره می کنند، که می تواند منجر به خارش شود. سلول های ایمنی می توانند به چیزی واکنش دهند که پوست را لمس کند, یک عفونت کامل بدن یا بیماری.
برخی جوش ها قرمز, دردناک و تحریک کننده هستند، در حالی که برخی دیگر می توانند منجر به تاول و یا تکه شدن پوست شوند.

خارش یک علامت شایع برای بسیاری از شکایات پوستی است. پوست می تواند روی بدن یا فقط در نواحی خاص خارش پیدا کند.

در اینجا برخی علل خاص خارش بدن، عبارتند از:
پوست خشک:

پوست خشک یکی از شایع ترین علل خارش پوستی است. اگر کسی جوش های قرمز روشن را نبیند یا متوجه تغییر ناگهانی پوست آن ها نشود, پوست خشک عامل احتمالی است.

عوامل محیطی که می توانند منجر به خشک شدن پوست شوند، شامل هوای گرم و سرد با رطوبت پایین هستند. شستن بیش از حد می تواند باعث خشک شدن پوست شود.

این مشکل می تواند بر هر گروه سنی تاثیر بگذارد, اما با افزایش سن افراد, پوست آن ها نازک تر و خشک تر می شود.زدن مرطوب کننده خوب معمولاً می تواند به ترمیم پوست خشک کمک کند.

پوست شدیداً خشک می تواند یک علامت هشدار دهنده برای درماتیت باشد, بنابراین لازم است که یک متخصص پوست برای کمک به نجات و حفظ شرایط بدتر شدن آن تجویز کند.

علائم و نشانه های معمول پوست خشک شامل این موارد است:

پوست خشن, فلس دار و پوسته پوسته شده
خارش شدید
ظاهر پوست خاکستری یا بنفش در افرادی با پوست تیره تر
ترک های پوستی که مستعد خونریزی هستند
پوسته یا لبهای ترک خورده
مهم است که به دنبال کمک برای درمان پوست خشک باشید، زیرا ترک پوست می تواند اجازه ورود میکروب ها را بدهد. وجود این میکروب ها در درون پوست می توانند باعث عفونت شوند.

لکه های قرمز و زخم روی پوست اغلب نشانه اولیه عفونت احتمالی هستند.

یک متخصص پوست ممکن است یک مرطوب کننده ویژه برای اعمال در طول روز یا یک داروی موضعی برای اعمال مستقیم به پوست تجویز کند.

اگزما:

اگزما و یا درماتیت آتوپیک، شایع ترین علت جوش پوستی در کودکان است. اگزما از هر 5 نوزاد، بر یک نوزاد تاثیر می گذارد، اما تنها از هر 50 کودک بالغ، بر یکی تاثیر می گذارد.

علت آن به نشتی پوستی مربوط می شود، باعث می شود که منطقه خشک شود و در معرض خطر سوزش و التهاب قرار گیرد.در چنین مواقعی، حفظ رطوبت پوست ضروری است.

اگزما اغلب اوقات در طول زمان بهبود می یابد.افراد دارای اگزما باید مراقب باشند، چون آن ها در برابر عفونت های پوستی آسیب پذیرتر هستند.

آلرژی:

سوزش و واکنش های آلرژیکی می توانند موجب خارش پوست شوند.درماتیت تماسی وقتی رخ می دهد که پوست با یک آلرژن تماس مستقیم داشته باشد.

نتیجه آلرژی پوستی یک جوش های قرمز است که می تواند شامل حباب های کوچک یا برامدگی هایی باشد.جوش زمانی رخ می دهد که پوست در تماس با آلرژن باشد, ماده ای که سیستم ایمنی به آن حمله می کند.

اغلب, یک تاخیر زمانی بین تماس با آلرژن و در زمان بروز جوش وجود دارد.لمس لباس ها, حیوانات خانگی, مواد شیمیایی, صابون و مواد مانند مسمومیت غذایی و یا مواد آرایشی می تواند باعث واکنش های آلرژیکی شود.

آلرژی نیکل بسیار رایج است. زمانی که یک فرد با جواهری تماس دارد که حاوی مقدار کمی از نیکل است, آن ها مممکن است پوست قرمز, پر برامدگی, خارش و تورم پوستی را در نقطه تماس ایجاد کنند.

برای یک فرد با یک واکنش آلرژیک به یک ماده خاص, یکی از ساده ترین کارها این است که از آن محصول یا ماده اجتناب کند. کرم های غیر تجویزی و یا کرم های پزشکی به از بین بردن یک جوش کمک می کنند.

کهیر:

کهیر ، نوعی التهاب پوست است که به وسیله رهاسازی یک ماده شیمیایی در بدن به نام هیستامین ایجاد می شود. این انتشار منجر به نشت رگ های کوچک خون می شود که باعث تورم پوست نیز خواهد شد.

دو نوع کهیر وجود دارد:

کهیرهای حاد:

این مشکل معمولاً بعد از تماس با یک محرک آلرژیک, مانند غذا یا دارو, رخ می دهد. عوامل غیر آلرژیکی, مانند هوای گرم یا سرد, تابش آفتاب یا ورزش نیز می توانند به عنوان محرک عمل کنند.

کهیرهای مزمن:

محرکه ای خاص باعث این نمی شوند, که می توانند به تست های آلرژی کمک کنند. آن ها می توانند ماه ها و یا حتی سال ها دوام بیاورند.کهیر می تواند خارش ناراحت کننده ای ایجاد کند و دردناک باشد, اما مسری نیستند. کهیرها در حدود 20 درصد از مردم در برخی از نقاط زندگیشان رخ می دهد.

گزش حشرات:

گزش حشرات اغلب باعث شعله ور شدن پوست فرد می شود و منجر به ایجاد التهاب نیز خواهد شد. گزش پشه و عنکبوت یک علامت گاز کوچک ایجاد می کند، که توسط لکه قرمز بر روی پوست احاطه شده است. این نیش باید ظرف 7-14 روز از بین برود.

گاز گرفتن از حشرات و کنه ها ممکن است جوش بزرگ تری ایجاد کند و می تواند باعث ایجاد خارش در سراسر بدن شود. اگر یک فرد دچار هجوم حشرات شود, باید تمام مبلمانش را از بین ببرد و اتاق را کاملاً با حساس تمیز کند.

روان شناسی:

ممکن است افراد احساس خارشی کنند که علت فیزیکی ندارد. برخی از مشکلات بهداشت روانی می تواند باعث شود فرد احساس کند که پوستشان در حال خزیدن است که نیاز به خارش دارد.خاراندن بیش از حد می تواند منجر به آسیب پوستی شود.

خارش اجباری ممکن است در نتیجه شرایط زیر باشد:

افسردگی
تنش
اختلال وسواس اجباری

علل دیگر خارش بدن:
خارش نیز می تواند به انگل هایی نظیر کرم های مضر، حشرات مانند بستر، پشه، یا شپش مرتبط باشد. عفونت های قارچی مثل پای ورزشکاران نیز می تواند باعث خارش بین و اطراف انگشتان پا شود.

پوست خارش دار نیز می تواند ناشی از مشکلات پزشکی جدی تر باشد.اختلالات عصبی ناشی از دیابت، اعصاب فشرده و زونا می توانند موجب خارش شدید شوند.

پزشکان ممکن است به خارش اورمیک به عنوان خارش کلیوی یا بیماری مزمن کلیه - خارش مرتبط اشاره کنند و انطور که در بخش سلامت نمناک گفته ایم اورمیا یک سندرم است که وقتی کلیه ها به شدت آسیب می بیند و نمی تواند سموم را از بدن فیلتر و دفع کند، رخ می دهد.

با اورمیا، خارش در شب بدتر می شود. این بیماری عموماً بر کمر، بازوها و شکم تاثیر می گذارد.

پسوریازیس:

یک بیماری پوستی که منجر به لکه های قرمز، پوسته پوسته و سفید پوست می شود که با ظاهری نقره ای پوشانده شده است.

شوره سر:

یک بیماری پوستی معمولی که باعث خشک شدن تکه های پوست سفید یا خاکستری پوست می شود تا در پوست سر و یا مو ظاهر شود.

فولیکولیت :

یک بیماری پوستی که توسط کیسه های ترشحی مو ایجاد می شود.

خارش گاهی اوقات توسط یک عامل بازدارنده، آزاردهنده یا دیگر عوامل محیطی ایجاد می شود که شامل موارد زیر می شود:

مواد آرایشی مانند مواد نگهدارنده، رایحه، رنگ مو و لاک ناخن،
برخی از فلزات، از قبیل نیکل یا کبالت در جواهرات
لاستیک از جمله لاتکس،به خصوص رنگ و رزینی که در آن ها وجود دارد
برخی از گیاهان - مانند گل داودی، آفتابگردان، نرگس زرد، لاله و پامچال
آلرژی به غذاهای خاص یا انواع دارو (برای مثال، آسپرین و گروهی از داروها که اوپیود نامیده می شوند)
عرق سوز :

جوش خارشی که در شرایط آب و هوای گرم و مرطوب بوجود می آید.

آفتاب سوختگی:

آسیب آفتاب سوختگی پوست ناشی از قرار گرفتن اشعه ماورا بنفش (UV)

کرم های رشته ای:

انگل های کرم کوچک که امعا و روده انسان ها را آلوده می کنند و می توانند باعث خارش در کف آن شوند.

تریکوموناس واژینال:

یک انگل کوچک که سبب انتقال عفونت های جنسی (STI) به نام تریکوموناس می شود.

عفونت:

خارش ممکن است نشانه ای از عفونت باشند، مانند:

آبله مرغان یا عفونت ویروسی دیگر
پاهای ورزشکاران - یک عفونت قارچی که باعث خارش بین انگشتان پا می شود.
عفونت قارچی: عفونت قارچی که باعث ایجاد یک جوش های حلقه مانند در پوست می شود و می تواند باعث خارش پوست سر شود .
عفونت واژینال یا برفک که می تواند منجر به خارش در و اطراف اندام های جنسی شود

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها