۲۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۵
بازدید:۲۳۷
گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی شدت و دوره ابتلا به آلرژی را افزایش داده است.
کد خبر : ۸۱۲۵۵

چرا حساسیت بهاری امسال تشدید شده است؟

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین، گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی شدت و دوره ابتلا به آلرژی را افزایش داده است.


بهار با همه زیبایی و طراوتی که همراه می‌آورد، برای برخی افراد آغاز عذاب و دردسر می‌شود، وقتی همراه با آن مشکلاتی چون خارش چشم‌ و آبریزش بینی و سرازیر شدن اشک و عطسه‌های مداوم هم از راه می‌رسند.

به هر نحو که نگاه کنیم، می‌بینیم اوضاع بدتر شده است. کارشناسان هم بر این موضوع اتفاق نظر دارند که تعداد بیشتری از مردم به ذرات محرک معلق در هوا، مانند گرده‌ها و کپک‌ها آلرژی پیدا می‌کنند، علائم آلرژی‌ها شدیدتر شده‌اند و دوره‌های آلرژی هم از قبل طولانی‌ترند.

به گزارش سی‌ان‌ان، حتی اگر آلرژی فصلی هم نداشته‌ باشید احتمالا افزایش حجم گرده را احساس می‌کنید. چنانکه پژوهش‌ها نیز نشان می‌دهند، گرده گل‌ها و گیاهان حتی اگر راه‌های هوایی‌ را ملتهب نکنند، سیستم ایمنی بدن را مختل می‌کنند. بنابراین اگر از قبل با این عارضه دست‌ به گریبان بوده‌اید، بدانید که تنها نیستید.

تغییرات اقلیمی چقدر مقصرند؟
دانشمندان می‌گویند آلرژی‌های فصلی تشدید شده‌اند و در کنار ابتلای گسترده‌تر به بیماری‌های عفونی، از اولین موج آثار پیش‌بینی‌شده تغییرات اقلیمی بر سلامتی به شمار می‌روند که هشدارهای جهانی بر آن تاکید می‌کنند.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که با گرم شدن آب‌وهوا، مناطق رشدونمو گیاهان در ایالات متحده در حال تغییرند و این به گیاهان و درختان امکان می‌دهد محدوده‌ رشدشان را گسترش دهند. از طرفی افزایش دما موجب می‌شود گیاهان و درختان زودتر و به مدت طولانی‌تری شکوفا باشند و فصل گرده‌افشانی را طولانی‌تر کنند. افزایش بارندگی هم به این معنی است که درختان موقع شکوفه‌دادن گرده بیشتری در هوا آزاد می‌کنند. رعدوبرق‌های بیشتر نیز باعث ترکیدن دانه‌های گرده‌ می‌شوند که تحریک بیشتر و بدتر شدن علائم را به دنبال دارد.

شواهدی هم وجود دارد که نشان می‌دهد افزایش دی‌اکسید کربن در جو گرده‌ها را نیز قوی‌تر می‌کند.

متخصصان آلرژی پیوسته در حال تحقیق درباره این مشکل‌اند.

بر اساس مشاهدات دکتر جوزف اینگلفیلد، متخصص آلرژی از کارولینای شمالی، در طول سه دهه گذشته، آلرژی‌های بهاری هر سال زودتر شروع شده‌اند. او می‌گوید این دومین سال متوالی است که در این منطقه باران زیاد می‌بارد، اما برف نمی‌بارد و همین الگوی آب‌وهوایی متفاوت به غلظت بیشتر گرده‌های بهاره منجر می‌شود. به گفته او در ماه فوریه میزان گرده‌ها زیاد بود که غیرعادی است.

بررسی‌های او نشان می‌دهد که آلرژی‌های بیمارانش شدیدتر از همیشه شده و برای کنترل آن به داروهای بیشتری نیاز است.

اما متخصصان می‌گویند که مشکل به همین‌جا ختم نمی‌شود و تعداد مواد آلرژی‌زا مختلف (آلرژن‌ها) که افراد به آن‌ها حساسیت دارند، نیز طی ۲۵ سال گذشته دو برابر شده است.

21458/غ

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها