آخرین اخبار
۲۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۲:۳۰
بازدید:۲۶۳
این روزها اطراف‌مان پر از خبرهای بد؛ از بلاهای طبیعی گرفته تا خبرهای جنگ و عملیات‌های تروریستی، شده است. جریان بی‌وقفه این اخبار، سلامت جسم و روان بزرگسالان را به خطر می‌اندازد، چه برسد به اینکه کودکان در معرض حجم بالای این نوع اخبار قرار بگیرند.
کد خبر : ۸۱۲۱۷

واکسینه کردن کودکان در برابر اخبار بد

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین، این روزها اطراف‌مان پر از خبرهای بد؛ از بلاهای طبیعی گرفته تا خبرهای جنگ و عملیات‌های تروریستی، شده است. جریان بی‌وقفه این اخبار، سلامت جسم و روان بزرگسالان را به خطر می‌اندازد، چه برسد به اینکه کودکان در معرض حجم بالای این نوع اخبار قرار بگیرند.


متاسفانه ما بزرگترها بیشتر مواقع فراموش می‌کنیم که از کودکان خود در برابر اثرات منفی این حوادث محافظت کنیم. اما چگونه می‌توانیم از این نظر مراقب کودکان خود باشیم؟

کودکان، به‌ویژه کودکان در سن پیش‌ از مدرسه، در برابر حوادث ناگوار، بسیار حساس هستند. آنها همیشه به این فکر می‌کنند که ممکن است همان اتفاق‌های بد برای آنها و خانواده‌شان هم رخ دهد.

البته نوزادان و کودکان نوپا در معرض تهدیدات جسمی و روانی اخبار بد قرار ندارند. کودکان کمی بزرگتر که نسبت به اطراف‌شان به اندازه کافی آگاهی کسب کرده‌اند، این اخبار بد را به خود جذب می‌کنند و بسیار نگران می‌شوند.

با وجود اخبار تکان‌دهنده‌ای که اطراف‌مان را پر کرده است، باید گفت که هنوز هم می‌توانیم از کودکان خود در برابر آنها مراقبت کرده و اجازه ندهیم اثرات منفی این اخبار روح و روان آنها را آزار دهد.

با روش‌های زیر می‌توانید سلامت جسمی و روحی کودک‌تان را حتی در این دنیای پرتنش حفظ کنید.

۱. شنیدن اخبار را محدود کنید
تا جایی‌که می‌توانید اجازه ندهید کودک‌تان، به‌ویژه اگر کمتر از ۱۰ سال سن دارد، به تماشای خبرهای تلویزیون بنشیند. زمانی‌که خبر بدی می‌شنوید، در مورد آن جلوی کودکان‌تان صحبت نکنید و حتی‌المقدور در حضور کودک، به تماشا یا شنیدن برنامه‌های خبری مشغول نشوید.

اما از طرفی نباید طوری رفتار کنید که کودک احساس کند شما در حال مخفی‌کاری هستید. مطمئن باشید که مخفی‌کاری در این دوران غیرممکن است و سرانجام او به اخبار دست پیدا می‌کند. در واقع وقتی سعی می‌کنید چیزی را از او مخفی کنید، او را بیشتر می‌ترسانید و کودک احساس می‌کند در خطری بسیار جدی قرار دارد.

به جای این کار می‌توانید در مورد موضوع رخ داده با او «به تناسب سن او» صادقانه صحبت کنید. البته اخبار را با جزئیات برای او بازگو نکنید یا در مورد آنها دروغ نگویید. این کار باعث ترس و نگرانی بیشتر کودک می‌شود.

۲. کنار آنها باشید
موقع تماشای اخبار از تلویزیون، کنار کودک‌تان باشید و به او کمک کنید تا موضوعاتی را که می‌شنود به‌درستی درک کند و اگر دچار ترس و نگرانی شدند، او را مطمئن کنید که قرار نیست آن اتفاق‌های بد هم برای او رخ دهد.

همچنین به کودک‌تان اجازه دهید از احساساتش با شما صحبت کند. در این صورت می‌توانید به او بیاموزید که چگونه احساسات خود را کنترل کند. این گفتگوهای باارزش کمک می‌کند تا علاوه بر اینکه کودک بتواند احساسات خود را مهار کند، هوش احساسی او هم تقویت شود.

۳. همه خبرها بد نیستند
به کودک‌تان بگویید که معمولا در اخبار رسانه‌های گروهی، از حوادث و هر اتفاق ناخوشایندی که رخ می‌دهد، صحبت می‌شود. در برنامه‌های خبری معمولا از قدرت‌ها و شهامت‌های افراد و خبرهای خوبی که ممکن است پیش بیاید، بسیار کم گفته می‌شود. این بدین معنا نیست که در دنیا فقط حوادث بد است. اگر خوب به اطراف خود دقت کنیم، می‌توانیم نمونه‌های زیادی از رویدادهای خوب را بیابیم. بدین ترتیب کودک احساس نمی‌کند روی آتش زندگی می‌کند و ممکن است روزی گرفتار فاجعه‌ای شود.

۴. به کودک احساس امنیت بدهید
بیشتر کودکان با شنیدن خبرهای بد به شدت ناراحت و نگران می‌شوند. در این‌گونه مواقع باید با کودک‌تان در مکانی که او احساس آرامش می‌کند، بنشینید و از او بخواهید از احساسش صحبت کند. در این گفتگوها می‌توانید به او یاد دهید با حالات روحی پر از اندوه خود چگونه کنار بیاید و احساسات بد خود را مهار کند. حتی می‌توانید نمونه‌هایی از وضعیت بد روحی خود در گذشته برای او بیاورید و به او نشان دهید که چگونه از پس آن وضعیت برآمدید.

۵. با نوعی بازی یا فعالیت جدید، حواس کودک‌تان را پرت کنید
اگرچه نمی‌توانید تمام اخبار بد را دور نگهدارید، می‌توانید با نوعی بازی یا فعالیت جدید، حواس کودک‌تان را به موضوعی دیگر معطوف کنید. در ضمن با این کار زمان نشستن جلوی تلویزیون را به حداقل می‌رسانید. حتی می‌توانید بعد از شنیدن خبرهای بد، برای بهتر کردن روحیه کودک‌تان، همراه او بازی کنید. بدین ترتیب او متوجه می‌شود که دنیا همیشه ترسناک و خطرناک نیست.

21458/خ

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها