۲۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۵
بازدید:۲۹۵
آب مروارید بر روی یک مبهم ذره بین دقیق چشم شما قرار دارد در افرادی که آب مروارید دارند دید از میان لنزهای مبهم شبیه به نگاه کردن از پشت پنجره بخارگرفته است. دید تار ناشی از آب مروارید می تواند خواندن، رانندگی (به خصوص در شب) یا دیدن حالت چهره دوستان را سخت کند.
کد خبر : ۸۱۰۶۰

از کجا بفهمیم آب مروارید داریم؟ + علائم و درمان انواع آب مروارید

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین، بیشتر آب مرواریدها به کندی رشد می کند و باعث اختلال در بینایی شما نمی شود اما با گذشت زمان، آب مروارید با دید شما تداخل پیدا خواهد کرد.در ابتدا، نور قوی تر و عینک می تواند به شما کمک کند تا با آب مروارید دست و پنجه نرم کنید اما اگر بینایی شما با فعالیت های معمول تداخل داشته باشد ممکن است نیاز به جراحی آب مروارید داشته باشد. خوشبختانه جراحی آب مروارید یک روش ایمن و موثر است.

 

نشانه ها و علائم آب مروارید
دید تار و مبهم
سختی در دید شب
حساسیت به نور و درخشش
نیاز به نور زیاد برای خواندن و فعالیت های دیگر
دیدن "هاله " در اطراف نورها
تغییر مکرر شماره یک عینک و یا نسخه لنزی
محو شدن یا زرد شدن رنگ ها

 

در ابتدا تاری دیدتان تنها بر بخش کوچکی از لنز چشمتان تاثیر می گذارد و شما ممکن است از ناتوانی دیدتان بی اطلاع باشید؛ با بزرگ تر شدنش لنز شما را بیشتر می پوشاند و نور عبوری از لنز را تحریف می کند این امر ممکن است منجر به نشانه های بیشتر شود.


آب مروارید اول کوچک است و در ابتدا اثر کمی روی دید شما دارد.


ممکن است بفهمید که دیدتان فقط کمی تار شده است.


آب مروارید ممکن است باعث شود تا نور خورشید یا لامپ را روشن تر ببیند یا ممکن است زمانی که در شب رانندگی می کنید متوجه شوید که چراغ های در حال حرکت درخشش بیشتری نسبت به قبل دارند.

 

رنگ ها ممکن است روشن تر به نظر برسند
نوع آب مروارید که شما دقیقا بر آن تاثیر خواهید گذاشت که دقیقا چه علائمی را تجربه می کنید؛ هنگامی که اولین آب مروارید هسته ای رشد می کند، می تواند منجر به بهبود موقت در دید نزدیک شما شود.

 

متاسفانه، دید بهبود یافته عمر کوتاهی دارد و همانطور که آب مروارید پیشرفت می کند، محو خواهد شد از سوی دیگر، یک آب مروارید زیر کپسولی ممکن است هیچ علائمی را تا زمانی که خوب پیشرفت کرده باشد، ایجاد نکند. اگر فکر می کنید که آب مروارید دارید، فوری به چشم پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید. 

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر تغییرات دید ناگهانی داشتید، مانند دید دوگانه یا فلاش نور، درد چشم ناگهانی، یا سردرد ناگهانی، به پزشک خود مراجعه کنید.

 

انواع آب مروارید

انواع آب مروارید عبارتند از: 

آب مرواریدی که مرکز لنز را تحت تاثیر قرار می دهد
آب مروارید هسته ای ممکن است در ابتدا باعث نزدیک بینی یا حتی بهبود موقت در دید مطالعه شما شود اما با گذشت زمان، لنز به تدریج زرد و روشن تر می شود و تاری بیشتر دید شما را فرا می گیرد. با پیشرفت آب مروارید، لنزتان ممکن است حتی قهوه ای شود. زرد شدن یا قهوه ای شدن لنز می تواند به سختی منجر به تشخیص بین رنگ ها شود. 

 

آب مرواریدی که بر لبه های لنز تاثیر می گذارند
آب مروارید کورتکس را به صورت متمایل به سفید می کند، و رگه ها در لبه بیرونی پوسته لنز ایجاد می شود؛ همانطور که به آرامی پیشرفت می کند، رگه ها به مرکز می آید و با عبور نور از وسط لنز تداخل می کند.

 

آب مرواریدی که بر پشت لنز تاثیر می گذارند
این نوع با یک منطقه کوچک و کدر شروع می شود که معمولا نزدیک پشت لنز قرار می گیرد و درست روی مسیر نور می باشد. اغلب با دید مطالعه شما تداخل پیدا می کند، دید شما را در نور روشن کاهش می دهد، و باعث می شود که نور یا هاله دور چراغ در شب ایجاد شود این نوع آب مروارید گرایش به پیشرفت سریع تری نسبت به انواع دیگر دارد.

 

آب مروارید مادرزادی
برخی افراد با آب مروارید متولد می شوند و یا در طول دوران کودکی به آن مبتلا می شوند. این آب مروارید ممکن است ژنتیکی بوده و یا با عفونت داخل رحمی یا آسیب و تروما مرتبط باشد. این آب مرواریدها همچنین ممکن است به دلیل شرایط خاصی مانند دیستروفی میوتونی، گالاکتوزمی، نوروفیبروماتوز نوع 2 یا سرخجه به وجود آید. آب مروارید مادرزادی همیشه بر بینایی تاثیر نمی گذارند، اما اگر آن ها این کار را بکنند، معمولا از بین می روند.

 

عوامل خطر آب مروارید

عواملی که ریسک ابتلا به آب مروارید را افزایش می دهند، عبارتند از:

افزایش سن

دیابت

قرار داشتن زیاد در برابر نور خورشید

سیگار کشیدن

چاقی

فشار خون بالا

داروهای خوراکی مورد استفاده برای کاهش کلسترول

درمان جایگزین هورمون

نزدیک بینی زیاد

سابقه خانوادگی

آسیب قبلی چشم و یا التهاب

جراحی چشم قبلی

استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئید

 

علت چیست؟ چه چیزی باعث آب مروارید می شود؟

 

لنز داخل چشم بیشتر مثل یک لنز دوربین کار می کند و نور را روی شبکیه برای دید واضح متمرکز می کند؛ همچنین فوکوس چشم را تنظیم می کند و به ما اجازه می دهد تا چیزها را به وضوح نزدیک و دور ببینیم. 

 

لنز اغلب از آب و پروتئین ساخته می شود و پروتئین به شیوه ای دقیق ترتیب داده می شود که لنز را روشن نگه می دارد و اجازه می دهد نور از آن عبور کند اما با گذشت زمان، برخی از پروتئین ها ممکن است باهم جمع شوند و ناحیه کوچک تاری را در لنز تشکیل دهند.

 

این یک آب مروارید است و در طول زمان ممکن است بزرگ تر شود و تاری بیشتری در لنز ایجاد کند و دید را سخت تر کند. هیچ کس نمی داند که چرا لنز چشم با سن تغییر می کند و آب مروارید شکل می گیرد.

 

یک تئوری آب مروارید این است که بسیاری از آب مرواریدها به دلیل تغییرات اکسیداتیو در لنز چشم انسان بوجود می آیند این مورد با مطالعات تغذیه ای نشان داد که میزان بالای آنتی اکسیدان ها در میوه ها و سبزیجات ممکن است به جلوگیری از انواع خاصی از آب مروارید کمک کنند.

 

مواد غذایی مفید؛ برای آنکه آب مروارید نگیریم چی بخوریم؟

اگرچه بحث زیادی در مورد اینکه آیا آب مروارید می تواند پیش گیری شود وجود دارد، اما تعدادی از مطالعات نشان می دهند که مواد مغذی و مکمل های غذایی ممکن است باعث کاهش خطر آب مروارید شوند.

 

یک مطالعه بزرگ 10 ساله از متخصصان بهداشت زنان دریافت که خوردن مکمل های رژیمی ویتامین E و کاتونویید لوتئین و زاکسنتین موجود در غذاه ها و مکمل ها با کاهش ریسک ابتلا به آب مروارید همراه اند.

 

منابع غذایی خوب سرشار از ویتامین E شامل دانه های آفتابگردان بادام و اسفناج هستند. منابع خوب لوتئین و زاکسنتین عبارتند از:اسفناج، کلم پیچ و دیگر سبزیجات سبز و پربرگ.

 

مطالعات دیگری نشان داده اند که ویتامین هایی مانند ویتامین C و غذاهای غنی از امگا 3 ممکن است ریسک آب مروارید را کاهش دهند.

 

یک قدم دیگر که شما می توانید برای کاهش ریسک آب مروارید انجام دهید، استفاده از عینک آفتابی است.

 

آب مروارید در کودکان
آب مروارید یک ناحیه ابری یا کدر در لنز واقع در پشت عنبیه داخل چشم است، تخمین زده می شود که از هر 250 کودک یک نفر آب مروارید دارد. بسیاری از آب مرواریدها که در نوزادان کشف شده اند کوچک هستند و امکان پیشرفت عالی بینایی را فراهم می کنند اما آب مروارید های بزرگتر می توانند منجر به از دست دادن شدید بینایی شوند. 

 

علت آب مروارید در کودکان 
آب مروارید می تواند در زمان تولد (مادرزادی) باشد یا بعدها در زندگی رشد کند.


آب مروارید در یک چشم معمولا ً با یک بیماری خاص همراه نیست.


آسیب یا تروما یک علت دیگر آب مروارید یک جانبه است.


چه درمانی برای کودکانی که آب مروارید دارند، در دسترس است؟ 
آب مروارید باید در هفته های اول زندگی اش از بین برود تا تصویر شبکیه ای روشن را مجاز سازد.


عمل جراحی آب مروارید در یک نوزاد یا کودک تحت بی هوشی عمومی با استفاده از میکروسکوپ انجام می شود.


لنز با یک وسیله شکسته و به یک برش های کوچکی تبدیل می شود. 


وقتی آب مروارید جدا شد، قدرت تمرکز دید با این روش ها بر می گردد

 

روش هایی برای برگرداندن تمرکز دید:

لنزهای تماسی
پس از جراحی آب مروارید کودکان زیر 2 سال مورد استفاده قرار می گیرند لنزهای تماسی برای این گروه سنی توصیه می شوند، چون چشم و قدرت متمرکز به سرعت در دوران اولیه کودکی تغییر می کنند. لنزهای تماسی نیز می توانند در کودکان بزرگ تر مورد استفاده قرار گیرند.  

 

لنزهای داخل چشمی
لنزهای مصنوعی نیز ممکن است برای جایگزین کردن لنزهای طبیعی در کودکان کار گذاشته شوند. این روش هنوز در حال مطالعه برای نوزادان است، اما نتایج اولیه عالی بوده اند.

 

عینک
اغلب کودکان بیشتر از عینک استفاده می کنند، حتی اگر لنز تماسی یا یک لنز داخل چشم هم داشته باشند، عینک معمولی نیز می زنند، چون برایشان راحت تر است. آخرین گام در فرآیند درمان، درمان تنبلی چشم است که اگر یک چشم قوی تر از دیگری باشد، مانند آب مروارید یک جانبه رشد می کند.

 

در بیمارانی با آب مروارید تک جانبه و یا نامتقارن لازم است که چشم خوب برای تحریک دید چشم در چشم بیننده عمل کند که عمل آب مروارید انجام شود. تمام بیمارانی که تحت عمل آب مروارید قرار می گیرند به عینک های دو کانونی نیاز دارند تا خطای باقیمانده مشکلشان را تصحیح کنند.

 

پیش گیری از ابتلا به آب مروارید در کودکان و بزرگسالان 
هیچ مطالعه ای نشان نداده است که چگونه می توان از آب مروارید جلوگیری کرد و یا پیشرفت آب مروارید را کند کرد. اما پزشکان فکر می کنند که چندین استراتژی ممکن است مفید باشند، از جمله: 

 

آزمایش چشمی منظم
ترک سیگار
مدیریت مشکلات سلامتی
داشتن یک رژیم غذایی سالم که شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات باشد.
عینک آفتابی

رژیم غذایی و تغذیه ی مناسب ضد آب مروارید
آنتی اکسیدان مولکول هایی هستند که رادیکال های آزاد را قبل از آسیب رساندن به سلول ها خنثی می کنند. 


مهم ترین آنتی اکسیدان ها ویتامین E، بتا - کاروتن، ویتامین C و سلنیوم هستند. چون بدن نمی تواند آنتی اکسیدان ها را تولید کند، آن ها باید از طریق غذاها دریافت شوند.


ویتامین E فواید سلامتی دیگری علاوه بر محافظت در برابر آب مروارید دارد.


پوست شما را از اشعه های ماورای بنفش محافظت می کند و به سلول ها اجازه می دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و از شما در برابر سرطان پروستات و بیماری آلزایمر محافظت می کند.


منابع خوب ویتامین E، دانه های گل آفتابگردان، بادام، اسفناج، سبزیجات سبز و سبز تیره هستند.


بتا - کاروتن برای محافظت در برابر سرطان و پیری و نیز جلوگیری از تشکیل آب مروارید جلوگیری می کند.


چون یک ویتامین قابل حل در چربی است، بهتر است که منبع غذایی حاوی بتا کاروتن را با چربی هایی مانند آجیل یا روغن برای کمک به جذبتان همراه کنید.


بهترین منابع بتا - کاروتن، سیب زمینی شیرین، کلم، هویج، شلغم و سبزی و اسفناج هستند.


ویتامین C در مبارزه با آب مروارید با کند کردن پیشروی آن ها مفید است.


انجمن چشم پزشکان آمریکا حداقل 250 میلی گرم ویتامین C را روزانه برای سلامت چشم مطلوب توصیه می کنند.


منابع خوب این ویتامین فلفل دلمه ای، کلم بروکلی، کلم بروکلی، سبزیجات برگ سبز، کیوی، پاپایا است. این مواد غذایی با داشتن رنگ های زیبا و انواع میوه ها و سبزیجات که غنی از آنتی اکسیدان ها هستند، انتخاب های زیادی برای غذاهای سالم و مغذی برای حفاظت در برابر آسیب رادیکال های آزاد دارید.

21458/غ

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها